1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

W piątek ogólnopolski strajk nauczycieli - lekcji nie będzie. Pytamy rodziców, co oni na to [SKOMENTUJ]

31 marca nauczyciele w całej Polsce będą strajkować przeciwko reformie edukacji, która może spowodować zwolnienie ok. 30 tys. z nich. Dzieci mogą przyjść do szkoły, ale lekcji nie będzie. Co o tym sądzicie?

W piątek nauczyciele pójdą do szkoły, ale nie będą pracować. Powodem ich całodziennego ogólnopolskiego strajku jest szybka i nieprzemyślana reforma edukacji szefowej MEN Anny Zalewskiej, która od 1 września planuje likwidować wszystkie gimnazja.

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizatora ogólnopolskiego protestu nauczycieli, są w Polsce miasta, w których zastrajkują niemal wszystkie szkoły - to np. Sosnowiec i Chorzów. Strajk cieszy się największym poparciem pracowników oświaty w województwach: pomorskim, śląskim, łódzkim, podkarpackim, lubuskim. 

O tym, ile dokładnie szkół i przedszkoli zdecyduje się na jednodniową przerwę w pracy, dowiemy się w dniu strajku. A co strajk oznacza dla rodziców? Jeśli zdecyduje się na niego 100 proc. nauczycieli w szkole, na dyrektora spadnie obowiązek zorganizowania tzw. zajęć opiekuńczych.

Beata, nauczycielka jednej z warszawskich prywatnych szkół podstawowych mówi nam, jak strajk będzie przebiegał w jej szkole:

Za strajkiem jestem całym sercem, chociaż oficjalnie nie strajkujemy. Mamy jednak ustalone, że będziemy się wymieniać - część będzie na manifestacji, część w szkole, a później się zmienimy.

Prezes prosi o wyrozumiałość

 

Sławomir Broniarz, prezes ZNP napisał list do wszystkich rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z prośbą o wsparcie i zrozumienie. W oficjalnym piśmie prezesa czytamy:

Zdecydowaliśmy się na ten niełatwy dla nas - wychowawców - krok, wiedząc, że strajk pracowników oświaty może skomplikować Wam życie rodzinne i zawodowe. Jednak to będzie tylko jeden dzień. Tymczasem reforma edukacji spowoduje wieloletni chaos, bo nie polega tylko na likwidacji gimnazjów. Jej negatywne skutki odczują wszyscy: od trzylatków, dla których zabraknie miejsc w przedszkolach, po uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Jak podkreślają rodzice z koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, w tej zmianie nie chodzi o dobro uczniów.

Cały list prezesa ZNP, Sławomira Broniarza przeczytacie tutaj

"To będzie tylko jeden dzień"

Nie wszyscy rodzice zaprowadzą swoich podopiecznych do szkoły, bo nie wszyscy chcą, by spędziły dzień w świetlicy. Aleksandra Długołęcka, redaktor naczelna serwisu kobieta.gazeta.pl, mama dwójki dzieci, zainicjowała akcję, aby w dniu strajku zorganizować w miejscu jej pracy warsztaty dla dzieci. Firma podchwyciła pomysł i w dniu protestu nauczycieli pracownicy będą mogli przyjść do pracy ze swoimi dziećmi - dla dzieci przygotowano warsztaty z opieką animatorów m.in. wspólne oglądanie bajki, malowanie pisanek i konkursy.

A co zrobią pracujący rodzice, którym pracodawca nie zapewnia opieki na dziećmi?

W dniu strajku szkoły nie będą zamknięte, więc jeśli rodzice nie zorganizują w tym czasie opieki dla swoich dzieci, będą mogli je do niej przyprowadzić. Dyrektorzy szkół mają zresztą ustawowy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje jednak do rodziców, aby nie posyłali 31 marca dzieci do szkoły i poparli strajk.

Kiedy opublikowaliśmy na serwisie społecznościowym post z prośbą o podzielenie się z nami waszymi opiniami na temat strajku, tego czy wspieracie nauczyciel czy nie, jedna z mam odpowiedziała krótko:

No i super. Dzieci się ucieszą z długiego weekendu

Inna internautka, Agnieszka, mama dwójki dzieci, w całości poparła całodzienny ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty pisząc:

Rozumiem ten strajk. Jednak bałagan w szkole zrobił się straszny. Mam dwoje dzieci i każde zostanie przez nową reformę sponiewierane. Ta reforma, jak wszystkie poprzednie z resztą, pociągnie za sobą ogromne koszty i dezorganizację. I rodzice, i nauczyciele są niedoinformowani, a ciągłe zapewnienia, że wszystko będzie ok nie trafiają mi do przekonania, dlatego popieram strajk, jego formę i nie poślę moich dzieci do szkoły. Wzięłam wolne w pracy i będę tego dnia z nauczycielami

Ale nie wszyscy dyskutujący pod naszym postem rodzice wsparli jednoznacznie protest nauczycieli. Powód? Niektórzy po prostu nie wierzą, że w naszym kraju ktoś w ogóle przejmuje się strajkami. Wśród wypowiedzi pojawiły się i takie:

A według mnie wszystkie strajki w takiej formie są kosztem dzieci, bo później muszą odrabiać lekcje w dni wolne. A w naszym państwie i tak mają w nosie wszystkie strajki

Małgorzata:

A potem dzieci w ramach pracy domowej będą musiały nadrobić strajk nauczycieli i zamiast aktywnie na powietrzu, będą ślęczeć nad kolejnymi stronami pracy domowej

O co właściwie walczą nauczyciele?

Jak można przeczyta na oficjalniej stronie ZNP o trzy rzeczy:

 - O podwyżki. Nauczyciele będą domagać się 10 proc. podwyżki oraz wzrostu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu. Obecnie ministerstwo edukacji przygotowuje nowy system wynagradzania nauczycieli, proponując likwidację tzw. średnich wynagrodzeń i niektórych dodatków. To może oznaczać zmniejszenie płac nauczycieli, czyli czeka nas obniżka wynagrodzeń!

- O miejsca pracy. Nauczyciele zażądają pięcioletniego okresu ochronnego przed zwolnieniem.

- O utrzymanie warunków pracy i płacy. Dlaczego? Bo w wyniku reformy edukacji każdy nauczyciel może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach!

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najliczniejszym związkiem zrzeszającym nauczycieli, liczy ok. 240 tys. członków.

Powinno cię również zainteresować: Rewolucja w edukacji. W jakim systemie będzie się uczyć twoje dziecko? Wyjaśniamy na grafikach 

 

Czy wspieracje nauczycieli i popieracie ich ogólnopolski strajk?
Więcej o:
Komentarze (192)
W piątek ogólnopolski strajk nauczycieli - lekcji nie będzie. Pytamy rodziców, co oni na to [SKOMENTUJ]
Zaloguj się
 • farsizm

  Oceniono 37 razy 33

  Jeśli planujesz rok naprzód - sadź ryż.
  Jeśli planujesz dziesięć lat naprzód - sadź drzewa.
  Lecz planujesz sto lat naprzód - edukuj dzieci.
  Konfucjusz

 • klan_fan

  Oceniono 47 razy 21

  Mnie nikt nie gwarantuje zatrudnienia. Nie znam nauczyciela, który mnie poprze jak mnie zwolnią i cokolwiek dla mnie poświęci. Nie ta klasa.

 • pleple.pl

  Oceniono 61 razy 21

  Chciałem zostawić dzieciaki w domu, zwłaszcza, że ich szkoła wg informacji medialnych miała strajkować.
  Miała, bo dziś zapadała decyzja, że lekcję normalnie będą się odbywać.
  Powód? Z jednej strony od kilku dni telefony z kuratorium się rozgrzały do czerwoności, z drugiej strony nagle wizja obiecanych podwyżek przetrąciła nauczycielom kręgosłupy. Z trzeciej- za strajkiem, spośród kilkudziesięciu nauczycieli opowiedziało się ... trzech.

  I w ten sposób minister pięknie wszystkich ograła- wystarczy, że jutro uczniowie pojawią się w szkołach, a ona będzie z tym debilnym uśmiechem przekonywać, że rodzice właśnie poparli reformę.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 56 razy 18

  Widzę, że z Nowogrodzkiej poszło zlecenie: "Umniejszyć wagę strajków. STOP. Sponiewierać w komentarzach nauczycieli. STOP. Reforma jest świetna. STOP. Nauczyciele to byli bolszewicy. STOP." :D

 • Blog Biz

  Oceniono 67 razy 11

  a ten pan z wąsem wiecznie niezadowolony. jak wprowadzali gimnazja był na NIE jak je likwidują też jest na NIE. kogo oni mają za szefa? Przygłupa?

 • lisa2

  Oceniono 7 razy 7

  "...Pytamy rodziców, co oni na to..."

  Napuszczanie jednych na drugich.

 • patriot1

  Oceniono 35 razy 7

  za dobrą pracę powinna być odpowiednio wysoka płaca- absolutnie zgadzam się.tylko czy coś się na tym zapyziałym nauczycielskim poletku zmieniło jeśli chodzi o podejście do pracy z dzieckiem,kwalifikacje itp,że nauczyciele chcą zarabiać więcej?czy w polskiej szkole uczeń słyszy-możesz więcej,jesteś super,potrafisz to zrobić,postaraj się czy też ciągle w starszych klasach po mętnym wykładzie następuje polowanie na tych którzy nie umieją(bo matka nie ma na korepetycje,na które biega 70%klasy????gangrena bylejakości zaczyna się już od najmłodszych klas,gdzie sukces nauczyciela jest równoznaczny ze spacyfikowaniem klasy-jest cicho,robią co im się każe i tyle i nic więcej
  od razu dodam,że wśród nauczycieli są też pozytywne wyjątki-wspaniali,światli ludzie-tych w szkole jest jednak promil,ale muszę tu o nich wspomnieć,aby było sprawiedliwie
  w szkole mojego dziecka na 6 klas pierwszych jest tylko jedna nauczycielka o którą była bitwa na początku roku-każdy chciał wsadzić dziecko do jej klasy-dyscyplinuje,troszczy się o "słabiaków"organizuje ciekawe zajęcia,sama uczy gry w szachy itp-i to wszystko w tej samej publicznej szkole-da się?da!niestety mój syn trafił do innej klasy,pozostałe panie płyną z nurtem typowo polskiej szkoły-i wcale nie odczuwają wstydu i zażenowania z tego powodu
  strajk-czyli brak lekcji dla dzieci,to zwyczajne gó...arstwo i polityka-w normalnym kraju,w państwowej szkole nie powinno mieć to miejsca-nie podoba się to zapraszamy na wolny rynek-praca czeka(ostrzegam,nie jest to 20 godzin tyg.)

 • abxcd

  Oceniono 20 razy 6

  Przyglup Kłamczyński głosował za gimnazjami a teraz jest im przeciwny. To trzeba miec na.ne we łbie by tak czynić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX