Naukowcy o ojcach: ciekawe fakty

Co na temat ojców i ich roli w wychowywaniu dzieci mówi świat nauki? Portal smithsonian.com opublikował garść ciekawostek dotyczących ojców - przytaczamy kilka z nich.
tata tata fot. Shutterstock

Umyj naczynia, tato!

Bardziej zaangażowany i doceniany niż kiedyś, współczesny ojciec ma duży wkład w opiekę i wychowywanie dzieci. Zdaniem naukowców z University of British Columbia (Kanada), ojcowie, którzy chcą by ich córki osiągały akademickie i zawodowe sukcesy powinni... wykonywać więcej prac domowych! Jaki jest związek między ojcem odkurzającym dywan a karierą jego córki? Otóż - zdaniem akademików - partnerski podział obowiązków w domu pozwala córkom wyrwać się z tradycyjnego pojmowania roli kobiety i typowo "kobiecych" zawodów, naturalnie otwierając przed nimi drogę do lepszego wykształcenia i kariery zawodowej.

tata tata fot. Shutterstock

Pracoholicy

Z australijskiego badania, którego wyniki opublikowano w Journal of Marriage and Family, dowiadujemy się natomiast, że synowie ojców, którzy pracują więcej niż 55 godzin tygodniowo, przejawiają tendencję do agresywnych zachowań. Co ciekawe, dotyczy to tylko chłopców, nie zaobserwowano takich zachowań u córek.

tata tata fot. Shutterstock

Ach, ten testosteron!

Im niższy poziom testosteronu, tym troskliwszy i bardziej zaangażowany ojciec - do takich wniosków doszli naukowcy. W innym badaniu, przeprowadzonym przez akademików z University of Notre Dame okazało się, że mężczyźni śpiący blisko swoich dzieci, mają niższy poziom tego hormonu, niż ci, którzy sypiają w innych pokojach.

tata tata fot. Shutterstock

Szczęśliwy nastolatek

Badacze z Pennsylvania State University (USA) odkryli związek między czasem, który nastolatki spędzają z ojcami, a ich poczuciem szczęścia. Okazało się, że nastoletnie dzieci, które spędzają dużo czasu sam na sam ze swoimi ojcami, mają większe poczucie własnej wartości. Z kolei spędzanie czasu z ojcami w towarzystwie innych osób wpływa na umiejętności społeczne dzieci - nawiązywanie i utrzymywanie znajomości.

tata tata fot. Shutterstock

Korzyści dla wszystkich

Na University of Houston (USA) odkryto natomiast, że czas spędzony z dzieckiem na zabawie, czytaniu czy po prostu przebywaniu razem, działa korzystnie nie tylko na dziecko, ale i na samego mężczyznę - taki ojciec rzadziej cierpi na depresję i jest mniej zestresowany.

tata tata fot. Shutterstock

Depresja poporodowa

A skoro o depresji mowa, czy wiecie, że ta poporodowa może dotknąć też mężczyzn? Amerykańscy naukowcy z Northwestern University twierdzą, że objawy depresji w ciągu pierwszych pięciu lat życia dziecka można szczególnie często zaobserwować u mężczyzn, którzy wcześnie zostają ojcami (około 25 roku życia).

tata tata fot. Shutterstock

Chces zbyć tatą? Schudnij!

Otyli mężczyźni mogą przekazać swoim dzieciom, szczególnie córkom, geny odpowiedzialne za skłonność do tycia - twierdzą naukowcy z Ohio University (USA)  na podstawie obserwacji myszy. Natomiast badacze z kanadyjskiego McGill University, także podczas badań przeprowadzonych na myszach, odkryli, że poziom kwasu foliowego u samców w momencie zapłodnienia może mieć wpływ na rozwój poczętego dziecka, tym samym zauważając, że być może dotychczasowa suplementacja folacyny wyłącznie u kobiet może okazać się niewystarczająca. Jest to coś, co można brać pod uwagę planując dziecko i zawczasu wzbogacić dietę o brukselkę, szpinak czy brokuły (przy okazji zrzucając kilka nadprogramowych kilogramów) - nawet, jeśli nie wiemy jeszcze, czy te odkrycia dotyczą także ludzi, zdrowsza dieta na pewno przyszłym ojcom nie zaszkodzi!

Więcej o: