Rybki akwariowe - jakie rybki do akwarium?

Postanowione: zakładamy akwarium. Trzeba odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jakie rybki do akwarium? Zależy to od wielu czynników, m.in. od tego, jakiej wielkości jest nasz zbiornik, a także czy zdecydujemy się na akwarium słono- czy słodkowodne. Jakie rybki akwariowe wybrać? Podpowiadamy.

Rybki akwariowe dostępne są w większości sklepów zoologicznych. Znajdziemy tam najpopularniejsze gatunki, m.in. neonki, gupiki czy mieczyki. Chcąc założyć akwarium pamiętajmy, że zanim wybierzemy rybki akwariowe musimy zdecydować się na to, czy nasz zbiornik będzie słono- czy słodkowodny. Nie powinniśmy kupować wszystkiego w tym samym czasie, zanim do akwarium wpuścimy rybki musi minąć przynajmniej tydzień.

Zakładamy akwarium - o czym należy pamiętać?

Do prawidłowego funkcjonowania akwarium nie wystarczy sam zbiornik. Konieczne jest również podstawowe wyposażenie techniczne, w skład którego wchodzą pokrywa z oświetleniem, filtr i automatyczna grzałka samoczynnie regulująca temperaturę wody. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić także na wielkość zbiornika. Za minimalną pojemność akwarium dla początkującego akwarysty uznaje się ok. 50 l, czyli zbiornik o wymiarach 60x30x30 cm. Rozpoczynamy od wysypania warstwy podłoża z piasku lub żwirku o grubości 5-7 cm. Aby zapełnić zbiornik o podanych wyżej wymiarach będziemy potrzebować ok. 8-10 kg. Powstałe w ten sposób podłoże dekorujemy korzeniami oraz kamieniami. Następnym krokiem jest sadzenie roślin. Na początek najlepsze są odporne i wytrzymałe gatunki, takie jak kryptokoryny, nurzaniec, nadwódki, anubiasy, mikrozorium, mchy czy nieduże żabienice. Teraz pozostaje nam przetestować  rządzenia techniczne, zaszczepić zbiornik specjalnymi bakteriami i odczekać przynajmniej tydzień, zanim udamy się do sklepu zoologicznego (w żadnym wypadku nie należy kupować ich razem z akwarium!) - w tym czasie woda "dojrzeje" i stanie się dla nich bezpieczna. Podczas zakupu rybek, pamiętajmy, że należy je dobierać zgodnie z wymaganiami wszystkich gatunków - tłumaczy Dariusz Kozera z firmy Aquael.

Najbardziej popularne i znane rybki akwariowe (słodkowodne) to: prętniki karłowate, pielęgniczki, gupiki, kiryski, neonki, mieczyki i molinezje.  W większych zbiornikach warto zadbać o obecność zbrojników (popularnych glonojadów), które pomagają w utrzymaniu porządku, żerując na dnie akwarium - dodaje ekspert.

Rybki akwariowe: popularne gatunki

Akwarium czeka na lokatorów. Jeśli wcześniej się nie zastanowiłeś, teraz jest najwyższy czas, aby zadać pytanie "jakie rybki do akwarium?". Najczęściej w słodkowodnych zbiornikach możemy wypatrzeć te rybki akwariowe:

