1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Babcia zamiast niani? Lewandowscy, Siwiec i Boczarska już tak robią. Czy to tylko korzyści? Niekoniecznie

Babcia to, zdaniem wielu rodziców, najlepsza niania. Ostatnio media obiegła wiadomość, że z niani na rzecz babci zrezygnowali Magdalena Boczarska i Mateusz Banasiuk, rodzice 7-miesięcznego Henryka. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie?
Mateusz Banasiuk i Magdalena Boczarska zdecydowali, że ich dzieckiem zajmą się babcie. Mateusz Banasiuk i Magdalena Boczarska zdecydowali, że ich dzieckiem zajmą się babcie. Instagram Mateusz Banasiuk

Babcia zamiast niani?

Aktorki zwykle bardzo szybko po porodzie wracają do pracy, rezygnując z typowego urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem nie jest Magdalena Boczarska, która w grudniu ubiegłego roku urodziła pierwsze dziecko. Wówczas para młodych rodziców stanęła więc przed dylematem: kto zajmie się dzieckiem?

- Długo rozmawiali o tym, czy nie zdecydować się na nianię. Postanowili jednak, że dopóki mają taką możliwość, chcą korzystać z pomocy rodziców - powiedziała "Faktowi" koleżanka aktorskiej pary. I, jak dodała, dziadkowie są zachwyceni tym pomysłem.

Dziecko odczuwa znacznie mniejszy lęk

Lepiej być nie może ????#girlsgang #mom #daughter #love #ibiza #mialea

Post udostępniony przez N??tH (@nataliasiwiec.official) Maj 18, 2018 o 2:18 PDT

Boczarska i Banasiuk to nie pierwsi znani rodzice, którzy zdecydowali się na taki krok. Podobnie postąpiła Natalia Siwiec - jej córką także zajmuje się babcia. - Nie wyobrażam sobie, żeby miała zostać pod opieką kogoś obcego. Może jestem trochę przewrażliwiona, ale w kwestii opieki nad dzieckiem nie potrafię zaufać nikomu prócz najbliższych - powiedziała w jednej z rozmów Siwiec.

Okazuje się, że takie rozwiązanie może przynieść wiele korzyści dla dziecka. - Po pierwsze, przebywa z osobą, którą zwykle zna już od urodzenia. Wytworzyła się więc między nimi więź i dziecko odczuwa znacznie mniejszy lęk, pozostając z kimś, do kogo jest już przywiązane. Po drugie, w takiej sytuacji dziecko nie jest narażone na zmieniające się opiekunki, co niewątpliwie wiąże się ze stresem i koniecznością oswajania - mówi Joanna Gruhn-Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju.

- Dodatkowo rodzice zwykle mogą być pewni, że babcia lub dziadek chcą dla dziecka jak najlepiej i jego dobro jest dla nich najważniejsze - dodaje ekspert.

Czy ciąża w okresie przekwitania jest możliwa? 'Byłam przygotowana na to, że będę babcią, a zostałam mamą' >>

Nie tylko gwiazdy tak robią

Z pomocy babć korzystają także Robert i Anna Lewandowscy. Nie jest to jednak współczesny trend ani przywilej gwiazd. Agnieszka, która niedawno skończyła 25 lat, ma za sobą podobne doświadczenia.

- Gdy miałam kilka miesięcy, moja mama dostała pracę marzeń. Wiedziała, że taka okazja może się szybko nie powtórzyć. Babcia zaoferowała wówczas, że może się mną zająć - wspomina Agnieszka. - Po latach uważam, że to bardzo dobra decyzja. Miało to jednak pewien wpływ na nasze relacje rodzinne - dodaje.

Komu powierzyć dziecko? Niania legalnie: jak zatrudnić opiekunkę? [WSKAZÓWKI] >>

"Babcia wyraźnie mnie faworyzowała"

Agnieszka twierdzi, że do dzisiaj jest bardzo zżyta z babcią. - W okresie dzieciństwa rodzice często nawet zarzucali mi, że bardziej kocham jedną z babć, a o drugiej zapominam. To działało także w drugą stronę. Babcia wyraźnie mnie faworyzowała spośród wszystkich swoich wnuków - zdradza Agnieszka.

Mimo to Agnieszka uważa, że takie rozwiązanie ma więcej plusów niż minusów. I sama w przyszłości postąpi podobnie jak jej rodzice. - Oboje deklarują, że jeśli będę miała dziecko, to oni mi z chęcią pomogą. Nie widzimy sensu, żeby płacić za opiekę komuś obcemu - dodaje.

Jak wygląda życie niani? Opiekunki o swojej pracy >>
 

Czy miłość babci do dziecka może być toksyczna? Czy miłość babci do dziecka może być toksyczna? shutterstock

Potencjalne źródło konfliktów?

Nie możemy jednak zapominać o pewnej istotnej kwestii. Sytuacja, w której to jedno z dziadków opiekuje się wnukiem, często bywa źródłem konfliktów.

- Zdarza się, że babcia jest przekonana, że lepiej od rodziców wie, co dla dziecka jest dobre - mówi Joanna Gruhn-Devantier. - Dodatkowo w takiej sytuacji dziadkowie nierzadko stawiają ultimatum: "albo opiekuję się po swojemu, albo wcale". Z kolei rodzice często oczekują od dziadków usług takich, jakie świadczyłaby opiekunka, zapominając jednocześnie o tym, że dziadkowie całą tę pracę wykonują za darmo - dodaje ekspert.

- Warto więc od samego początku ustalić z dziadkami, na jakich zasadach będą opiekować się wnukiem. Które kwestie są dla rodziców na tyle ważne, że nie są w stanie dać dziadkom wolnej ręki (np. zmuszanie do jedzenia, karanie dzieci, czy też podawanie słodyczy), a które są w stanie pozostawić do decyzji dziadkom - radzi Joanna Gruhn-Devantier. 

- Najważniejsze jest tu znalezienie równowagi, by dziadkowie nadal mogli swobodnie budować relacje ze swoim wnukiem na takich zasadach, które im odpowiadają - podsumowuje ekspert.

Macie za sobą podobne doświadczenia? Napiszcie o tym! Z chęcią to opublikujemy. Piszcie na adres: edziecko@agora.pl

Niezdrowa miłość babci do wnuka. Każda uwaga kończy się awanturą i płaczem. 'Nigdy nie pozwoliłabym na lizanie swojego dziecka' >>

Więcej o:
Komentarze (23)
Babcia zamiast niani? Lewandowscy, Siwiec i Boczarska już tak robią. Czy to tylko korzyści? Niekoniecznie
Zaloguj się
 • mar.bas

  Oceniono 24 razy 18

  Teraz dziadkowie opiekują się wnukami (za free), a później sami trafią do domu starców i nikt ich nawet nie odwiedzi. Ale wszyscy będą czekali na spadek po kochanych rodzicach i dziadkach.
  Wstydem powinno być zatrudnianie rodzica do opieki nad wnukiem i nie wynagradzanie mu tego finansowo (nie piszę o opiece okazjonalnej).

 • iguassu

  Oceniono 22 razy 16

  Biedne babcie....babcia ma u schyłku swojego życia cieszyć się nim, a nie niańczyć kolejne bobaski...To jest egoizm do kwadratu i nigdzie w cywilizowanej Europie tak nie jest.

 • sholay

  Oceniono 13 razy 11

  no, po prostu parentingow rewolucja na miare XXI wieku

  &

 • i-meadow

  Oceniono 10 razy 10

  Praca niani to nie jest lekka praca, zwłaszcza dla starszej osoby, nawet jeśli kocha dziecko nad życie. Podoba mi się rozwiązanie kolegi, który za opiekę nad swoimi maluchami normalnie płaci swojej mamie, tak jak płaciłby niani. Jest obopólna zgoda w tym temacie i wszyscy są zadowoleni, a dziecko ma super opiekę kochającej osoby.

 • aeromonas

  Oceniono 9 razy 9

  Wykorzystywanie babci do darmowej opieki nad wnukiem jest naganne i nieprzyzwoite. Na emeryturze człowiek ma prawo do odpoczynku, własnego życia i rozwoju. Chyba że chodzi o pracę zarobkową - moja mama zatrudniała babcię do opieki nade mną i płaciła jej pensję oraz opłacała ZUS. Babcia miała w tym czasie na utrzymaniu 2 nieletnich dzieci i tak czy owak musiała pracować.

 • starsza10

  Oceniono 13 razy 9

  Taaaak. Lewandowscy i inni celebryci są w stanie sfinansować babciną emeryturę. Większość dzieciatych dzieci na to nie stać. Po przeczytaniu powyższego tekstu zaczną się naciski w stylu: "a widzisz! wszyscy tak robią!". Przy okazji dziennikarza z bożej łaski szczuje na babcie, że "wiedzą lepiej" dając argument do ich ubezwłasnowolnienia i zdegradowania do niewolniczej pracy na rzecz swoich - już dawno wychowanych - dzieci. W ten sposób zwykle gorzej wykształcona, krócej w życiu pracująca i niemająca perspektyw na sutą emeryturę babcia będzie albo podpierać się nosem i spełniać życzenia młodych rodziców, albo narazi się na ostracyzm z ich strony. Gorzej, nie należy z nią rozmawiać, bo się wtrąca! Żeby pisać, nie wystarczy znać litery. Trzeba jeszcze umieć czuć i myśleć.

 • mona_3

  Oceniono 8 razy 8

  Koleżanka - babcia właściwie wychowała jedno ze swych wnucząt, bo młodzi rodzice studiowali. Następnie została uszczęśliwiona drugim wnukiem, bo rodzice pracowali i rozwijali swoje kariery. Rzecz w tym, że zgodziła się na opiekę nad drugim wnukiem pod presją rodziny, sama chciała odpocząć ale nikt tego nie wziął pod uwagę. Sama nie potrafiła odmówić, a jej zdrowie i zdanie było najmniej ważne. I często tak to u nas wygląda. Jedynym wyjątkiem jest babcia pracująca, ale wtedy obarcza się ją wnukami w weekend.
  Tak mają matki - Polki.
  Zalecam asertywność i obronę swoich praw!

 • baba67

  Oceniono 6 razy 6

  Jak dobrze że mojemu synowi taki pomysł nie przyszedł do głowy.Niby dlaczego wciąz pracująca kobieta miałaby rezygnować z pracy która kocha i za którą jest przyzwoicie nagradzana za godzinę na rzecz opieki nad dzieckiem która jest bardzo uciążliwa i na dodatek kiepsko płatna (a babcia od dzieci nie zedrze-wiadomo). To że wnuka się kocha nie zmieni tych dwóch faktów. Może byc to pewno dobra opcja dla babci która nie pracowała-wreszcie będzie miała swoja kasę a nie tylko uzależnienie od męża. Bo wersja wykorzystywania babci za darmo budzi mój sprzeciw.

 • Adam A.

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tak trochę z innej strony ale co tam, zapytam. Panowie, z którą z tych Pań ( Boczarska, Lewandowska, Siwiec) poszlibyście najchętniej na .. całość? Mnie najbardziej kręci Boczarska i tak naprawdę to nie potrafię tego wyjaśnić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX