Co uszczęśliwia dorosłych? [RANKING]

Naukowcy ustalili, jakie czynności sprawiają nam najwięcej radości. Co jest fajniejsze - zabawa z dzieckiem czy impreza? Sprawdźcie sami.
matka z córką grają na konsoli matka z córką grają na konsoli fot. Shutterstock

Miejsce 10: Gry

Carsten Grimm, naukowiec z University of Canterbury (Nowa Zelandia), do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co sprawia nam najwięcej przyjemności, wykorzystał telefon komórkowy. Przez tydzień wysyłał do osób biorących udział w badaniu 3 SMS-y dziennie, z pytaniem dotyczącym aktualnie wykonywanej czynności i prośbą o ocenę stopnia odczuwanej przyjemności. W badaniach nad szczęściem naukowiec skupił się na 3 kategoriach: znaczeniem (wagą) danej czynności, zaangażowaniem i odczuwaną przyjemnością.  Na tej podstawie utworzono listę 10 najbardziej uszczęśliwiających nas czynności. Na 10. miejscu znalazło się granie na komputerze i konsoli.

Kobieta na zakupach Kobieta na zakupach fot. Shutterstock

Miejsce 9: Zakupy

Robienie zakupów znalazło się na przedostatnim miejscu, idealnie wpisując się w ogólny wzorzec tego zestawienia: czynności, które sprawiają wiele przyjemności, ale nie mają dużego znaczenia w sensie użyteczności, są oceniane niżej niż takie, które postrzegamy jako znaczące, wymagające dużego zaangażowania i jednocześnie sprawiające radość. Na liście są jednak dwa - ważne! - odstępstwa od tego schematu...

Kobieta przy sztalugach Kobieta przy sztalugach fot. Shutterstock

Miejsce 8: Hobby i rękodzieło

Wyżej od zakupów i grania na konsoli uplasowało się oddawanie się swoim pasjom. Zaangażowanie postrzegane jest przez psychologów jako coś, czemu oddajemy się w pełni - bez względu na to, czy jest to nasze hobby, czy absorbująca praca. Grimm, komentując wyniki swojej ankiety, zauważył, że dla niektórych ludzi ta kategoria może stanowić główne źródło odczuwanego szczęścia.

Spotkanie towarzyskie Spotkanie towarzyskie fot. Shutterstock

Miejsce 7: Życie towarzyskie

Na 7. miejscu zestawienia znalazły się rozmowy ze znajomymi i spotkania towarzyskie. W innym badaniu dotyczącym szczęścia, przeprowadzonym przez naukowców z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, kobiety umieściły spotkania z przyjaciółmi na drugim miejscu listy czynności, którym chciałyby poświęcać dziennie najwięcej czasu: 82 minuty z 16-godzinnego dnia (pozostałe 8 godzin to sen!) przeznaczyłyby właśnie na rozmowy ze znajomymi.

kobieta słuchająca muzyki kobieta słuchająca muzyki fot. Shutterstock

Miejsce 6: Słuchanie muzyki

Słuchanie muzyki znalazło się wyżej m.in. od pogaduszek ze znajomymi i zakupów. W tym przypadku kluczowe było odczuwanie dużej przyjemności i zaangażowanie. Grimm podkreśla, że szczęście odbierane jako przyjemność, którą dostarczamy sobie poprzez wykonywanie konkretnej czynności, jest swoistym "zjadaniem deseru na początku posiłku" i wiąże się najczęściej z koncentrowaniem się na odczuciach zmysłowych.

Tata z dzieckiem Tata z dzieckiem Fot. Stockbroker /EAST NEWS

Miejsce 5: Spędzanie czasu z dziećmi

Zabawa z dziećmi i opiekowanie się nimi znalazły się dokładnie pośrodku listy najprzyjemniejszych czynności. Grimm wysyłał swoje SMS-y o różnych porach dnia i w 97 proc. przypadków otrzymywał odpowiedzi, co świadczy o tym, że współcześni dorośli praktycznie nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi. Badani czuli się szczęśliwi przebywając ze swoimi dziećmi - bardziej niż wydając pieniądze na zakupach czy słuchając muzyki, ale mniej niż w przypadku 4 innych czynności... Jakich?

Medytująca matka Medytująca matka Fot. FRANCIS DEAN EAST NEWS

Miejsce 4: Medytacja i religijne doświadczenia

Według naukowca z Nowej Zelandii to, że człowiek może znaleźć różne drogi do szczęścia, zwiększa jego zdolność do odczuwania zadowolenia z życia. Medytacja, modlitwa oraz udział w religijnych obrzędach zostały wysoko ocenione przez ankietowanych - jako czynności o dużym znaczeniu i przynoszące dużo szczęścia.

Starsza kobieta otrzymująca szklankę wody Starsza kobieta otrzymująca szklankę wody fot. Shutterstock

Miejsce 3: Pomaganie innym

Jedną z rzeczy, które wygrały z poczuciem szczęścia podczas przebywania z dziećmi, jest niesienie pomocy innym, czy to poprzez wolontariat, czy inne formy opiekowania się potrzebującymi. "Nadanie życiu znaczenia to jeden ze sposobów poszukiwania szczęścia, poczucie, że jest się częścią czegoś większego i czyni się dobro" - stwierdził Grimm.

Impreza Impreza fot. Shutterstock

Miejsce 2: Alkohol i imprezy

Badani nie pozostawili jednak żadnych wątpliwości, co do tego, że głównym wyznacznikiem szczęścia jest mimo wszystko zabawa: Przyjęcia, imprezy i alkohol zajęły drugie miejsce na liście najprzyjemniejszych czynności, pomimo tego, że oceniane były najniżej w kategoriach ich znaczenia i użyteczności.

Seks Seks fot. Shutterstock

Miejsce 1: Seks

Kobiety w opisywanym przez nas badaniu dotyczącym idealnego dnia, przyznały, że najbardziej pragną romantycznych uniesień i intymnych zbliżeń z ukochanym. Nowozelandzkie badanie potwierdza, że seks jest głównym źródłem szczęścia i przyjemności dla dorosłych - zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce listy i wygrywa we wszystkich badanych kategoriach: ma duże znaczenie, wymaga zaangażowania i daje przyjemność.

Więcej o: