Naturalne i domowe sposoby na komary

Pojawiły się znienacka i nie chcą odlecieć. Wytrwałe, zdeterminowane i bardzo krwiożercze. Komary! Czym z nimi walczyć, jeśli nie chcemy - lub nie możemy - używać środków chemicznych?
Citronella Citronella fot. Shutterstock

Trawa cytrynowa / citronella

W sklepach można kupić świece na balkon lub do ogrodu z dodatkiem składnika o nazwie citronella. To olejek z cytroneli, zwanej także trawą lub palczatką cytrynową. Zapach odstrasza komary, a dla ludzi jest całkiem przyjemny. Takie świece są skuteczne, jednak nie nadają się do domu, bo wydzielają zbyt intensywny zapach i często mocno dymią.

Mieszkańcy cieplejszych klimatów mogą odstraszać niechcianych gości sadząc palczatkę w ogrodzie. Nie martwcie się  jednak, w naszym klimacie też można hodować kilka gatunków roślin, których komary nie lubią. Co to za rośliny?

aksamitki aksamitki fot. Shutterstock

Aksamitki i...

Możecie próbować trzymać komary z dala od swojego ogrodu lub balkonu, sadząc aksamitki, bergamotki, kocimiętkę i żeniszek meksykański (z łac. ageratum). Niektórzy ludzie są przekonani, że komary odstraszają także liście pomidorów, bazylii oraz lawenda. Warto spróbować - nawet jeśli nie zadziała, przynajmniej będzie ładnie!

Wanilia jest jedną z najcenniejszych przypraw. Wanilia jest jedną z najcenniejszych przypraw. fot. Shutterstock

Wanilia i olejki eteryczne

Komary nie przepadają też za zapachem wanilii - wystarczy odrobina olejku lub nawet aromatu do ciasta. Podobno dobrze działają także perfumy o nucie wanilii. Zwolennicy naturalnych środków odstraszających komary przekonują również o skuteczności olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego, z geranium, z drzewa herbacianego, rozmarynowego i cedrowego. Takie olejki można przygotować samodzielnie, mieszając w odpowiednich proporcjach aromat z olejem bazowym - w sieci znajdziecie wiele przepisów.

cebula i czosnek cebula i czosnek Fot. Shutterstock

Czosnek i cebula

Z dyskusji internetowych dowiecie się, że skuteczne jest też jedzenie dużej ilości czosnku i cebuli. Sceptycy twierdzą jednak, że gra nie warta świeczki, bo trzeba by zjeść naprawdę sporo tych warzyw, żeby w ogóle zaobserwować jakiś efekt i prędzej odstraszymy od siebie ludzi, a nie komary...

wódka wódka fot. Shutterstock

Wódka!

Wersja dla dorosłych, czyli nasza rodzima wódka, jako odstraszacz komarów? Nie stosujemy jej jednak wewnętrznie, pod śledzika, a jako część roztworu rozpylanego na skórę lub ubrania. Wystarczy wymieszać wódkę z olejkiem eterycznym (patrz: slajd 3) i gotowe! Znawcy tematu twierdzą jednak, że wypijanie wódki też może okazać się skuteczne - po prostu mniej nam wtedy przeszkadzają ukąszenia komarów...

płyn do płukania jamy ustnej płyn do płukania jamy ustnej fot. Shutterstock

Płyn do płukania jamy ustnej

Naprawdę! Nie chodzi tu jednak o oślepienie komarów bielą usmiechu czy świeżością oddechu. Na amerykańskich forach internetowych można znaleźć rady, by wymieszać w spryskiwaczu wodę z płynem do płukania jamy ustnej i takim roztworem spryskać rośliny w ogrodzie lub na balkonie, posadzkę na tarasie itd.  Brzmi dość drogo, przyznajcie, ale jeśli nic innego nie działa, a nie chcecie używać środków z DEET?

A jakie są wasze sposoby walki z tymi uciążliwymi insektami?

Więcej o:
Copyright © Agora SA