Pechowy spacer

Ciepłe dni, pierwszy rowerek, bieganie za piłką... I nagle - bach! Przeczytaj, co robić w razie otarcia czy skaleczenia, kiedy wystarczy przytulić, a kiedy trzeba jechać do lekarza.

Nie ma sensu zakazywać dziecku biegania ani wspinania się na drabinki.Warto tylko wiedzieć, jak sobie w razie czego radzić.

Siniaki

Robią się po uderzeniu wskutek przesięku krwi do tkanek. Ustępują same, jaśniejąc od fioletu do żółci. Mogą przyspieszyć ten proces zimne okłady (nigdy gorące!), a gdy siniaki są rozległe - smarowanie maścią heparynową.

Skaleczenia

Drobne wystarczy przemyć najpierw zimną wodą, a później wodą utlenioną i przykryć plastrem z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, krwawiące miejsce uciśnij gazą, unieś skaleczoną część ciała do góry i jedź z dzieckiem do lekarza. Opatrzy on ranę i zobaczy, czy nie trzeba jej zszyć. Do lekarza trzeba iść także wtedy, gdy dziecko skaleczyło się czymś brudnym, np. zardzewiałym gwoździem. W pierwszym roku życia wszystkie dzieci są szczepione przeciw tężcowi, w drugim - dostają dawkę przypominającą, więc podanie anatoksyny nie jest konieczne.

Otarcia

Przy upadku malec może sobie zetrzeć skórę na kolanach i łokciach. Takie powierzchowne rany bardzo pieką, są bolesne i zwykle mocno zabrudzone. Przemyj je wodą z mydłem, a później wodą utlenioną (po spirytusie potwornie piecze) i przykryj jałowym opatrunkiem. Nie przykładaj na otarcia waty,bo się przyklei i trudno ją potem będzie bezboleśnie zdjąć. Kiedy rana się goi, tworzą się niewielkie strupki. Uważaj, żeby dziecko ich nie rozdrapywało, bo mogą zostać brzydkie ślady.

Skręcenia i zwichnięcia

Przy gwałtownym ruchu ręka czy noga może ulec skręceniu lub zwichnięciu. Skręcenie to naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej. Zwichnięcie jest poważniejsze - kości tworzące staw ulegają przesunięciu, co na ogół widać. Obu urazom towarzyszy silny ból. Wokół stawu szybko narasta obrzęk,nierzadko pojawia się krwawy wylew, dziecko nie może poruszać ręką czy nogą. W razie skręcenia wystarczy unieruchomić staw bandażem elastycznym i robić okłady z lodu lub Altacetu (żeby zmniejszył się obrzęk). Na rękę najlepiej założyć temblak z chustki, nogę trzymać uniesioną wysoko. Jeśli doszło do zwichnięcia,

koniecznie trzeba pojechać z dzieckiem do szpitala, żeby nastawić kość i założyć gips.

Złamania

Kiedy malec,doznawszy urazu, nie może ruszać ręką czy nogą, która puchnie i bardzo boli przy dotyku - należy podejrzewać złamanie. Usztywnij kończynę tak, by uniemożliwić ruch w sąsiednich stawach, ale -uwaga! - nie próbuj jej prostować (niech zostanie w tej pozycji, w jakiej trzyma ją dziecko). Jedźcie do lekarza. Nie podawaj maluchowi niczego do jedzenia i picia (może się okazać, że kości trzeba będzie nastawić operacyjnie,a przed podaniem znieczulenia trzeba być na czczo). Jeśli dziecko po upadku nie może się podnieść, skarży się na ból pleców, szyi czy głowy, nie należy go w ogóle ruszać (to może być uraz kręgosłupa).Wezwij natychmiast pogotowie.

Urazy głowy

Po niegroźnym upadku czy uderzeniu w głowę zwykle wyskakuje "śliwa ".Wystarczy zimny okład, żeby zmniejszyć ból i obrzęk. Jeżeli na głowie oprócz guza

jest też skaleczenie, jedźcie do chirurga,który opatrzy ranę i w razie potrzeby ją zszy je (może również zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego głowy).

Koniecznie zabierz dziecko do lekarza,jeśli po upadku:

- straciło przytomność (nie pamięta,co się stało);

- jest senne; w wymiotuje;

- skarży się na silny ból głowy;

- dostało drgawek;

- z nosa lub ucha wycieka mu krwisty albo przezroczysty płyn.

Pamiętaj: na rowerze, wrotkach czy rolkach dziecko musi jeździć w kasku!

Krwawienie z nosa Posadź dziecko z głową pochyloną lekko do przodu i poproś,by wydmuchało nos (żeby usunąć zalegające tam skrzepy).Uciśnij krwawiącą dziurkę i trzymaj tak przez 5-10 minut (nie zwalniaj co chwila ucisku, żeby sprawdzić, czy krew już przestała lecieć). Na nasadę nosa możesz położyć zimny okład. Nie wolno kłaść malucha na plecach,gdyż krew spłynie do gardła i może wywołać wymioty. Jedź z dzieckiem do szpitala, jeśli krwawienie trwa pół godziny i nie ustępuje albo jest skutkiem silnego urazu. Lekarz sprawdzi, czy nie doszło do złamania kości czaszki lub nosa.

Ciało obce w oku

Kiedy widzisz, że malec ma w oku jakiś paproch, przepłucz je solą fizjologiczną lub czystą wodą. Jeżeli nic nie widać,coś mogło się ukryć pod górną powieką - spróbuj delikatnie nałożyć górną powiekę na dolną. Jeśli oko wciąż łzawi, jest czerwone, a dziecko trze oczy i skarży się na ból, jedź z nim natychmiast do okulisty.

Ukąszenia owadów

Obudziły się już meszki, komary,osy i kleszcze. Spaceruj z maluchem raczej przed południem, chroń go preparatem przeciw ukąszeniom. Gdyby został mocno

pokąsany,przemyj pogryzione miejsca wodą i spirytusem. W razie obrzęku zrób okład z lodu, sody oczyszczonej lub Altacetu. Żądło osy lub pszczoły spróbuj usunąć -chwyć je pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnij do góry (nie wyciskaj!).

Jedźcie do lekarza,jeśli:

- owad użądlił dziecko w usta (w drodze daj maluchowi do ssania kostkę lodu);

- dziecko ma duszności, jest blade, spocone.

Znalezionego w skórze dziecka kleszcza nigdy nie smaruj masłem,olejem ani kremem.Chwyć pęsetą tuż przy skórze i nie wykręcaj, tylko pociągnij jednym ruchem ku górze (jeśli masz wrażenie,że coś zostało pod skórą,jedźcie do lekarza). Miejsce po ukąszeniu przemyj wodą i zdezynfekuj spirytusem. Zaczerwienienie niewielki obrzęk utrzymują się przez kilka dni. Możesz przykładać okłady z sody czy Altacetu. Jeśli często chodzicie na wycieczki do lasu, warto zaszczepić dziecko przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Na spacer po lesie wkładaj maluchowi koszulkę długim rękawem,długie spodnie i zakryte buty.Unikajcie przedzierania się przez gęste zarośla -kleszczy jest najwięcej w miejscach ciemnych i wilgotnych.

Oparzenia słoneczne

Smaruj malucha kremem z filtrem,zakładaj mu czapkę. A jeśli masz już małego czerwonoskórego,nie wychodź z nim na słońce,dopóki nie ustąpi zaczerwienienie.Skórę natłuszczaj,smaruj pianką Panthenol,rób zimne okłady z wody lub kefiru. Dawaj dziecku dużo pić. Jeśli skóra bardzo piecze,podaj lek przeciwbólowy,np.paracetamol. Gdyby pojawiły się pęcherze i maluch dostał gorączki czy wymiotów -idźcie do lekarza. Pamiętaj,by nie wystawiać na słońce miejsc,z których schodzi skóra, bo mogą powstać trwałe przebarwienia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.