1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Na urlopie kłócimy się na potęgę. Dlaczego tak jest i co można zrobić, aby sprzeczać się mniej?

Czekamy na niego cały rok, a kiedy nadejdzie - kłócimy się o drobiazgi. Cztery pary na dziesięć kłócą się codziennie, jedna się rozstanie. Dlaczego tak jest i jak nad tym zapanować?
Kłótnie na wakacjach. Czy można im zapobiec? Kłótnie na wakacjach. Czy można im zapobiec? fot: istckphoto

Na urlopie kłócimy się na potęgę. Dlaczego tak jest i co można zrobić, aby sprzeczać się mniej?

Urlop to czas w roku nie tylko wyczekiwany, ale i kosztowny. Średnio na tegoroczne wakacje każdy z nas wyda ponad 2 tysiące złotych - tak wynika z badania European Summer Barometer, przeprowadzonego w 17 krajach UE. To mniej więcej połowa miesięcznych dochodów przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Wydajemy spore sumy i automatycznie zakładamy, że wakacyjny wyjazd ma być sielanką.

Tymczasem urlop bywa nieprzewidywalny. I nie chodzi tylko o pogodę. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród urlopowiczów przez międzynarodowy serwis wypożyczający samochody holidayautos.com na urlopie kłócimy się znacznie częściej, a bywa, że i ostrzej, niż w domu.

Kłótnie wakacyjne bywają tak burzliwe, że prowadzą nawet do rozpadu związku. Jak wynika z badań holidayautos.com jedna na dziesięć par rozstanie się po "kłótliwych" wakacjach, cztery pary na dziesięć kłócą się na wakacjach każdego dnia. Najczęstszą przyczyną napięć jest po prostu to, że ludzie spędzają ze sobą za dużo czasu i nie mają gdzie od siebie uciec. A o co się najczęściej spieramy na urlopie? Wiadomo, że o drobiazgi. Jakie konkretnie?

O co kłócimy się na wakacjach? M.in. o to, że parter zerka na inne atrakcyjne osoby na plaży O co kłócimy się na wakacjach? M.in. o to, że parter zerka na inne atrakcyjne osoby na plaży fot: pexels.com

Atrakcyjni nieznajomi, za dużo alkoholu. Co jeszcze?

Pierwsze spory zdarzają się już w dniu wyjazdu. Jak wynika z relacji ponad 2 tysięcy osób, które wypełniły ankietę holidayautos.com, najczęstszą przyczyną pierwszej wakacyjnej kłótni są bagaże. Zazwyczaj jeden z partnerów ma pretensje do drugiego o to, że robi uniki i nie pomaga przy dźwiganiu walizek. Powodem do sprzeczki są również paszporty, których nie można szybko znaleźć przy odprawie. Pary nie potrafią się też dogadać o to, kto ma sprawnie nawigować drogę do hotelu.

Według innych badań, które przeprowadził brytyjski portal z ofertami Latedeals.co.uk, co trzecia para poważnie pokłóci się na dwutygodniowych wakacjach przynajmniej dwa razy.  Zarzewiem sporu jest często zazdrość o partnera, który przy basenie lub na plaży zerka na atrakcyjne turystki/turystów. Pary kłócą się również o to, jak spędzać wspólnie czas. Podczas gdy panowie preferują aktywny wypoczynek, panie wolą odpoczywać na leżakach. Problemem jest też zgodny wybór restauracji na kolację, nadużywanie alkoholu przez jednego z partnerów, spędzanie zbyt dużo czasu na w łazience, wydawanie za dużo pieniędzy na upominki.

Zamiast kłócić się przy dzieciach, po prostu się z nimi pobawcie Zamiast kłócić się przy dzieciach, po prostu się z nimi pobawcie fot: pexels.com

Kiedy powodem kłótni są dzieci, przestańcie. Lepiej się z nimi pobawcie

Inny popularny na wyspach brytyjskich internetowy serwis z ofertami, Ebookers, również przeprowadzał wśród swoich użytkowników ankiety na temat najczęstszych przyczyn kłótni podczas urlopu.

Obok tych sztandarowych, jak nadużywanie alkoholu, spędzanie zbyt dużej ilości czasu ze smartfonem, wydawanie za dużo pieniędzy z rodzinnego budżetu, częstą przyczyną sporu małżonków na urlopie są... dzieci, a konkretnie to, kto spędza z nimi aktywnie czas, a kto odpoczywa na leżaku z telefonem w ręku. 

Psycholog Violetta Nowacka w tekście "Wakacyjne kłótnie" zwraca uwagę na to, że rodzice na wakacjach często nie wiedzą, co robić z dziećmi, które się nudzą bez komputera czy telewizora. Według Nowackiej, zamiast przerzucać odpowiedzialność za zachowanie dzieci na partnera i kłócić się o to, kto się nimi zajmie, a kto poczyta gazetę, lepiej poświęcić tan czas na wspólne, rodzinne zajęcia. Tym bardziej, że w ciągu roku szkolnego trudno znaleźć na to czas. W wakacje można nadrobić te zaległości, dowiedzieć się, co myśli i czuje dziecko, jakie ma ukryte zdolności, wychwycić problemy, których nie widać w codziennym zabieganiu.

