Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - kiedy i dlaczego się odbywa? Młodzież nie chce pozostawać obojętna

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa uczniów i uczennic, którzy - jak sami o sobie piszą - nie zgadzają się na bierność wobec zmian klimatycznych. Inspiracją do działania stała się szwedzka aktywistka, Greta Thunberg.
Zobacz wideo

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - kiedy "wagary w słusznej sprawie"?

Marsze młodzieży odbywają się 15 marca. W piątek o godz. 10 uczniowie i uczennice wychodzą na ulice wielu polskich miast, m.in. Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy. W obronie klimatu strajkuje młodzież na całym świecie, zbierają się na Facebooku i Twitterze pod hasztagami #FridaysForFuture i #SchoolStrike4Climate. Dziś strajkują uczniowie w co najmniej 82 krajach.

Dlaczego odbywa się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

Organizatorzy polskiej edycji wskazują, że to im przyjdzie żyć w świecie pełnym zmian, na które pracujemy teraz. I nie są to wcale zmiany na lepsze. Uczniowie zauważają, że brakuje informacji dotyczących tego, jak nasze działania wpływają na środowisko. Nie znamy związku przyczynowo-skutkowego, nie wiemy, co robimy dobrze, a co źle.

Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości. To my - jako młodzi ludzie - w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji

- napisano na facebookowym profilu inicjatywy.

Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Inicjatorzy są świadomi, że potrzebna jest realna zmiana życia, jednak nie może ona dotyczyć jedynie jednostek. Potrzebne są działania polityczne i ekonomiczne.

- Musimy zacząć inaczej korzystać z zasobów naturalnych i otworzyć się na rozwiązania, które nie są wyniszczające dla naszej planety. Chcemy uratować naszą przyszłość, ale nie kosztem tych, których przetrwanie uzależnione jest od dotychczasowych rozwiązań - piszą.

Na profilu akcji opublikowano szereg postulatów, wśród nich m.in. dostęp do informacji, które pozwolą na dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich, czy przyjazne środowisku szkoły, które będą kształtowały odpowiednie nawyki.

Wszystko zaczęło się od niej. Greta Thunberg z szansą na Nagrodę Nobla

Uczniowie w Polsce - podobnie jak ich rówieśnicy z całego świata - zostali zainspirowani przez Gretę Thunberg. Ta szesnastolatka w ubiegłym roku (dokładnie 20 sierpnia 2018 roku) zamiast do szkoły, poszła protestować pod szwedzki parlament. Od tamtego czasu nastolatka w każdy piątek w roku szkolnym, zamiast na lekcje, idzie walczyć o planetę. Zapoczątkowała ruch, do którego przyłącza się coraz więcej młodych ludzi.

Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Dziś strajkuje po raz trzydziesty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA