Wkładka domaciczna - wszystko co musisz wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji

Wkładka domaciczna jest jedną z metod zapobiegania ciąży. Jak się ją zakłada i ile to kosztuje?

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z metod antykoncepcji. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przyjmować środków antykoncepcyjnych w postaci pigułek, preferują metody długotrwałe lub są zwyczajnie zapominalskie i wolą poddać się zabiegowi raz na kilka lat, niż co dzień przyjmować tabletki. Warto jednak zaznaczyć, że nadaje się ona dla kobiet, które już mają za sobą poród - zabiegowi jej założenia towarzyszy m.in. niebezpieczeństwo uszkodzenia szyjki macicy.

Wkładka hormonalna: co to takiego?

Wkładka domaciczna ma kształt litery T i jest wykonana z plastiku. W zależności od jej rodzaju może być wyposażona dodatkowo w:

  • substancję czynną, np. miedź, srebro czy cynk,
  • hormon - progesteron (w przypadku wkładki hormonalnej).

Jak działa wkładka domaciczna? Dzięki zawartości miedzi działa ona plemnikobójczo. Ponadto sama jej obecność utrudnia poruszanie się zarówno jajeczku, jak i plemnikom. Wszczepienie spirali powoduje powstanie niegroźnego stanu zapalnego, który uniemożliwia ewentualne zagnieżdżenie się zarodka. Wkładka hormonalna z kolei dodatkowo posiada progesteron, który uwalniając się zmienia konsystencję śluzu na gęściejszą, co sprawia, że plemniki nie mają możliwości przedostać się w okolice komórki jajowej. 

Spirala domaciczna: jak wygląda jej założenie?

Spiralę domaciczną może założyć jedynie ginekolog. Trzeba się do niego zgłosić w trakcie miesiączki - właśnie wtedy jest odpowiedni moment na jej aplikację lub usunięcie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Po założeniu spirali odczucie bólu nie powinno być silniejsze niż w przypadku zwykłych dolegliwości podczas miesiączki. Zwraca się jednak uwagę, że pierwsze miesiączki po zabiegu mogą być bardziej obfite, zwłaszcza w przypadku spirali tradycyjnej z substancją czynną.

Taka sytuacja nie ma natomiast miejsca przy aplikacji wkładki hormonalnej. Po zabiegu pacjentka powinna samodzielnie kontrolować położenie spirali, zgodnie z instrukcją udzieloną przez lekarza. Konieczne jest też odbywanie wizyt kontrolnych podczas których ginekolog oceni czy wkładka się nie przemieszcza. 

Zobacz wideo Skąd się bierze niechęć do prezerwatyw? "Wokół antykoncepcji narosło wiele tabu, nie umiemy jej stosować"

Wkładka domaciczna: cena produktów dostępnych na polskim rynku

Jeszcze niedawno na polskim rynku jedynym dostępnym tego typu produktem była Mirena, ale obecnie wybór wkładek wewnątrzmacicznych jest zdecydowanie szerszy. Ich ceny wahają się w przedziale od 50 do nawet 900 złotych. Do tego jednak należy doliczyć koszt badań, które są niezbędne przed założeniem wkładki oraz wizyty, jeśli decydujemy się na leczenie prywatne. Z drugiej strony wkładka taka może służyć od dwóch do nawet sześciu lat, więc obiektywnie rzecz ujmując, jej roczny koszt jest porównywalny z antykoncepcją w postaci pigułek, a w niektórych przypadkach nawet niższy. 

Wkładka domaciczna: opinie za i przeciw

Jak każdy produkt medyczny, również wkładka domaciczna ma swoje wady i zalety. Użytkowniczki wskazują, że wkładka jest dobrym rozwiązaniem ze względu na:

  • wysoki poziom ochrony przed zajściem w ciążę,
  • mniej bolesne, mniej obfite i krótsze miesiączki,
  • ochronę przed powstawaniem mięśniaków i polipów macicy,
  • możliwość stosowania podczas laktacji,
  • możliwość założenia ją bezpośrednio po połogu i wyjęcie w momencie, gdy chcemy starać się o dziecko.

Jednak istnieją też wady stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Należą do nich m.in.: zwiększenie ryzyka infekcji narządów rodnych. Nie zaleca się też stosowania tamponów podczas miesiączki, aby nie przesunąć spirali. Przez pierwsze pół roku dodatkowo mogą pojawiać się plamienia pomiędzy miesiączkami, a sam okres może być intensywniejszy.

Prócz wad i zalet, warto zwrócić także uwagę na przeciwwskazania do korzystania z wkładki domacicznej. Wśród nich znajdziemy m.in.: wady wrodzone macicy, zapalenie przydatków, nadżerki i mięśniaki, nowotwory piersi i układu rozrodczego, a także schorzenia obniżające naturalną odporność organizmu (AIDS, cukrzyca). 

Więcej o: