1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Szkolny obiad na świecie: co jedzą uczniowie w różnych krajach? [ZDJĘCIA]

Co serwują uczniom stołówki szkolne w innych krajach? Zobaczcie zdjęcia prawdziwych obiadów!
Obiad szkolny Wielka Brytania Obiad szkolny Wielka Brytania Zdjęcie przedstawia szkolny obiad ze szkoły podstawowej w Szkocji. Co podano uczniom tego dnia? Burgera, kilka plasterków zielonego ogórka, 2 krokiety ziemniaczane. Na deser lody z soku owocowego. Fot. REX FEATURES / East News

Wielka Brytania

To prawda, że to zdjęcie nie wygląda zachęcająco, ale przedstawia prawdziwy szkolny obiad ze szkoły podstawowej w Szkocji. Co podano uczniom tego dnia? Burgera, kilka plasterków zielonego ogórka, 2 krokiety ziemniaczane. Na deser lody z soku owocowego. Zdjęcie zamieściła na swoim blogu NeverSeconds dziewięcioletnia Martha Payne.

Dziewczynka, niezadowolona ze swoich szkolnych obiadów, zaczęła publikować ich zdjęcia na blogu, z krótkim komentarzem: co zjadła, jak to smakowało itd. Blog stał się sensacją, wkrótce do dziewczynki zaczęły napływać zdjęcia szkolnych obiadów z całego świata. Obecnie Martha zaangażowana jest w pomoc charytatywną  - dochód ze sprzedaży jej książki trafia do organizacji Mary's Meal, zbierającej pieniądze na posiłki dla dzieci z najuboższych krajów.

Inne obiady podawane w szkole Marthy to na przykład kawałek pizzy z krokietem ziemniaczanym, niewielką porcją kukurydzy z puszki i ciasto na deser. Jednak od czasu, gdy Jamie Oliver zaangażował się w kampanię na rzecz zdrowego jedzenia w brytyjskich szkołach, jakość szkolnych obiadów wzrosła w większości placówek: uczniom podaje się więcej warzyw i mniej przetworzonej żywności.

Na tym zdjęciu widzicie obiad z Korei Południowej: ryż, jogurt do picia, kapusta kimchi, mięso, kiełki fasoli i zupa z tofu. Kimchi to rodzaj bardzo pikantnej surówki z fermentowanej kapusty - częsty dodatek do obiadów koreańskich uczniów. Na tym zdjęciu widzicie obiad z Korei Południowej: ryż, jogurt do picia, kapusta kimchi, mięso, kiełki fasoli i zupa z tofu. Kimchi to rodzaj bardzo pikantnej surówki z fermentowanej kapusty - częsty dodatek do obiadów koreańskich uczniów. KOREA POŁUDNIOWA, fot. whatsforschoollunch.blogspot.com

Korea Południowa

Kolejnym blogerem, który umieszcza w sieci zdjęcia szkolnych obiadów z całego świata jest Nick z What's For School Lunch. Robi to, bo - jak pisze na swoim blogu - kocha jedzenie i uwielbiał szkolne obiady, kiedy był dzieckiem.

Na tym zdjęciu widzicie obiad z Korei Południowej: ryż, jogurt do picia, kapusta kimchi, mięso, kiełki fasoli i zupa z tofu. Kimchi to rodzaj bardzo pikantnej surówki z fermentowanej kapusty - częsty dodatek do obiadów koreańskich uczniów. Typowy obiad w tym kraju składa się z zupy, ryżu, mięsa i warzyw. Dzieci dostają też owoce do obiadu.

szkolny obiad w USA szkolny obiad w USA Amerykański obiad ze stołówki to najczęściej kawałek pizzy, burgery, meksykańskie taco lub burrito, macaroni & cheese (makaron z serem, jedno z ulubionych dań małych Amerykanów), kanapka z grillowanym serem. Do tego często dołączona jest niewielka paczka chipsów ziemniaczanych lub krakersów, gotowana kukurydza, frytki. Fot. PETER COSGROVE / East News

Stany Zjednoczone

Amerykański obiad ze stołówki to najczęściej kawałek pizzy, burgery, meksykańskie taco lub burrito, macaroni & cheese (makaron z serem, jedno z ulubionych dań małych Amerykanów), kanapka z grillowanym serem. Do tego często dołączona jest niewielka paczka chipsów ziemniaczanych lub krakersów, gotowana kukurydza, frytki.

Na tym zdjęciu obiad ze szkoły podstawowej w Milk Creek na Florydzie: bułka jest pełnoziarnista, a mleko odtłuszczone.

