Zimowe miejscówki dla rodzin z dziećmi

Dokąd wybrać się na narty z małym dzieckiem? Gdzie się uczyć? Gdzie szukać noclegu? Oto kilka propozycji.

W TATRACH

Pod Nosalem w Zakopanem,

strama-szkola.pl

Cztery niezbyt strome i bardzo dobrze przygotowane stoki pod Nosalem w Zakopanem to świetne miejsce dla tych dzieci, które na nartach (lub snowboardzie) staną po raz pierwszy, a także tych, które chcą pod okiem profesjonalistów doskonalić swoje umiejętności. W Szkole Narciarskiej Strama można skorzystać z lekcji indywidualnych z instruktorem lub wziąć udział w kursie Misia Stramusia. Kurs ma sześć etapów – każdy kończy się sprawdzianem na odznakę. Oprócz tradycyjnej nauki jazdy, dzieci sprawdzają się w slalomie i biorą udział w pomiarze prędkości. W najmłodszej grupie uczą się dzieci od 4. roku życia, a dla trzylatków przygotowano „Kurs pierwszych kroków”. Instruktorzy są doświadczonymi narciarzami, ale przede wszystkim mają z maluchami znakomity kontakt. I co ważne: pracują w szkole Strama na stałe – w kolejnych sezonach można spotkać tu te same osoby. Na terenie szkoły zjemy ciepły posiłek, wypożyczymy sprzęt. Są dwie bawialnie (jedna z opiekunką) i plac zabaw z karuzelą pontonową.

W BESKIDZIE SĄDECKIM

Na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju,

pkl.pl/gora-parkowa

Na szczyt Góry Parkowej (czyli na wysokość 742 metrów n.p.m.) można wjechać najstarszą w Polsce, zabytkową koleją linowo-terenową PKL. Jej trasa biegnie przez piękny Park Zdrojowy. Na górze na małych narciarzy czekają przedszkole i szkółka z dobrze przygotowanymi instruktorami. Kubusiowy stok dla początkujących, bezpieczny wyciąg taśmowy Sun-Kid i kameralna atmosfera czynią to miejsce idealnym do stawiania pierwszych kroków na nartach. Do Krynicy Zdroju bez problemu dojedziecie autobusem, samochodem lub pociągiem. Szczególnie atrakcyjny jest przejazd koleją wzdłuż rzeki Poprad – piękne widoki gwarantowane!

W DOLOMITACH

W Trentino,

visittrentino.it/pl

W regionie Trentino na północy Włoch zbiegają się dwa skąpane w słońcu regiony narciarskie: Dolomiti Superski i Skirama Adamello Brenta. Powierzchnię setek kilometrów tras narciarskich w tej prowincji porównać można do 2600 boisk piłkarskich! Najwięcej atrakcji dla rodzin z dziećmi czeka na płaskowyżu Paganella (wycieczki na rakietach śnieżnych, spacery nad jeziorem Molveno, przejażdżki saniami, aquapark), w Alpe Cimbra (tor do jazdy na sankach lub dmuchanych oponach), Val di Fiemme (cztery parki śnieżne, rollercoaster Gardonè) i Val di Fassa (sieć rodzinnych hoteli Fassalandia i aż dziewięć przedszkoli narciarskich). We wszystkich przedszkolach i szkółkach narciarskich skorzystać można z pomocy instruktorów mówiących po polsku. Wyjatkowym przeżyciem będzie wycieczka zaprzęgiem ciągniętym przez psy Husky. Przejażdżkę z dala od uczęszczanych szlaków, pod opieką przewodnika, zarezerwować można w Madonna di Campiglio (Athabaska School w Madonna i Pinzolo), Folgarii (Centrum w Passo Coe) i Val di Sole (HuskylandScuola w Tonale). W Trentino działa sieć zrzeszająca rodzinne hotele – Giovacanza Trentino Family Hotels (giocovacanza.com), w których skorzystacie z opieki dla niemowląt i dzieci, basenów, bawialni i rozmaitych warsztatów.

W Południowym Tyrolu,

suedtirol.info/pl

Dolomity to także Południowy Tyrol, czyli najbardziej wysunięta na północ autonomiczna prowincja Włoch. Łagodne wzniesienia i rozległe trasy na płaskowyżu Alpe di Siusi sprawiają, że ta część Dolomitów jest doskonałym miejscem na naukę jazdy na nartach zjazdowych i biegówkach. Nie brakuje szkół narciarskich, które można wybierać pod kątem wieku i umiejętności dziecka – tu również bez trudu znajdziemy instruktorów posługujących się językiem polskim. Sezon narciarski trwa do Wielkanocy. Kupując skipass dla osoby dorosłej – karnet dla dziecka (do 8. roku) dostaniemy gratis.
Obok tras narciarskich funkcjonują bardzo dobrze przygotowane tory saneczkowe, a sanki, podobnie jak narty, można wypożyczyć na miejscu. Prawdziwą atrakcją jest wieczorny zjazd na sankach przez las z latarkami czołówkami na głowach lub przejażdżka na łagodnych koniach rasy Halfing. To hodowlana rasa koni przypominających duże kuce – jeżdżą na nich nawet kilkulatki. W tym regionie działa sieć zrzeszająca hotele rodzinne Familienhotels (familienhotels.com) oraz sieć Kinderhotels Europa (kinderhotels.com), która zrzesza 50 obiektów hotelowych ze żłobkami, klubami malucha, basenami i świetnie opracowaną ofertą zajęć dla niemowląt i małych dzieci (większość z nich znajduje się w Austrii).

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.