1. Wprowadzaj w wielki świat
Mama jest od tego, co bliskie, domowe, znane. Tata ? od tego, co odleglejsze i groźniejsze. Stereotyp? Niekoniecznie. Przez bliski, dobry kontakt z tatą mała dziewczynka dostaje komunikat, że można oddzielić się od mamy i nie umrzeć. Relacja z tatą równoważy tę z mamą, a w przypadku córek ? chroni też przed pokusą zlepienia się z matką w niezdrową diadę. W przyszłości da to córce poczucie, że jest niezależnym i samodzielnym człowiekiem, i pozwoli łatwiej wyfrunąć z gniazda ku dorosłości.
2. Daj jej poczucie siły i pewności
Z tatą u boku mały człowiek czuje się pewniej i łatwiej mu podejmować rozmaite wyzwania. To, co tatusiowie robią z synkami, mogą (i powinni) robić też z dziewczynkami. One także lubią ruch, strzelanie z łuku, wpinaczki na drzewo i inne tego rodzaju wyzwania.
3. Ucz dzielności
Nie jest to niby zarezerwowane wyłącznie dla tatusiów, bo przecież kobiety też są samodzielne i dzielne, ale często bywa tak, że mama chętniej rozpina nad maleństwem parasol ochronny. Rola taty jest wtedy nie do przecenienia. Z nim mała dziewczynka może się do woli przewracać , brudzić i pod jego kontrolą próbować rozmaitych nowości. Bezpieczne odkrywanie świata to bardzo pożyteczna zabawa!
4. Dostarczaj mocnych wrażeń
Karuzela. Skoki przez kałużę. Głaskanie psa sąsiadów. Szalona jazda na rowerach. Pierwsze narty. Pływanie pod wodą. Spacer po ciemnym lesie. Jest tysiąc i jeden aktywności, którymi tata może oczarować małą dziewczynkę, zarażając ją przy okazji własną odwagą i męstwem. To znów nie są rzeczy będące wyłącznie męską domeną, jednak na ogół bliskie tatusiom (a jeśli także mamusiom, no to szalejcie wszyscy!).
5. Jesteś busolą dobra i zła
Choć to znów zadanie dla obojga rodziców, to jednak wciąż w wielu domach tata bywa "ostateczną instancją". Do niego też często należy informowanie latorośli, które zachowania czy postawy są szlachetne, a które wręcz przeciwnie. Tata to wzór. Jeśli on coś robi, może się spodziewać, że podobnie zrobi nie tylko jego syn, ale także córka.
6. Pokazuj, że można się różnić, a nadal być blisko
Kobiety i mężczyźni nie są identyczni. Kontakt z tatą pozwala dziewczynce to zauważyć, a przy okazji pokazuje, że taka różnorodość to wartość. Można się różnić i mieć bliskie, pełne zaufania i czułości relacje. Ważna lekcja.
7. Daj jej poczucie bezpieczeństwa
Mama też, a na początku może nawet ? przede wszystkim. Jednak mocne ramiona tatusia nie są wcale mniej ważne. Z czasem to ojciec częściej staje się tym, który potencjalnie ochroni przed każdym zewnętrznym złem. Albo przynajmniej: stara się chronić. Jeśli córka wie, że zawsze może na niego liczyć, żyje jej się łatwiej i śmielej.
8. Nie zapominaj, że jesteś dla niej wzorem mężczyzny
To oczywiste: przecież to pierwszy i najważniejszy mężczyzna, którego dziewczynka poznaje. Zawsze będzie zatem dla niej punktem odniesienia. Jeśli jest tatą oddanym, dobrym i godnym szacunku, w przyszłości dziewczyna przyłoży do niego niczym do wzoru każdego chłopaka, którym się zainteresuje. Jeśli natomiast zawiódł, był nadmiernie krytyczny, nieobecny lub toksyczny ? prawdopodobnie na kontrze poszuka kogoś kompletnie odmiennego. Nie jest to też, na szczęście, model biało-czarny, bo złego tatę może zastąpić dobry dziadek lub oddany stryjek i wzorem męskim staje się wtedy taki "tata-bis".
9. Masz wpływ na jej relacje damsko-męskie
Więź córki z tatą nadaje ton jej przyszłym kontaktom z mężczyznami. Kiedy się zakochuje, nieświadomie szuka tego, co zna z dzieciństwa. Tatusiowie mają więc wpływ (choć niebezpośredni) nie tylko na to, z kim ich córki będą w przyszłości w związkach, ale także, jak w nich będą. Jeśli relacja z tatą była dobra, córka ma większą szansę na osobiste szczęście. Jeśli coś zgrzytało ? może być trudniej. To dlatego np. córkom bez ojców (oddalonych emocjonalnie lub nieobecnych) wpadają w oko nieosiągalni mężczyźni (żonaci, wycofani emocjonalnie, zajęci sobą i pracą, zupełnie nimi niezainteresowani itp.), a córki alkoholików często wiążą się z alkoholikami.