Japonia - szkolny obiad Japonia - szkolny obiad W Japonii podstawą obiadów szkolnych jest ryż, ryba i zupa. Dzieci jedzą dużo tofu, wodorostów. Fot. Jevinj / whatsforschoollunch.blogspot.com

Japonia

W Japonii podstawą obiadów szkolnych jest ryż, ryba i zupa. Dzieci jedzą dużo tofu, wodorostów, czasami dostają "zachodnie" obiady, np. burgery. Na tym zdjęciu widzicie lunch nauczycieli z japońskiego przedszkola. Dzieci (1-6 l.) dostają to samo, tylko w mniejszej porcji: ryż z wodorostami, wołowinę z warzywami, omlet, kiełbasę, purée ziemniaczane i jabłko.

U naszych północnych sąsiadów do obiadu często podaje się chrupkie pieczywo. Obowiązkowo muszą być warzywa (i to całkiem spora porcja!). Na tym zdjęciu oprócz chrupkiego pieczywa z serkiem wiejskim, jest też marchewka, sałatka ziemniaczana i sałatka z kurczakiem z popularnym w Szwecji dressingiem Rhode Island. U naszych północnych sąsiadów do obiadu często podaje się chrupkie pieczywo. Obowiązkowo muszą być warzywa (i to całkiem spora porcja!). Na tym zdjęciu oprócz chrupkiego pieczywa z serkiem wiejskim, jest też marchewka, sałatka ziemniaczana i sałatka z kurczakiem z popularnym w Szwecji dressingiem Rhode Island. SZWECJA, fot. Leona E. / whatsforschoollunch.blogspot.com

Szwecja

U naszych północnych sąsiadów do obiadu często podaje się chrupkie pieczywo. Obowiązkowo muszą być warzywa (i to całkiem spora porcja!). Na tym zdjęciu oprócz chrupkiego pieczywa z serkiem wiejskim, jest też marchewka, sałatka ziemniaczana i sałatka z kurczakiem z popularnym w Szwecji dressingiem Rhode Island.

Jak nietrudno się domyślić - ryż to podstawa chińskich obiadów. Obiad ze zdjęcia: pieczona ryba, jajecznica z sosem pomidorowym, ryż, szpinak, kalafior i zupa. Jak nietrudno się domyślić - ryż to podstawa chińskich obiadów. Obiad ze zdjęcia: pieczona ryba, jajecznica z sosem pomidorowym, ryż, szpinak, kalafior i zupa. CHINY, fot. Nick / whatsforschoollunch.blogspot.com

Chiny

Jak nietrudno się domyślić - ryż to podstawa chińskich obiadów. Obiad ze zdjęcia: pieczona ryba, jajecznica z sosem pomidorowym, ryż, szpinak, kalafior i zupa. Jak napisał jeden z internautów w komentarzu na blogu What's For School Lunch? - ryba pieczona w całości, z dodatkiem brązowego cukru i sosu sojowego, jest częstym gościem na chińskich stołach. Jest wypatroszona, ale zjada się ją w całości: z głową i ogonem.

Szkolna dieta w Brazylii jest wyjątkowo dobrze zbilansowana na tle tej ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Na obiad z tego zdjęcia podano ryż, fasolkę, mięso z warzywami, sałatę zieloną z botwinką oraz banana. Ryż i fasolka to bardzo popularne dodatki do obiadu w tym kraju. Szkolna dieta w Brazylii jest wyjątkowo dobrze zbilansowana na tle tej ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Na obiad z tego zdjęcia podano ryż, fasolkę, mięso z warzywami, sałatę zieloną z botwinką oraz banana. Ryż i fasolka to bardzo popularne dodatki do obiadu w tym kraju. BRAZYLIA, fot. Luis T. / whatsforschoollunch.blogspot.com

Brazylia

Szkolna dieta w Brazylii jest wyjątkowo dobrze zbilansowana na tle tej ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Na obiad z tego zdjęcia podano ryż, fasolkę, mięso z warzywami, sałatę zieloną z botwinką oraz banana. Ryż i fasolka to bardzo popularne dodatki do obiadu w tym kraju.

Obiad w stołówce Obiad w stołówce Obiady z polskich stołówek szkolnych są zadziwiająco podobne do tych, które serwowano nam w dzieciństwie. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Polska

Obiady z polskich stołówek szkolnych są zadziwiająco podobne do tych, które serwowano nam w dzieciństwie. Dla porządku odnotowuję jednak, co dzisiaj zje moje dziecko, uczennica szkoły podstawowej w Warszawie: zupa pomidorowa z makaronem, panierowany kotlet z kurczaka, ziemniaki, surówka z marchewki. Do tego tradycyjnie kompot, a na deser jabłko.

Plecak z przekąskami - Korea Południowa Plecak z przekąskami - Korea Południowa fot. EUROPICS / East News

Korea Południowa... ponownie

Na zakończenie ciekawostka: takie plecaki z niezdrowymi przekąskami są coraz bardziej popularne wśród koreańskich uczniów. Najczęściej są to podarunki urodzinowe od przyjaciół, a uczniowie publikują zdjęcia swoich "przekąskowych plecaków" w mediach społecznościowych i na blogach.

Więcej o: