Kolorowanie rozwija kreatywność i... nie tylko!

Kolorowanki to dla dzieci doskonała zabawa, ale nie tylko! Ta forma spędzania wolnego czasu jest bardzo ważna dla rozwoju malucha.

Pomagają w nauce pisania

Na początku dziecko będzie nieporadnie trzymało kredkę, nie będzie się trzymało wyznaczonych linii, a obszar nie będzie równomiernie pokolorowany. To normalne. Z każdym kolejnym obrazkiem będzie zdobywało więcej wprawy, coraz lepiej będzie kontrolowało ruchy ręki. Kolorowanki są doskonałym ćwiczeniem zdolności manualnych - to doskonały wstęp do nauki pisania.

Pomagają w koncentracji, rozwijają kreatywność

Czarno-biała przestrzeń, którą należy zapełnić kolorami to doskonałe ćwiczenie wyobraźni i kreatywności. Dziecko uczy się tworzyć, od wypełniania gotowych schematów tylko krok to tworzenia własnych dzieł sztuki.

Kolorowanie wymaga skupienia się przez dłuższy czas na jednej czynności, dziecko rozwija zdolność koncentracji uwagi.

Uczą, wspomagają rozwój pamięci

Dzięki kolorowankom dzieci mogą się wiele nauczyć. Nie tylko poznają kolory i kształty, dzięki przedstawieniu bohaterów w różnych sytuacjach maluch zapoznaje się ze światem, pogłębia wiedzę, rozwija wyobraźnię. Wszystko, czego się nauczy, wspomaga rozwój pamięci.

Kolorowanki mogą być też doskonałym punktem wyjścia do rozmowy - dziecko może opowiadać o tym, co jest na obrazku, co czują postacie itp.

Kredki Kredki Shutterstock

Uczą podejmowania decyzji, posługiwania się wzorem

Wydaje się, że wybór kredki o odpowiednim kolorze jest zajęciem błahym i niewiele znaczącym. Nic bardziej mylnego! Dla dziecka jest to bardzo ważne. W końcu słońce nie zawsze musi być żółte, a trawa zielona.

Są kolorowanki, które pozostawiają duże pole wyobraźni, ale są i takie, które wymagają skopiowania - dziecko widzi dwa obrazki, czarno-biały kontur i już pomalowany obrazek. Jego zadaniem jest wypełnienie pustej przestrzeni tak, jak we wzorze. Takie powielanie schematów, naśladowanie także jest bardzo ważne dla rozwoju małego człowieka.

Są doskonałym sposobem wyrażania emocji

Jednego dnia dziecko może delikatnie dotykać kredką kartkę, innym razem wyraźnie, mocno ją dociska. Czasem wybiera jedynie jasne kolory, innym - gustuje w ciemnych barwach. Kolorowanki pozwalają rozładować emocje, dają upust tego, co siedzi w dziecku. Dla rodziców mogą być wskazówką, informacją o tym, w jakim nastroju jest dziecko.

Pochwal konstruktywnie Pochwal konstruktywnie fot: shutterstock

Coś własnego

Kto powiedział, że możemy korzystać tylko z gotowych kolorowanek? Dzieci bardzo chętnie stworzą własną malowankę - czarnym flamastrem narysują kształty, postacie, scenki, które później mogę same kolorować, albo... dać do malowania rodzicom. Będą dumni, gdy mama lub tata pokolorują JEGO dzieło.

Kolorować możemy nie tylko wzory wyrysowane w książeczkach czy na pojedynczych kartkach. Dziecko może malować np. kartonowe domki - zabawa we własnoręcznie ozdobionym budynku jest o wiele przyjemniejsza.

Kolorowanki - rozwijają kreatywność, uczą i nie tylko. Kolorowanki - rozwijają kreatywność, uczą i nie tylko. fot. Shutterstock

Wiele radości

Kolorowanki uczą wielu rzeczy, ale są przede wszystkim doskonałą rozrywką. Dają dzieciom wiele frajdy, radość sprawia nie tylko samo kolorowanie, ale i cała otoczka - siedzenie przy biurku/stole, wybór kredek. To doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu.

Warto, aby i dorośli sięgnęli po kolorowanki - to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem. Kolorujmy!

Więcej o:
Copyright © Agora SA