Zapiekanka, frytki, kurczak. Dietetyk o tym, który fast food jest najgorszy dla dzieci [RANKING]

Wiemy, że należy unikać żywności typu fast food, ale wiemy też, że wychodząc z dzieckiem "na miasto", trudno jej całkowicie uniknąć. Wraz z dietetyczką Hanną Stolińską-Fiedorowicz opracowaliśmy zestawienie 10 najlepszych i najgorszych przekąsek oferowanych w barach szybkiej obsługi. Ostatnie 3 nigdy nie powinny znaleźć się na talerzu dziecka.
W zestawieniu najlepszych fast foodów, wrap znalazł się na pierwszym miejscu W zestawieniu najlepszych fast foodów, wrap znalazł się na pierwszym miejscu istock.com

Zapiekanka, frytki, kurczak. Dietetyk o tym, który fast food jest najgorszy dla dzieci [RANKING]

Wiemy, że należy unikać żywności typu fast food, ale wiemy też, że wychodząc z dzieckiem "na miasto", trudno jej całkowicie uniknąć. Wraz z dietetyczką Hanną Stolińską-Fiedorowicz opracowaliśmy zestawienie 10 najlepszych i najgorszych przekąsek oferowanych w barach szybkiej obsługi. Trzy ostatnie nigdy nie powinny znaleźć się na talerzu dziecka.

Wrap

Żaden fast food nie zastąpi zdrowego posiłku przygotowanego w domu. Jednak wrap to zdecydowanie najmniejsze zło. Dlatego w naszym zestawieniu ta przekąska znalazła się na pierwszym miejscu.

Zdaniem dietetyka: "Wrap to przekąska, którą okazjonalnie możemy podać dziecku. Zawiera w sobie dużo surowych warzyw - sałata, pomidor, ogórek, cebula - które są źródłem witamin. Zaoferowane w takiej formie mogą smakować nawet niejadkom. Do wrapu dodawany jest zazwyczaj kurczak. Minus stanowią sosy. Lepiej poprosić o pomidorowy, a unikać majonezu".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 170 kcal (porcja ok. 490 g)

Tłuszcze: 8 g (porcja ok. 23 g)

Węglowodany: 17 g (porcja ok. 50 g)

Fast food Fast food istock.com

2. Zestaw dla dzieci

Dzieci uwielbiają zestawy przygotowane specjalnie dla nich, szczególnie że w paczuszce czeka na nie zabawka. Taki zestaw może być bardzo wartościowy, pod warunkiem że wybierzemy najmniej kaloryczny wariant.

Zdaniem dietetyka: "Z gotowego zestawu dla dzieci można wybrać oczywiście same najmniej zdrowe przekąski, ale jeżeli będzie w nim wrap i małe pomidorki lub jogurt z owocami, to otrzymujemy całkiem wartościowy posiłek. Do picia proponuję dołożyć herbatę lub wodę i zrezygnować z dodatkowych frytek".

Wartości odżywcze jedna porcja:

Opcja najzdrowsza (woda, pomidorki, snack wrap)

Kcal: ok. 270 kcal

Węglowodany: 32 g

Tłuszcze: 3 g

Opcja najmniej zdrowa (słodki napój gazowany, frytki, hamburger)

Kcal: ok. 630 kcal

Tłuszcze: ok. 20 g

Węglowodany: ok. 90 g

Fast food Fast food istock.com

3. Kanapka z baru kanapkowego

W trójce najmniej szkodliwych dla dzieci fast foodów znalazła się też kanapka z kanapkowego baru. Oczywiście i tu możemy się oszukać - produkty z tanich, dworcowych barów niekoniecznie wyjdą dziecku na dobre.

Zdaniem dietetyka: "Kanapka to zawsze lepszy wybór niż typowy fast food, gdyż zwykle nie zawiera nic smażonego. Kanapkę warto komponować na ciemnym pieczywie, a zamiast tłustych sosów prosić o więcej warzyw".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 180 kcal na 100 g (porcja ok. 400 kcal)

Tłuszcze: ok. 7 g na 100 g (porcja ok. 17 g)

Węglowodany: ok. 21 g na 100 g (porcja ok. 46 g)

Fast food Fast food istock.com

4. Kebab

Dobre jakościowo mięso, warzywa i cienkie ciasto - kebab to przekąska, która w naszym rankingu znalazła się całkiem wysoko, bo na czwartym miejscu.

Zdaniem dietetyka: "Kebab - tak, pod warunkiem że skomponowany jest na bazie cienkiego ciasta, a nie grubej, pszennej bułki. Zawiera warzywa i pieczone mięso, więc można powiedzieć, że stanowi "mniejsze zło". W tym przypadku również warto zrezygnować z sosu na bazie majonezu".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 200 kcal na 100 g (porcja ok. 700 kcal)

Tłuszcze: ok. 5 g na 100 g (porcja ok. 25 g)

Węglowodany: ok. 17 g (porcja ok. 80 g)

Fast food Fast food istock.com

5. Hamburger "dla dorosłych" z burgerowni

Hamburger z burgerowni wbrew pozorom może stanowić całkiem wartościową przekąskę, pod warunkiem że nie damy dziecku do zjedzenia całej porcji, a jedynie kawałek mięsa z dużą ilością warzyw i bez sosów. Cały hamburger to już bomba kaloryczna, z ogromną ilością tłuszczu i węglowodanów.

Zdaniem dietetyka: "Jest mniejszym złem niż hamburger z sieciówki, ponieważ w burgerowniach zwykle stawia się na mięso dobrej jakości. Znów bardzo ważne są świeże warzywa i rezygnacja z sosu. Burgery są zwykle dość duże, dlatego warto zachęcić dziecko, żeby zrezygnowało z jedzenia bułki".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok 290 kcal (cała porcja nawet 1700 kcal)

Węglowodany: 25 g (porcja ok. 100 g)

Tłuszcze: 15 g  (porcja ok. 75 g)

Fast food Fast food istock.com

6. Pizza

Dzieci uwielbiają pizzę. Jednak i tu bądźmy czujni - pizza typu "trzy sery" z taniej sieciówki nie jest dobrym pomysłem. Lepiej wybrać się do dobrej restauracji i zamówić prawdziwą - włoską, dobrej jakości.

Zdaniem dietetyka: "Oczywiście można zrobić zdrową wersję pizzy - ciasto na bazie mąki pełnoziarnistej, dużo warzyw i mało sera, jednak rzadko akurat dziecko chętnie ją zje. W tej sytuacji pizza na cienkim cieście, z sosem pomidorowym i dobrej jakości serem, dodatkowo posypana rukolą, to fast food, który możemy dziecku pozwolić zjeść raz na jakiś czas. Oczywiście bez popijania colą".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 260 kcal (jeden kawałek ok. 310 kcal)

Węglowodany: 33 g (jeden kawałek ok. 35 g)

Tłuszcze: 10 g (jeden kawałek ok. 12 g)

Fast food Fast food istock.com

7. Kurczak panierowany

Kurczak gotowany (szczególnie taki, który pochodzi z ekologicznej fermy) stanowi dobre źródło białka. Niestety, w tej wersji dzieci rzadko go lubią. A kurczak panierowany z sieciówek? Według dzieci pyszny, niestety, tłusty i kaloryczny, zwłaszcza w towarzystwie frytek. Jednak jest opcja, by wybrać mniejsze zło - przemycić do dania warzywa.

Zdaniem dietetyka: "Mięso kurczaka uchodzi za zdrowe, stanowi dobre źródło białka. Panierka nie jest szczególnie wartościowa, jednak okazjonalnie w towarzystwie surówki jest dopuszczalna".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok 250 kcal (porcja 4 sztuki ok. 180 kcal)

Węglowodany: ok. 17 g (porcja 4 sztuki ok. 12 g)

Tłuszcze: ok. 13 g (porcja 4 sztuki ok. 9 g)

Fast food Fast food istock.com

8. Zapiekanka

Kto z nas nie ma sentymentu do poczciwych zapiekanek? Niestety, niewiele jest obecnie miejsc, które oferują zapiekanki najwyższej jakości. Biała, pszenna bułka, tani ser, kawałek taniej wędliny i nikła ilość pieczarek - to na pewno nie jest zdrowe.

Zdaniem dietetyka: "Jeśli już zgadzamy się na zakup zapiekanki, wybierzmy lokal, w którym są one przygotowywane na miejscu. Zdecydowanie odradzam mrożony produkt, który odgrzewa się w piecu lub mikrofalówce, gdyż są to zazwyczaj zapiekanki najniższej możliwej jakości".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 220 kcal (porcja ok. 410 kcal)

Węglowodany: ok. 34 g (porcja ok. 65 g)

Tłuszcze: ok. 5 g (porcja ok. 9 g)

Fast food Fast food istock.com

9. Frytki

Niezwykle popularna przekąska, jednak bardzo szkodliwa i tucząca. Frytki nie mają żadnych wartościowych składników odżywczych, za to dużo węglowodanów i rakotwórcze tłuszcze trans.

Zdaniem dietetyka: "Bardzo małowartościowy posiłek. Smażenie w głębokim tłuszczu powoduje, że ziemniaki stają się bardzo tuczące. Jeżeli już chcemy uraczyć dziecko frytkami, lepiej zrobić je samemu i upiec w piekarniku. Solić - tak, ale z umiarem".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 300 kcal (porcja małych frytek ok. 230 kcal)

Węglowodany: 37 g (porcja małych frytek ok. 29 g)

Tłuszcze: 15 g (porcja małych frytek ok.12 g)

Fast food Fast food istock.com

10. Krążki cebulowe

Cebula - co w tym może być złego? Niestety, otoczona mącznym ciastem i smażona na głębokim tłuszczu to jedna z najgorszych możliwych przekąsek. Z tego powodu wylądowała w naszym rankingu na dziesiątym i zarazem ostatnim miejscu.

Zdaniem dietetyka: "Tego typu krążków powinniśmy całkowicie unikać, a już na pewno nie dawać ich dzieciom. Ze względu na to, że mają panierkę, chłoną ogromne ilości tłuszczu, ponadto nie mają żadnych wartości odżywczych. Nie mówiąc już o tym, że zazwyczaj są mocno solone i maczane w majonezie".

Wartości odżywcze na 100 g:

Kcal: ok. 290 kcal (porcja 6 sztuk ok. 310 kcal)

Węglowodany: ok. 28 g (porcja 6 sztuk ok. 30 g)

Tłuszcz: ok. 10 g (porcja 6 sztuk ok. 11 g)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.