  • mieczyki to jedne z najpopularniejszych rybek akwariowych. Chociaż pojawiają się i w małych zbiornikach, najlepiej, aby akwarium do którego wpuścimy mieczyki miało co najmniej 100 litrów. Najpopularniejszym przedstawicielem gatunku jest mieczyk Hellera. Dziko żyjące samce są zielone, w wyniku hodowli powstało wiele wersji kolorystycznych (m.in. złota, czerwona), a także uzyskano płetwy o różnym wyglądzie (niekiedy bez charakterystycznego dla tego gatunku "miecza" na płetwie ogonowej). Należy pamiętać, że niektóre samce mogą walczyć między sobą.
  • neonki także znajdziemy w wielu akwariach. Dlaczego? Przede wszystkim za sprawą ich wyglądu, niebiesko-czerwone rybki o metalicznym blasku przyciągają spojrzenia. Neon Innesa to niewielkie rybki, które nie znoszą samotności - jeśli zechcemy je mieć w swoim akwarium, musimy zdecydować się na kilka sztuk (minimum 6 sztuk). To łagodne rybki, nie powinniśmy wybierać im za towarzyszy bardziej bojowych jednostek.
  • gupiki to rybki, które łatwo rozpoznać - wszystko za sprawą ich pięknej płetwy ogonowej. Bez problemu wskażemy także samca, to u niego płetwa będzie bardziej okazała, będzie też intensywniej wybarwiony. Samce są także mniejsze od samic. Pawie oczko, bo taka jest właściwa nazwa gupika (nazywany jest on czasem także gupikiem pawie oczko). Decydując się na zakup gupików nie dążmy do tego, aby samców i samic było w akwarium tyle samo. O wiele lepiej będzie, jeśli samców będzie o wiele mniej niż samiczek.
  • welonki to rybki, których nazwę niewielu kojarzy. Dlaczego? Większość widząc je w akwarium, mówi po prostu, że to złote rybki. Je także bez problemu można poznać po wyglądzie: mają zaokrąglone, "nabite" ciało i ozdobną płetwę ogonową. Jest ona wydłużona, wręcz "lejąca się". Decydując się na ten gatunek pamiętajmy, że potrzebuje ona dużo miejsca do pływania (a więc nie sprawdzi się w małym akwarium), a także, że jej towarzyszami nie powinny być ryby z agresywnych gatunków (szczególnie tych lubujących się w podgryzaniu płetw innych ryb).
  • bojowniki to niezwykle atrakcyjne rybki, jednak należy pamiętać, że należy o nie odpowiednio zadbać. Istnieje wiele gatunków rybek rodzaju Betta (czyli właśnie bojownika), w akwariach znajdziemy np. bojownika wspaniałego (samce tego gatunku charakteryzują się długimi, ozdobnymi płetwami brzusznymi). Chociaż te rybki poradzą sobie już w małym akwarium (ok. 20 l), musimy pamiętać, że najlepiej będzie im w samotności (ew. w towarzystwie ślimaków). Należy mieć na uwadze także to, że akwarium, w którym przebywa bojownik powinno być przykryte.

Jakie rybki do małego akwarium?

Wybierając rybki do małego akwarium nie stawiajmy na ich liczbę, ani wygląd: postarajmy się dobrać mieszkańców akwarium tak, aby było im w zbiorniku jak najlepiej.  Początkujących akwarystów urzekają np. mieczyki, a ich mały rozmiar wcale nie oznacza, że mogą żyć w małym akwarium (i to w dość licznej grupie). W niewielkim zbiorniku sprawdzą się np. gupiki, pielęgniczki.

Jeśli decydujemy się na tzw. kulę pamiętajmy o tym, że w tego typu zbiorniku także niezbędne jest podstawowe wyposażenie (grzałka, filtr itp.). Najlepiej jednak pomysł o zakupie kuli całkowicie porzucić i wybrać zbiornik o prostokątnym kształcie - często kosztują one mniej niż popularne kule, a rybki będą w nich o wiele lepiej się czuły.

Rybki akwariowe morskie

Jakie rybki wybrać do akwarium morskiego (słonowodnego)? Po premierze filmu "Gdzie jest Nemo?" wszyscy zapragnęli mieć w zbiornikach błazenki - Amfipriony (Nemo był błazenkiem plamistym) oraz Pokolce Królewskie (przedstawicielką tego gatunku jest Dory). Wybierając rybki akwariowe do zbiornika słonowodnego powinniśmy skupić się jednak nie tylko na trendach i na wyglądzie tych kręgowców, ale - przede wszystkim - na tym, jakie odnajdą się w warunkach, które stworzyliśmy w naszym zbiorniku. Rybki słonowodne są zazwyczaj większe od tych trzymanych w słodkowodnym akwarium, a co za tym idzie będziemy mieli ich w zbiorniku mniej. Początkującym poleca się m.in. zakup Stadników Żółtoogonowych (są z tej samej rodziny co wspomniane już błazenki), Apogonów Kardynałów, Gobiodonów Okinawae i Lisogłowów.

Oprócz rybek w akwarium możemy mieć także np. krewetki, kraby. 

Rybki akwariowe: ceny

Ile kosztują rybki akwariowe? Cena zależy od tego, czy będą to rybki słodko- czy słonowodne. Gatunki słonowodne są droższe, przykładowo przedstawiciel gatunku Lisogłów kosztuje ok. 170 zł, błazenek plamisty ok. 80 zł, a pokolec królewski - 200 zł.

A jaka jest cena słodkowodnych rybek akwariowych? Wielokrotnie niższa. Gupiki kosztują ok. 5 zł, bojowniki i welonki ok. 6 zł, neonki ok. 2-3 zł. Droższe są bardziej okazałe okazy, np. chcąc mieć w swoim zbiorniku przedstawiciela gatunku Symphysodon discus (paletka dyskowiec) musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za niego ok. 80 zł.

Jak często karmić rybki?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od gatunku rybek, a także od pokarmu, jakim decydujemy się je karmić. Dobierając rybki do swojego zbiornika najlepiej od razu mieć na uwadze i kwestie jedzenia - decydować się na gatunki, które mają podobne zapotrzebowanie żywieniowe.

Niektórzy karmią swoje rybki pokarmem żywym, jednak największą popularnością cieszy się ten suchy. To, jak często będziemy podawać pokarm zależy od gatunku, np. złote rybki należy karmić kilkukrotnie w ciągu dnia, wsypując do zbiornika niewielkie porcje.

Ciekawostka: rybki Garra Rufa

Od pewnego czasu popularnością cieszą się rybki z gatunku Garra Rufa, jednak nie dlatego, że pięknie wyglądają w akwarium. Zatem dlaczego zainteresowanie tymi niepozornymi rybkami wzrosło? To właśnie one odpowiadają za "rybi pedicure" - zabieg, który proponowany jest w wielu miejscach. Ryboterapia znana jest od dłuższego czasu, jednak swój renesans przeżywa od mniej więcej dziesięciu lat. Rybki Garra Rufa nie mają zębów, dlatego zabiegi są bezbolesne (uwaga, w niektórych miejscach do ichtioterapii używane są inne - posiadające zęby - rybki, co nie jest ani bezpieczne, ani przyjemne).

Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat: Sanepid ostrzega - modne zabiegi z użyciem rybek Garra rufa mogą być groźne dla zdrowia

Akwarium - zakładać czy nie

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj akwarium się zdecydujemy i jakie rybki do niego wybierzemy, możemy liczyć na wiele korzyści. Taki zbiornik może być nie tylko wspaniałą ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Patrzenie na rybki działa relaksująco, patrzenie na pływające w akwarium okazy uspokaja i wycisza. Akwarium zwiększa także wilgotność w pomieszczeniu, a dla dzieci może być pierwszą lekcją obowiązkowości - o rybki trzeba dbać, trzeba je karmić, należy wymieniać wodę w akwarium (uwaga na choroby przenoszone przez ryby akwariowe), pielęgnować roślinność itp.

Przy pisaniu korzystałam z książek: "Ryby akwariowe" Dick Mills (Wydawnictwo Wiedza i Życie), "Akwarium" Peter Stadelmann (DELTA).

To także może cię zainteresować:

Niemowlę i zwierzęta domowe

Świnka morska - peruwianka, skinny, jakie rasy wybrać?

Więcej o: