Dni wolne od pracy 2019: kiedy wziąć wolne, aby mieć długi weekend?

Dni wolne od pracy 2019 to coś, co warto zaznaczyć w kalendarzu. Nie tylko po to, aby wiedzieć, kiedy sklepy będą zamknięte, ale i po to, by zaplanować urlop.

Dni wolne od pracy 2019: styczeń

W styczniu dniem wolnym od pracy jest Nowy Rok, czyli 1 stycznia. W tym roku wypadł on we wtorek, a ci, którzy wzięli wolny poniedziałek, już na początku tego roku mogli cieszyć się długim weekendem (niektórzy wolne mieli jeszcze dłużej - ostatni raz byli w pracy w Wigilię lub dzień przed nią).

6 stycznia wypada w niedzielę, zatem nie przysługuje inny dzień wolny w zamian za Święto Trzech Króli.

  • 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka

Dni wolne od pracy 2019: luty

W lutym nie będziemy mieć wolnego w środku tygodnia, chyba że pójdziemy na urlop wypoczynkowy. Daty do zaznaczenia? To m.in. 14 lutego, czyli walentynki i 28 lutego - Tłusty Czwartek.

Styczeń i luty to czas ferii zimowych. Kiedy wypadają w poszczególnych województwach sprawdzicie tutaj: ferie zimowe 2018/2019: terminy

Dni wolne od pracy 2019: marzec

Chociaż w marcu pełno jest różnych wydarzeń wartych odnotowania w kalendarzu, wśród nich nie ma dni ustawowo wolnych od pracy. A o których datach pamiętać?

  • 2 marca to ostatnia sobota karnawału
  • 5 marca - ostatki
  • Popielec 2019 wypada 6 marca
  • 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, a dwa dni później, 10 marca, Dzień Mężczyzn
  • 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna, a dzień później - wiosna kalendarzowa

W ostatni weekend marca zmienimy czas na letni. Kto wie, może po raz ostatni będziemy musieli przestawiać zegarki?

Dni wolne od pracy 2019: kwiecień

W tym roku w kwietniu będziemy obchodzić Wielkanoc. Ustawowo wolny od pracy jest Poniedziałek Wielkanocny, czyli 22 kwietnia. Być może okaże się, że od tego roku wolne będziemy mieć także w Wielki Piątek. Które daty możemy zaznaczyć w kalendarzu w kwietniu?

  • 1 kwietnia (poniedziałek) - Prima Aprilis
  • 14 kwietnia - Niedziela Palmowa
  • 18 kwietnia - Wielki Czwartek, 19 kwietnia - Wielki Piątek, 20 kwietnia - Wielka Sobota
  • 21 kwietnia - Wielkanoc
  • 22 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny

Raz w marcu, raz w kwietniu. Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Dni wolne od pracy 2019: maj

Dwa tygodnie po Wielkanocy nadejdzie wyczekiwana przez wielu majówka. 1 maja wypada w środę, a 3 maja - w piątek. Wystarczy, że weźmiemy urlop na 2 maja, a będziemy mogli cieszyć się naprawdę długim weekendem.

  • Przypominamy, że 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 26 maja to Dzień Matki - w 2019 roku wypada w niedzielę.

Dni wolne od pracy 2019: czerwiec

Czy w czerwcu także będziemy mogli zniknąć na długi weekend? Tak, chociaż będziemy musieli poczekać prawie do końca miesiąca. 20 czerwca wypada Boże Ciało 2019. Wystarczy wolny piątek (21 czerwca to pierwszy dzień lata i najdłuższy dzień w roku), by mieć cztery dni odpoczynku.

  • Zielone Świątki są także dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak to ruchome święto wypada zawsze w niedzielę

Co jeszcze dzieje się w czerwcu? To zakończenie roku szkolnego, a także Dzień Dziecka (1 czerwca) i Dzień Ojca (23 czerwca).

Dni wolne od pracy 2019: lipiec

Niestety, w kalendarzu na lipiec nie zaznaczymy ani dni ustawowo wolnych od pracy, ani innych świąt. Chyba że w tym miesiącu świętują twoi bliscy. A może w lipcu pojedziesz na urlop?

Dni wolne od pracy 2019: sierpień

Ustawowo dniem wolnym od pracy jest 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, tego dnia obchodzimy także Święto Wojska Polskiego). Jeśli wypełnimy wniosek urlopowy na piątek, 16 sierpnia, będziemy mogli cieszyć się czterema dniami wolnego.

Dni wolne od pracy 2019: wrzesień

Wrzesień to czas powrotu do codzienności po wakacjach. Początek roku szkolnego, planowanie zajęć dodatkowych - to czas "ogarniania".

  • 23 września rozpocznie się jesień, a tydzień później - 30 września, będziemy świętować Dzień Chłopaka

Dni wolne od pracy 2019: październik

Październik to kolejny miesiąc bez dni ustawowo wolnych od pracy. W kalendarzu możemy jednak zaznaczyć inne święta - 14 października wypada Dzień Nauczyciela, a 31 października to - coraz chętniej świętowane - Halloween. Jeśli nie pojawią się decyzje zatrzymujące konieczność zmiany czasu, w ostatni weekend października będziemy musieli przestawić zegarki na czas zimowy.

Dni wolne od pracy 2019: listopad

Do pracy nie pójdziemy 1 i 11 listopada. Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Narodowe Święto Niepodległości w poniedziałek, zatem zyskamy odrobinę dłuższe weekendy, bez konieczności wykorzystywania urlopu.

Dni wolne od pracy 2019: grudzień

W grudniu nie idziemy do pracy w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia). Być może okaże się, że w tym roku do pracy nie pójdziemy także w Wigilię. To od nas zależy, ile dni wolnego będziemy mieli w grudniu. Możemy wypisać wniosek jedynie na piątek, 27 grudnia, lub skorzystać wolnego od 23 do 31 grudnia i do pracy wrócić dopiero w nowym roku.

O jakich wydarzeniach jeszcze powinniśmy pamiętać w grudniu?

  • 6 grudnia (piątek) to mikołajki, a 22 grudnia rozpoczyna się zima. To także najkrótszy dzień w roku

W 2019 roku, biorąc cztery dni wolnego, możemy mieć cztery długie weekendy (w maju, w czerwcu, w sierpniu i w grudniu; nie liczmy wolnego 31 grudnia 2018).

 

To także może cię zainteresować:

Więcej o: