Wściekły ojciec pisze list do ministra. Skarży się na warunki w szpitalach. Mamy odpowiedź ministerstwa

Szpitalne łóżko dziecięce, pod którym śpi kobieta. To zdjęcie oburzyło wielu rodziców. Jednak część z nich mówi, że ma za sobą bardzo podobne doświadczenia.

Pan Gniewko jest ojcem półtorarocznego chłopca. Po ostatnich doświadczeniach w szpitalu w Jeleniej Górze napisał emocjonalny list w formie posta na Facebooku do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Mężczyzna dołączył do listu zdjęcie żony, która czuwa przy chorym synku. Jednak nie jest to codzienny widok. Kobieta śpi pod łóżkiem szpitalnym syna. Jak do tego doszło?

Matki-karimatki, czyli w jakich warunkach żyją rodzice opiekujący się dzieckiem w szpitalu

Jak relacjonuje Pan Gniewko, jego półtoraroczny syn znalazł się w szpitalu. Początkowo przez wiele godzin maluch musiał czekać na specjalistyczną konsultację. Następnie skierowano go na oddział pediatryczny, na którym zorganizowano także SOR. W zatłoczonym miejscu nie udało się znaleźć przestrzeni dla rodziców, którzy przecież w takich sytuacjach często zostają z małymi dziećmi na noc.

Pan Gniewko zwraca się więc w emocjonalnym tonie do ministra:

Pan i cała wasza ekipa rządząca lubicie się przechwalać,  jak to co rusz udaje się wam wdrażać kolejne „prorodzinne” programy. Tymczasem rzeczywistość w mniejszych miastach wygląda tak jak na załączonym obrazku.

"Podłoga i koc albo plastikowe krzesło"

List młodego ojca stał się bardzo popularny wśród rodziców. Pod jego postem na Facebooku pojawiło się prawie 1000 komentarzy. Okazuje się, że wielu rodziców miało w przeszłości bardzo podobne doświadczenia.

Znam to z autopsji!
Ja spałam na krześle oparta głową o szpitalny stolik.
W Bydgoszczy przywilej siedzenia przy dwumiesięcznym dziecku kosztuje 20 zł za dobę.
Dokładnie takie warunki mają rodzice w szpitalach. Nikt nie wymaga królewskiego łoża, wystarczy zwykła leżanka.. To jest skandal...
Niestety, polskie warunki. Podłoga i koc albo plastikowe krzesło.
Niestety taki obraz to rzeczywistość w wielu polskich szpitalach, niekoniecznie w małych miastach.

Pojawiły się także odniesienia do polityków:

Przecież oni się leczą w prywatnych klinikach, nie znają tej prawdziwej służby zdrowia.

"Nie gwarantujemy miejsc hotelowych"

Jaką odpowiedź dla rodziców ma szpital, w którym przebywał syn pana Gniewka? Mimo że rodzice mogą tam towarzyszyć swoim chorym dzieciom, placówka nie jest w stanie ze względu na różne ograniczenia zagwarantować komfortowego noclegu dla dorosłych.

- Zawsze przy przyjęciu informujemy rodziców, że taką możliwość mają, ale my jako szpital nie gwarantujemy miejsc hotelowych rodzicom - powiedziała dla TVN24 Moniak Kumaczek z Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Jednak oddział dysponuje obecnie tylko 28 miejscami dla dzieci, więc jeśli udostępniałby miejsca rodzicom, szpital musiałby ograniczyć świadczenia medyczne dla najmłodszy pacjentów.

Co na to ministerstwo?

Ministerstwo informuje nas, że skontaktowało się z Dyrektorem Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Ma on niebawem przeprowadzić kontrolę w placówce, która obejmie w szczególności stan pomieszczeń i urządzeń w szpitalu.

Ministerstwo przypomina także, że art. 34 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta gwarantuje prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Ma ono znacznie zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjentem jest dziecko.

Przepisy nie precyzują jednak tego uprawnienia, a sposób jego realizacji jest uzależniony od warunków panujących w szpitalu. W praktyce zależy to w dużej mierze od jego możliwości finansowych i lokalowych. Z tej przyczyny coraz więcej szpitali, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, wydziela odrębne pomieszczenia o charakterze hotelowym dla rodziców lub tworzy hotele.

Minister Zdrowia: "Zaniedbania są ogromne"

Sprawę skomentował dla nas także Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł:

Podobne sytuacje przeżywałem jako ojciec swoich dzieci, więc doskonale zdaję sobie sprawę, jakie emocje towarzyszą rodzicom, kiedy dziś zdarza się, że dotyka ich to samo. Zaniedbania są ogromne. To dlatego właśnie dokonujemy w systemie wielu zmian organizacyjnych, ale przede wszystkim dofinansowujemy polską służbę zdrowia. W tym roku to dodatkowe 4 mld zł, w kolejnych 10 latach 547 mld. Te pieniądze dają realną szansę na systematyczną poprawę - lepszy dostęp do świadczeń, lepsze warunki leczenia. Jest to oczywiście proces, który trwa i niestety nie da się tego zrobić od ręki, chociaż bardzo byśmy chcieli. Jako lekarz zdaję sobie sprawę, że wsparcie rodziców ma ogromne znaczenie dla komfortu psychicznego dziecka, ich obecność i troska pozytywnie wpływają na proces leczenia. Niewątpliwie kwestia ta powinna zasługiwać na szczególną uwagę w szpitalach. Liczę, że kroki podjęte po mojej interwencji przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ doprowadzą do poprawy sytuacji. Będę przyglądał się postępom w tej sprawie.

Masz za sobą podobne doświadczenia? Napisz do nas list na adres: edziecko@agora.pl. Z chęcią to opublikujemy!

Zobacz także:

Zakaz makijażu, farbowania włosów, krótkich spódniczek. Takie zasady będą obowiązywały w niektórych szkołach

Wozisz dziecko w foteliku samochodowym ubrane w grubą kurtkę? Lekarz przestrzega. Filmiki w sieci też

Polska młodzież coraz rzadziej sięga po alkohol. Jednak przyczyna tego zjawiska nie jest wcale pozytywna

Więcej o: