1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zgrana para? Okaże się, gdy pojawią się dzieci. 10 sytuacji, które zdradzają, czy jesteście dobrze dobrani

Po pojawieniu się na świecie dzieci związek wchodzi w nową fazę. Albo partnerzy są dojrzali i gotowi na wyzwanie, albo... trudy rodzicielstwa ich przerosną. Po czym poznać, że razem przetrwacie niejedną burzę?
Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Zgrana para? Okaże się, gdy pojawią się dzieci. 10 sytuacji, które zdradzają, czy jesteście dobrze dobrani

Kiedy rodzą się dzieci, związek automatycznie zostaje poddany próbie. Psycholog Justyna Dąbrowska w tekście 'Jak dziecko zmienia związek' jasno pisze, że po narodzinach dziecka nie sposób żyć tak jak poprzednio.

Ale inaczej nie zawsze znaczy 'gorzej'. Nie można wprawdzie wyjść wieczorem razem na imprezę do białego rana, ale można razem kąpać dziecko albo wspólnie robić dla niego zabawki. Są pary, które bez problemu radzą sobie z nowymi rolami i nowym rytmem życia, ale są i takie, które przeżywają kryzys.

Co świadczy o tym, że jesteście dobrze dobraną parą i poradzicie sobie z każdą nieprzespaną nocą, kolkami, chorobą czy niepowodzeniami dziecka? Przedstawiamy 10 sytuacji, które świadczą o tym, że już się dotarliście, udźwigniecie razem każdą nową sytuację i wiecie, co znaczy być razem na dobre i na złe.

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Poród nie jest egzaminem z jakości związku

Ludzie, którzy tworzą zgrany związek, nie zmuszają się wzajemnie do sytuacji, które mogą okazać się trudne. W dobrym związku ojciec dziecka wcale nie musi być obecny przy porodzie. Jeśli nie czuje, że chce lub powinien, partnerka nie naciska.

Zgodne pary po prostu wiedzą, że poród nie jest egzaminem z jakości związku. Jest wyjątkowym doświadczeniem dla kobiet i części mężczyzn. A może dla wszystkich, tylko nie wszyscy tak samo to pokazują. O ile kobieta jest aktywna i wie, co się z nią dzieje, o tyle mężczyzna może się czuć bezradny i sfrustrowany. Tylko ty wiesz, czy twój partner lub mąż w takim stanie będzie dla ciebie wsparciem, czy wręcz przeciwnie.

Więcej w tekście: Poród - boje się, że...

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Bez konsultacji wiecie, co zamówić dla partnera w restauracji

Wyprawa z dziećmi do restauracji to przede wszystkim dobra organizacja i umiejętność dzielenie się obowiązkami. Z małym dzieckiem najczęściej w najmniej spodziewanym momencie trzeba pędzić do toalety, a starszego pilnować w kąciku zabaw, aby nie doszło do nieporządnej sytuacji. Nie zawsze jest możliwość, aby dokładnie wczytywać się w kartę dań.

Zgrane pary znają swoje upodobania kulinarne i gdy kelner podchodzi do stolika, jeden z partnerów nie szuka rozpaczliwie drugiego (który właśnie przewija dziecko), tylko samodzielnie podejmuje decyzje. Bo doskonale wie, co zamówić dla swojej drugiej połówki, aby jej smakowało.

Jak zorganizować wyjście do restauracji z małymi dziećmi? Czytaj w tekście: Biesiady rodzinne, czyli z dzieckiem do restauracji

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Do szczęścia wam niewiele trzeba

Dobre małżeństwa nie potrzebują fajerwerków, aby się dobrze bawić. Widzą, że na kino, teatr, romantyczne kolacje przy świecach i imprezy ze znajomymi przy winie jeszcze kiedyś przyjdzie czas. Potrafią się cieszyć chwilą i zwyczajnością.

Kiedy po męczącym dniu nie mają siły na sprzątanie pokoju i przyrządzanie wytwornej kolacji, zasiadają z kanapkami na sofie i są zwyczajnie zadowolenie z tego, że dzieci są zdrowe, smacznie śpią, a oni mają chwilę dla siebie.

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Rozmawiacie o sobie, nie tylko o dzieciach

Kiedy rodzą się dzieci, łatwo zapomnieć o potrzebach partnera. Życie kręci się wokół dzieci, ich potrzeb i ich spraw. Często brakuje miejsca dla emocji, uczuć dorosłych. Tymczasem rozmowa z partnerem, bycie na bieżąco z jego/jej potrzebami, obawami, emocjami, to podstawa dla trwania zdrowej relacji dwojga ludzi.

Krzysztof Górski, psychoterapeuta i trener z Fundacji Sto Pociech, w rozmowie 'Jak dbać o związek po pojawieniu się dziecka?' przekonuje, że rodzice powinni postarać się o to, by spędzać jakiś czas tylko ze sobą, bez dziecka:

Wiadomo, że zaraz po narodzinach potomka dłuższy wyjazd nie wchodzi jeszcze w rachubę, ale mogą to być np. jakieś wspólne wyjścia. O to muszą jednak zadbać sami rodzice, bo przecież żaden szef nie powie: wyjdź wcześniej z pracy i zadbaj o swoją żonę. Jest to zazwyczaj bardzo trudne, bo z każdej strony będą pojawiać się informacje, że nie mamy czasu, że zaniedbujemy swoje obowiązki.
Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Umiecie się kłócić i szybko sobie wybaczacie

Dla dobra swojego i dziecka najlepiej wyjaśniać wszystko od razu i nie dopuszczać do tzw. 'cichych dni'. Komunikacja w związku przy małych dzieciach jest koniecznością. To, że pojawiają się sprzeczki, jest normalne. Czasami kłótni po prostu nie da się uniknąć.

Najważniejsze, aby nie iść na całość. Psycholog Justyna Dąbrowska w teście 'Jak dziecko zmienia związek' pisze:

Hodowanie w sobie żalu, robienie aluzji czy zasypywanie się pretensjami powoduje, że małżonkowie się od siebie oddalają i zaczynają koncentrować na tym, kto ma przewagę albo czyje zadania są ważniejsze.

A kiedy już dojdzie do ostrzejszej wymiany zdań przy dzieciach, zgrane pary przestrzegają następujących zasad:

1.  Unikają raniących słów i obraźliwych epitetów.

2. Trzymają się konkretnych, realnych spraw. Mówią o faktach, a nie o interpretacjach.

3. Pozwalają partnerowi przedstawić jego punkt widzenia i akceptują to, że on/ona także może się z czymś źle czuć.

4. Nie dopuszczają do tego, by kłótnia przybierała na sile. Robią np. przerwę na zaparzenie herbaty - to pozwala trochę ochłonąć.

5. Zamiast wypraszać dzieci z pokoju, sami przenoszą się gdzie indziej po to, aby w spokoju porozmawiać.

6. Nigdy nie włączają dziecka do swoich kłótni i nie proszą, aby opowiedziało się po którejś stronie.

7. Pamiętają, że np. spory na temat wychowania dzieci to tylko ich problem, nie obciążają nimi dziecka.

Więcej o 'zdrowym' sposobie na kłótnię małżeńską w artykule psycholożki, Hanny Samson: Czy można kłócić się przy dzieciach?

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot; pexels.com

Nie ma dla was rzeczy 'obrzydliwych'

W dobrze funkcjonującej rodzinie partnerzy nie dzielą się sztywno obowiązkami w stylu: ja płacę rachunki, a ty przewijasz dzieci. Dojrzali do rodzicielstwa ludzie nie brzydzą się ludzką fizjologią i nie uciekają na widok pieluchy z kupą niemowlaka albo jego wymiocin.

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot; pexels.com

Podczas rodzinnych konfliktów z teściami trzymacie stronę swojego partnera

Teściowie wtrącają się w wychowanie dzieci, babcie komentują metody wychowawcze, ingerują w żywienie dzieci - wcześniej czy później prawdopodobnie dojdzie do kąśliwych uwag i różnicy zdań w rodzinie. W idealnych związkach partnerzy wspierają się, rozumieją, nie krytykują wzajemnie. Sprawy sporne załatwiają między sobą rozmową w cztery oczy, za to na forum są jednością.

W sytuacji, kiedy dochodzi do bezpośredniego starcia między np. żoną, a teściową, to - jak tłumaczy w rozmowie 'Jak ułożyć sobie dobre relacje z teściową' prof. dr hab. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, rolą męża jest okazać lojalność wobec żony, nawet jeśli miałoby to oznaczać narażenie na szwank jego stosunków z matką.

Związek matki z synem i tak jest 'nieśmiertelny' w przeciwieństwie do kruchej i wymagającej więcej troski relacji z żoną. Na słowa 'jesteś złą matką' powinien np. odpowiedzieć 'robisz niesprawiedliwą przykrość mojej żonie, ja się na to nie zgadzam.' Jakiekolwiek byłoby to zdanie, musi nim jasno dać do zrozumienia partnerce i swojej matce, że jest lojalny wobec tej pierwszej.
Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Kiedy dzieje się coś ważnego, partner jest pierwszym, który się dowiaduje

Jesteś w kolejnej chcianej i wyczekanej ciąży, dziecku wyżyna się pierwszy ząbek, robi pierwszy krok - to chwile szczęścia, z którymi chcecie się podzielić z resztą świata. Jeśli pierwszy kontakt, który wybieracie w telefonie, to numer waszego partnera, a nie mamy czy najlepszej przyjaciółki, to wszystko wskazuje na to, że jesteście ze sobą na dobre i na złe.

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot; pexels.com

Każda sytuacja we dwoje jest dobra, aby poczuć sie jak na randce

Łatwo czuć 'motylki w brzuchu' podczas weekendowego wyjazdu nad morze i spaceru wzdłuż plaży przy zachodzącym słońcu. Nieco trudniej o podobne wibracje, kiedy na weekend we dwoje nie ma czasu i możliwości. Szczęśliwe pary potrafią jednak czuć się jak randce nawet w kolejce do kasy. Czy robienie zakupów w supermarkecie i wybieranie pieluch może być romantyczne? Dla szczęśliwych par każda chwila razem jest cenna, ważna i potrzebna.

Jak stworzyć udany związek? Jak stworzyć udany związek? fot: pexels.com

Wyznajcie te same wartości

Można się kłócić o drobne sprawy, jednak długoletnie i dobrze scementowane pary nie mają różnych zdań w temacie najważniejszych życiowych wartości. Są po prostu zgodne, jeśli chodzi o wybór religii dla dziecka, szkoły, sposobu wychowania i żywienia dzieci, systemu przekazywanych wartości.