Coraz mniej, coraz rzadziej, przewidywalnie? Pięć niepokojących sygnałów, że do łóżka zakradła się nuda

U wielu par po narodzinach dziecka życie seksualne przygasa. Ma tu swoje znaczenie zmęczenie, zmiany hormonalne, nadmiar obowiązków. Ale to nie znaczy, że nie ma na to żadnej rady. Co powinno cię zaniepokoić i jak temu zaradzić?
Seks po porodach Seks po porodach fot: istockphoto

Daj sobie czas

W pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka kobieta czuje utratę libido. To zrozumiałe, że większość jej energii idzie na ''uczenie się'' dziecka, na karmienie i zaspokajanie potrzeb nowego członka rodziny. Z powodu zmian hormonalnych kobiety, zwłaszcza te karmiące piersią, mogą mieć problemy w łóżku wynikające stąd, że pochwa jest mniej nawilżona. Suchość może wywoływać ból i powodować niechęć do współżycia. Warto w tym czasie sięgnąć po naturalne nawilżacze, takie jak olejek migdałowy czy z pestek winogron.

Przystosowanie się do ogromnej zmiany jaką jest pojawienie się dziecka, kosztuje, i mamę i tatę, dużo wysiłku. Kilka miesięcy po porodzie życie rodzinne powinno się ustabilizować, a namiętność, intymność i zaangażowanie powrócą na właściwe tory. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Kiedy się zaniepokoić?

Wolisz kąpiel sama czy z nim? Wolisz kąpiel sama czy z nim? fot: shutterstock.com

Nuda, rutyna, powtarzalność...

To oczywiste, że seks na każdym etapie związku odgrywa inną rolę. Raz jest zachłanny, innym razem pełen bliskości. Bez względu na to, na jakim jesteście etapie, seks nie powinien jawić się jako kolejny małżeński obowiązek. Nie jest dobrze kiedy:

1. Do łóżka zakradła się rutyna

Wiesz kiedy to zrobicie, gdzie to zrobicie i  jak to zrobicie. Czy jest w waszej sypialni jeszcze jakikolwiek element zaskoczenie i ekscytacji? Przypomnij sobie, jak to było w pierwszych miesiącach waszego związku? Podobnie jak dzisiaj, inaczej? Czy myśli o tym co się działo w nocy, wywołują jeszcze u ciebie jakieś emocje?

2. Nie pamiętasz kiedy to ty zainicjowałaś seks

Nie robisz tego, bo jesteś zbyt zmęczona i nie czujesz podniecenie. O seksie myślisz tylko wtedy, kiedy przypominasz sobie, że od kilku tygodniu nic się w waszej sypialni nie działo.

3. Nie możesz się doczekać, kiedy będziesz miała "to" z głowy

Dziecko ma gorączkę, nie umówiłaś wizyty na kolejne szczepienie, w domu bałagan, zapomniałaś o ważnym telefonie, nie zapłaciłaś rachunku za telefon, itd., itp. W głowie kłębią się myśli, a ty nawet w sypialni, nie potrafisz przestać myśleć o tym, co jeszcze powinnaś zrobić.

4. Nie zależy ci już na tym, aby dojść za każdy razem

Seks bez orgazmu. Kiedyś nie do pomyślenia. Każde z was ''po'' czuło pełną satysfakcję, spełnienie i rozkosz. A jak jest dzisiaj?

5. Zamiast seksu wolisz kąpiel z pianą

Masz coraz mniej czasu dla siebie, o własnych przyjemnościach już prawie zapomniałaś, a kiedy tylko masz wybór: spontaniczny seks czy pół godziny tylko dla siebie w łazience, wybierasz to drugie.

Nie da się niczego w związku robić na siłę, ale jeśli tylko jest odrobina dobrej woli, może warto postarać się aby obudzić ogień miłości? Jak to zrobić?

Jak powiedzieć o swoich fantazjach? Jak powiedzieć o swoich fantazjach? fot. shutterstock.com

Tylko wy i tylko o was

To normalne, że macie teraz dla siebie mniej czasu, jesteście bardziej zmęczeni, głowę zaprząta coraz więcej myśli i problemów. Już nawet nie pamiętasz kiedy ostatnio, tak po prostu, bez pośpiechu, leżeliście leniwie w łóżku po przebudzeniu. To ważne, aby wypracować sobie własne sposoby na pielęgnowanie bliskości. Wszystko jest możliwe, pod warunkiem, że są chęci.  Warto na każdym etapie związku okazywać sobie gestem czułość i troskę. Umiejętność dostrzegania partnera, że jest, że się stara, że pomaga, to ważna i potrzeba w związku cecha.

Jeśli jeszcze do tej pory nie ustaliliście czasu tylko we dwoje, zróbcie to jak najszybciej. Choćby to była tylko jedna godzina tygodniowo. Ważne jest aby był to czas tylko dla was, tylko we dwoje, czas, kiedy jesteście dla siebie. I ciałem i głową. Pamiętasz kiedy ostatnio byłaś na randce z tatą twojego dziecka?

Delikatny masaż na koniec dnia pomoże pozbyć się napięcia i przypomni, jak miło być dotykanym. Wejdźcie razem do wanny lub pod prysznic. Porozmawiajcie wieczorem o seksie, to przecież temat jak każdy inny. Takie rozmowy zbliżą was do siebie i pozwolą lepiej poznać. Opowiedz partnerowi o czym marzysz, jakie masz fantazje, w jakiej pozycji najbardziej lubisz, a jakiej chciałabyś spróbować.  Kto wie czym zakończy się taka rozmowa...

Pikantny tekst? Czemu nie! Pikantny tekst? Czemu nie! fot: shutterstock.com

Flirtujcie na odległość i nie bójcie się nowości, do dzieła!

Pamiętasz to uczucie, kiedy dostałaś od niego pikantnego sms-a i nie potrafiłaś skoncentrować myśli na niczym innym, tylko na tym, co będzie się działo wieczorem? Teraz też nie zapominajcie o istnieniu smsów, maili, komunikatorów i... listonoszy. Pamiętasz, kiedy ostatnio wysłałaś do męża erotyczny tekst? Nie ma nic bardziej podniecającego niż stopniowe budowanie atmosfery. Zalotne maile, spontaniczne prezenciki, pocałunki przy okazji? Każdy związek potrzebuje romantycznych wtrąceń. I chociaż jesteście świetnymi przyjaciółki, macie kumpelskie relacje, to nie zapominajcie, że związek to kobieta i mężczyzna, a każdy z nas ma nieco inne potrzeby.

Więcej czułości nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Popatrz czasami na partnera ''tym wzrokiem''.  Niech poczuje, że masz na niego ochotę. Dotykajcie się, przytulajcie, nie tylko wieczorem i nie tylko pod kołdrą. Każda okazja jest dobra aby skraść buziaka. A może przyszedł czas na coś nowego? Pierścień miłości, dildo, kulki gejszy, wibrator kąpielowy. Jest dużo sposobów na urozmaicenie seksu rodziców, którzy wpadli w rutynę małżeńskiego pożycia albo odłożyli na półkę swoje erotyczne potrzeby.

Im mniej przewidywalnie, tym lepiej Im mniej przewidywalnie, tym lepiej fot: shuterstock.com

A na zakończenie: nigdy nie obwiniajcie dzieci...

Co osłabiło wasze zainteresowanie sobą nawzajem i seksem? Prawdopodobnie na pierwszym miejscu wymienicie dziecko które, jeśli śpi z wami w pokoju (a tym bardziej w waszym łóżku), skutecznie zniechęca was do miłości lub które wymaga od was tyle energii podczas dnia, że wieczorem macie ochotę tylko na program w TV. Jeśli to, że dziecko śpi z wami w pokoju/łóżku jest problemem, poszukajcie innego, intymnego miejsca. Odkryjcie walory domowych zakątków: prysznic, kuchenny stół? A jeśli tylko gnębią was wyrzuty sumienia, że zajmujecie się sobą zamiast dzieckiem, pomyślcie, że kochając się, dokonujecie najważniejszej dla niego/dla niej/dla nich inwestycji... w szczęście rodziców.

Więcej o: