Różnica pomiędzy kobietą a mężczyzną - oprócz tych oczywistych- jest jeszcze taka, że kobiece jajeczka, ich zdolność do zapłodnienia, bardzo trudno zbadać. W przypadku mężczyzny nie ma takiego problemu. Badania związane z diagnozą przyczyn niepłodności leżących po stronie mężczyzny są dużo prostsze i tańsze niż w przypadku kobiety. Dzięki badaniu nasienia (seminogram) szybko można sprawdzić właściwości gamet męskich (plemników).
- Na podstawie liczby plemników, ich ruchomości, możemy powiedzieć jaka jest płodność mężczyzny. W przeciwieństwie do kobiecych jajeczek, plemniki się nie starzeją. Mężczyzna w każdym wieku ma około 90-dniowe plemniki. Bez względu na to czy ma 18, 30, czy 60 lat, po badaniu nasienia, mamy odpowiedz na to czy plemniki są zdolne do zapłodnienia - wyjaśnia specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu niepłodności dr Tomasz Ziółkowski, dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Gameta Kielce.
Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba plemników. Mimo to ich zdolność do zapłodnienia prawidłowo funkcjonującej komórki jajowej jest taka sama i u 18-latka i 40-latka. Wiek nie wpływa zatem na jakość plemników, ale zmniejszanie się ich liczby w nasieniu może odpowiadać za słabnącą z upływem lat płodność.
W przypadku mężczyzn u których stwierdzono oligozoospermię (liczba plemników w 1 ml nasienia jest poniżej normy, tzn. poniżej 15 milionów), wraz z upływem lat, maleją szanse na zostanie biologicznym ojcem. Diagnozowana na podstawie ogólnego badania nasienia oligozoospermia zmniejsza możliwość zapłodnienia. Przy skrajnych, nie poddających się leczeniu postaciach oligozoospermii szansą na posiadanie biologicznego potomstwa są metody wspomaganego rozrodu np. inseminacja domaciczna lub ICSI (zapłodnienie In Vitro). Naukowcy z San Paulo, m.in z Instytutu Sapientiae, z Centrum Badań ds. Reprodukcji, Instytutu Biotechnologii, Uniwerytetu Caxias do Sul opublikowali wyniki badań dotyczące wpływu wieku mężczyzn na szanse uzyskania ciąży z ich nasienia techniką In Vitro. Analizowano wpływ wieku mężczyzn na liczbę otrzymywanych zarodków dobrej jakości, na odsetek prawidłowych implantacji zarodków oraz odsetek ciąż. Zaobserwowano, że wśród mężczyzn z oligozoospermią częstość prawidłowych implantacji oraz, odsetek uzyskanych ciąż spada wraz z wiekiem. Autorzy oceniają, że dla mężczyzn z obniżoną liczebnością plemników szanse na uzyskanie ciąży dzięki In Vitro spadają o 5% z każdym rokiem zwiększającego się wieku potencjalnego ojca. Sugerując się badaniami brazylijskich naukowców, podczas leczenie niepłodności u pary, powinno się brać pod uwagę nie tylko wiek kobiety, ale również jej partnera, szczególnie, kiedy zdiagnozowano u niego oligozoospermię.
Anestezjolog ma mniej plemników?
Za zmniejszoną liczbą plemników w nasieniu i wynikającą z tego powodu niepłodność może odpowiadać m.in. wykonywany zawód. W opublikowanym na internetowej stronie Kliniki Leczenia niepłodności Gameta wykładzie "Podstawy diagnostyki i leczenia niepłodności w praktyce lekarskiej" prof. dr. hab. Jerzy Radwan wymienia zawody, których wykonywanie ma wpływ na obniżoną liczbę plemników w nasieniu. Do grupy tej zaliczają się m.in. radiolodzy i technicy radiologiczni (czynnik odpowiedzialny za zmniejszenie plemników w nasieniu: promieniowanie X), operatorzy koparek (wibracje), anestezjolodzy, mężczyźni pracujący w drukarniach i przy produkcji plastiku (toluen, gazy znieczulające).
Naukowcy namawiają, aby panowie nie odkładali ojcostwa. Przekonują, że i u nich zegar biologiczny tyka. U starszych mężczyzn zmniejsza się ilości plemników w nasieniu, słabnie ich ruchliwości, wolniejsze nie mają siły przebicia osłony komórki jajowej. Wraz z wiekiem pojawiają się również problemy z erekcją i potencją. Dr Harry Fisch, dyrektor nowojorskiego Męskiego Centrum Reprodukcji, autor książki "The Male Biological Clock" ("Męski Zegar Biologiczny") przekonuje, że nie każdy z panów zachowa płodność do późnych lat. Przypomina, że u niektórych płodność prawie zaniknie, inni ją utrzymują na niższym poziomie. Dodatkowo, w przypadku starszych ojców, zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych płodu. Genetycy coraz częściej wskazują, że niektóre wady u nowo narodzonego dziecka częściej występują w przypadku ojców w zaawansowanym wieku, dotyczy to m.in. dzieci cierpiących na karłowatość. W ostatnich latach w literaturze fachowej pojawiły sie badania dowodzące, że wyższy odsetek zaburzeń, takich jak autyzm i schizofrenia, występuje u dzieci, których ojcowie mieli 45-50 lat.
Konsultacja: dr Tomasz Ziółkowski, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Gameta Kielce.
Korzystałam z:
"Podstawy diagnostyki i leczenia niepłodności w praktyce lekarskiej" prof. dr. hab. Jerzy Radwan.