Co można zrobić, aby kłócić się mniej? Co można zrobić, aby kłócić się mniej? fot: istockphoto

Trzy proste zasady unikania wakacyjnych awantur

Zoe Williams, felietonistka brytyjskiego dziennika "The Guardian" w tekście "How to survive the summer holidays?" (pol. "Jak przetrwać letnie wakacje?") podpowiada, co robić na wyjeździe, aby się nie kłócić. Według Williams należy przestrzegać trzech zasad:

1. Nie dopuszczać do sytuacji, kiedy obydwoje partnerzy budzą się rano z solidnym kacem. Jeden z partnerów zawsze powinien czuć się "na chodzie".

2. Każdy z partnerów powinien mieć podczas dnia zagwarantowany czas dla siebie, kiedy może w spokoju posiedzieć z iPadem/książką/telefonem bez słuchania kąśliwych uwag partnera, który w tym czasie np. ugania się wokół basenu za dziećmi.

3. Należy konkretnie i wyraźnie określić swoje preferencje. Postawa w stylu: "Ok, mi to jest obojętne, ty wybierz, gdzie zjemy kolację" wcześniej czy później doprowadzi do sporu. Dlatego dobrze jest, kiedy każdy z partnerów jasno wyraża swoje wakacyjne potrzeby, mówi, co chce zwiedzić, gdzie zjeść i co zrobić. Przy odrobinie dobrej woli wszystko można dograć na zasadzie "wilk syty i owca cała".

Powinno cię również zainteresować: Utonęło już 90 osób, a to dopiero początek sezonu. Jak chronić nasze dzieci przed ryzykiem utonięcia? [PYTAMY RATOWNIKA]

Czy można się inteligentnie kłócić? Czy można się inteligentnie kłócić? fot: istockphoto

A skoro już do kłótni doszło, zróbicie to z klasą!

Czasem, pomimo dobrych chęci i starań, nie da się uniknąć kłótni. Co wtedy? Najważniejsze, aby nie iść na całość. Kiedy już dojdzie do kłótni przy dzieciach, warto przestrzegać następujących zasad:

1. Unikajcie raniących słów i obraźliwych epitetów.

2. Trzymajcie się konkretnych, realnych spraw. Mówcie o faktach, a nie o interpretacjach.

3. Pozwólcie partnerowi przedstawić jego punkt widzenia i zaakceptujcie to, że on także może się z czymś źle czuć.

4. Nie dopuśćcie do tego, by kłótnia przybierała na sile. Zróbcie np. przerwę na zaparzenie herbaty - to pozwoli wam trochę ochłonąć, zanim znów zaczniecie dyskusję.

5. Zamiast wypraszać dzieci z pokoju, sami przenieście się gdzie indziej, mówiąc im, że macie problem i chcecie o nim w spokoju porozmawiać.

6. Nigdy nie włączajcie dziecka do swoich kłótni i nie proście, aby opowiedziało się po czyjejś stronie.

7. Pamiętajcie, że np. spory na temat wychowania dzieci to wasz problem, nie obciążajcie nimi dziecka. Czytaj dalej w artykule psycholożki, Hanny Samson: Czy można kłócić się przy dzieciach?>>>

Więcej o:
Komentarze (27)
Na urlopie kłócimy się na potęgę. Dlaczego tak jest i co można zrobić, aby sprzeczać się mniej?
Zaloguj się
 • lovepeacemusic

  Oceniono 13 razy 13

  Wystarczy pojąć, że każdy chce wypocząć. I każdy pod tym pojęciem rozumie co innego. Dajcie swojej połówce poleżeć na leżaczku lub poskakac po falach lub pójść na samotną wycieczkę lub na ryby. Można wyjechać razem ale nie zawsze trzeba wszystko robić razem. LUZU TROCHĘ.

 • raf sto

  Oceniono 10 razy 10

  Haha żyje w związku idealnym naprawę chce się ludziom kłócić o pierdoly. Hehe tyle że ja nie pije alkoholu a popalam ziołka i nigdy nie budzę się na kacu

 • endriu641

  Oceniono 8 razy 8

  Jak ktoś ma taką damulkę z założonymi rękami - jak ta na zdjęciu, to nic dziwnego, że są kłótnie .

 • totmes72

  Oceniono 11 razy 7

  Kłótnie są normalnym aspektem życia,ważne jest aby to rozwiązać. Trzeba wyrobić kompromis. Ale szczytem głupoty jest kłocenie się o "patrzenie na inne kobiety" albo picie wódy. Jechać kupę kilosów aby pić wódę

 • endriu641

  Oceniono 13 razy 5

  Ja się mi kłócę, bo nie mam z kim. Po prostu żadne babsko mi gitary mi zawraca

 • wilczek1968

  Oceniono 4 razy 4

  Akurat na urlopie nie kłócimy się wcale. To kwestia miejsca wyjazdu - jak się wyjedzie do klitki nad polskim morzem, dookoła tłum, obce dzieci drą m.ordy, z tancbudy dobiega swojskie umc umc umc i nie ma pogody to wiadomo... a jak do osobnego domku w Toskanii z widokiem na zachód słońca to jest znacznie lepiej. To również kwestia dobrej organizacji - jak wszystko gra, to i nie ma powodu do spięć i irytacji.

 • amigo1

  Oceniono 3 razy 3

  Nie mówi się MI, tylko MNIE (to nie odpowiada) ! Ale: To MI nie odpowiada, bo mi jest w środku zdania.

 • kazfil

  Oceniono 1 raz 1

  Bo wiecej jest okazji aby egoizm genow psol romantyczne nstroje

 • robertus555

  Oceniono 3 razy 1

  Wniosek z tego taki że trzeba "pieprzyć " wakacyjne wyjazdy i w inny sposób spędzić wolny czas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX