Odwlekasz decyzję o dziecku? Kalkulator płodności pokazuje, jak maleją twoje szanse na jedno, dwójkę i trójkę

Myślisz, że na dzieci masz jeszcze czas? Całkiem prawdopodobne, że masz rację. Kalkulator płodności sporządzony przez holenderskich naukowców podpowiada ile dzieci w zależności od wieku będziesz mieć dzięki poczęciu naturalnemu, jak i przy użyciu in vitro.

Kiedy jest ten idealny czas, aby założyć rodzinę i urodzić dzieci? Zegar biologiczny częściej odzywa się wśród kobiet, bo to ich płodność, bardziej niż mężczyzn, jest ograniczona wiekiem.

Holenderscy naukowcy postanowili wyjść naprzeciw młodym kobietom i przygotowali kalkulator płodności. Pozwala on ocenić ile dzieci w zależności od wieku może mieć dana para dzięki poczęciu naturalnemu, jak i przy użyciu in vitro.

Specjaliści Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie opracowali kalkulator płodności na podstawie danych dotyczących dzietności 58 tys. kobiet zgromadzonych w Holandii przez 300 lat do początku lat 70. XX w. Kalkulator dotyczy par, w których mężczyźni są starsi od swej partnerki nie więcej niż o 10 lat.

 

kalkulator płodności
kalkulator płodności grafika: Marta Kondrusik

Myślisz o jedynaku?

To spokojnie możesz czekać do 32 roku życia. Według kalkulatora masz aż 90 proc. szans na to, aby urodzić jedno dziecko po 30-tce bez potrzeby użycia in vitro.

Co innego jeśli w wieku 35 lat zamarzy ci się trójka dzieci. W tym wieku masz 50 proc. szans na to, aby doczekać się tylu dzieci bez korzystania z metod wspomaganego rozrodu. Jeśli więc planujesz gromadkę dzieci, wówczas - jak sugerują Holendrzy - najlepiej pomyśleć o pierwszej ciąży w wieku 23 lat. Wcześnie? Być może, ale daje pewność, że plan się powiedzie.

Kalkulator płodności nie tylko straszy, że czas nie sprzyja płodności, ale daje też nadzieję tym paniom, które dopiero po 40-tce zapragną stabilizacji. Jeszcze do niedawna popularna była opinia, że kobieta po 40-tce ma niewielkie szanse na to, aby naturalnie zajść w ciąże. Tymczasem - jak widać w tabeli - ciąża po 40-tce wcale nie jest rzadkością. W wieku 41 lat przyszłe matki mają 50 proc. szans na to, by doczekać się jednego dziecka w sposób naturalny.

Ciąża po 40-tce już nikogo nie dziwi
Ciąża po 40-tce już nikogo nie dziwi Eva Mendes i Ryan Gosling będą mieli drugie dziecko. Aktorka dwa lata temu, w wieku 40 lat, urodziła pierwszą córkę. Ciąże po 40-tce - szczególnie wśród gwiazd - nie są rzadkością. fot: FORUM

Zabiegi sztucznego zapłodnienia nieco wydłużają wiek reprodukcyjny. Dzięki nim 90 proc. gwarancję urodzenia jednego dziecka mają kobiety w wieku 35 lat. W 39. roku życia szansa na to spada do 50 proc., a w wieku 42 lat nie przekracza 50 proc. In vitro zwiększa również szanse na liczne potomstwo w bardziej zaawansowanym wieku. W 28. roku życia kobieta ma 90 proc. szanse na urodzenie trojga dzieci, w wieku 33 lat spada ono do 75 proc., a w wieku 36 lat – do 50 proc.

Tabelki to nie życie...

Autorzy kalkulatora sugerują, aby nie brać sobie do serca dosłownie danych z tabeli. To wyliczone średnie, które nie uwzględniają indywidualnych potrzeb. Wieku w którym urodzimy pierwsze dziecko często nie da się zaplanować, bo mają na to wpływ nie tylko plany, ale i inne okoliczności: zdrowie, znalezienie odpowiedniego partnera, status materialny.

Dik Habbema z uniwersytetu Erasmus z Rotterdamu na łamach "New Science" mówił, że tabelka została sporządzona po to, aby pomóc młodym ludziom w odpowiednim momencie podjąć słuszną decyzję.

- Kalkulator ma pokazać jakie szanse na dzieci mają ci, którzy odwlekają w czasie rodzicielstwo. Mój syn ma 35 lat i tak on, jak i wielu jego przyjaciół i przyjaciółek, nadal nie decydują się na dzieci. Wciąż uważają, że jest jeszcze tyle innych rzeczy do zrobienia.

Coraz więcej starszych, młodych mam

W Unii Europejskiej średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko wynosi 29 lat. Ponad 40 proc. obywatelek UE pierwszy raz zostaje matką po trzydziestce. Średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Wielkiej Brytanii i Polsce to 28-29 lat, a we Włoszech, Hiszpanii I Szwajcarii 30.

Wiele kobiet bezproblemowo zachodzi w pierwszą ciążę po 30 roku życia, rodzą zdrowe dzieci. Późne macierzyństwo w społeczeństwach rozwiniętych już mało kogo dziwi. W Stanach Zjednoczonych jedna na pięć kobiet rodzi pierwsze dziecko po 35 roku życia.

Coraz później rodzimy
Coraz później rodzimy Modelka Agnieszka Maciąg swoje drugie dziecko urodziła w wieku 43 lat, fot: archiwum gazeta.pl

Dr Małgorzata Lesińska-Sawicka z Katedry Pielęgniarstwa Akademii Pomorskiej w Słupsku, autorka książki "Późne macierzyństwo. Studium socjomedyczne" przeprowadziła badania w grupie 179 kobiet w wieku 35-42 lat. Tylko dwie musiały się poddać leczeniu hormonalnemu. Pozostałe nie miały problemu z zajściem w ciążę, a wiele doczekało się drugiego dziecka. W przypadku problemów z płodnością, medycyna podsuwa już rozwiązania.

Ale...
Potencjał rozrodczy kobiety maleje z każdym cyklem. Średnia wielkość rezerwy jajnikowej zdrowej kobiety to 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta maleje z wiekiem, kobiecie po 30-tym roku życia pozostaje około 12 proc. maksymalnej rezerwy jajnikowej. To ile zostało pęcherzyków w stanie uśpienia można zbadać za pomocą badania z krwi. Produkowany w jajnikach przez komórki ziarniste hormon anty-Müllerowski AMH jest skorelowany z liczbą pierwotnych pęcherzyków w jajnikach. AMH zmniejsza się z wiekiem kobiety, po okresie przekwitania osiąga wartości niewykrywalne.

Mężczyźni mają więcej czasu na podjęcie decyzji o rodzicielstwie. Według androloga, prof. Allana Pacey z brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield mężczyźni w wieku 35 lat nadal mogą i mają czas na to, aby spłodzić trójkę lub więcej dzieci. Prof. Pacey ostrzega jednak, że wiek w jakim mężczyzna płodzi dzieci nie jest obojętny dla płodu. Im ojciec starszy tym większe ryzyko, że urodzi się dziecko ze schizofrenią (źródło: ''New Science'', ''The fertility calculator'', Magazine issue 3032 published 1 August 2015

 

Więcej o: