Finansowa edukacja dzieci: zarabiaj, ucz się i oszczędzaj w miniciti

W świecie, gdzie finanse wpływają na niemal każdy aspekt naszego życia, umiejętność zarządzania nimi staje się równie ważna co czytanie czy pisanie. Wychowanie dzieci w duchu finansowej odpowiedzialności to inwestycja, która przynosi długofalowe korzyści zarówno dla młodych osób, jak i dla społeczeństwa jako całości. Jest w Warszawie takie miejsce, gdzie dzieci mogą zgłębiać tajniki przedsiębiorczości i ekonomii formie fascynującej przygody. To miasteczko edukacyjne miniciti.

Miniciti: całkowicie nowy wymiar spędzania czasu wolnego i nauki

Miasteczko edukacyjne miniciti w Centrum Praskim Koneser w Warszawie jest pierwszym tego rodzaju miejscem na mapie kraju. Wraz z partnerami projektu – wiodącymi na rynku firmami i instytucjami – zbudowano trzynaście stref zawodowych, które stanowią odwzorowanie realnych miejsc pracy. Atrakcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-15 lat. Przy wsparciu doświadczonych instruktorów dzieci poznają tajniki wielu zawodów i mogą wdrożyć się w pracę w komendzie policji, straży pożarnej, serwisie samochodowym, warsztacie inżynieryjnym, szpitalu, fabryce ciepła, banku, galerii sztuki, stacji radiowej, portalu internetowym, pracowni projektowej, studio telewizyjnym i klubie fitness. Dzieci nie tylko zapoznają się ze specyfiką poszczególnych profesji, ale też otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie – miniasy, które po odprowadzeniu podatku mogą wydać w znajdującym się na terenie miniciti sklepiku lub zaoszczędzić do następnej wizyty.

Edukacja to podstawa w życiu młodego człowiekaEdukacja to podstawa w życiu młodego człowieka Fot. materiały promocyjne miniciti

Edukacja finansowa na przejrzystych zasadach – inwestycja w przyszłość

Edukacja finansowa dzieci to kluczowy element kształtowania przyszłych pokoleń świadomych swoich decyzji ekonomicznych. W miniciti dzieci uczą się wartości pracy i poznają w praktyce, czym jest wynagrodzenie. Od zarobionych miniasów muszą odprowadzić podatek, co dodatkowo edukuje w zakresie poruszania się w trudnym świecie finansów i przepisów.  Pomaga to w przyszłym odnalezieniu się na rynku pracy i dobrym funkcjonowaniu w zróżnicowanych aspektach życia zawodowego.

Nauka przez zabawę: koncepcja edutainment święci tryumfy

Nie od dziś nauczyciele i psychologowie wiedzą, że dzieci najbardziej efektywnie zdobywają i utrwalają wiedzę i umiejętności poprzez zabawę i własne aktywne zaangażowanie w różne czynności. Metodologia łącząca rozrywkę i edukację nosi nazwę edutainment (od angielskiego - "education": edukacja i "entertainment": rozrywka). Programy edutainmenowe dla dzieci stawiają na aktywność i interakcje społeczną. W miniciti dzieci uczą się na czym polega praca w różnych zawodach, jak zarządzać finansami, ale również zasad wzajemnej współpracy. Kooperują ze sobą, zdobywają doświadczenia i poznają wagę podejmowanych decyzji. Mają możliwość bieżącego wykorzystywania przyswajanych informacji. 

- W miniciti stawiamy na naukę przez doświadczanie i aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach, poprzez angażowanie ich emocji i kreatywności. Chcemy dzieci inspirować, rozwijać ich pasje i budować w nich pozytywne skojarzenia. Przyjemność z nauki pomaga w lepszym przyswajaniu wiedzy -  mówi Katarzyna Ślimak, Dyrektorka ds. Komunikacji miniciti.

Rola edukacji finansowej w życiu dziecka i rodziny: cały katalog plusów

Kształtowanie zdrowych nawyków finansowych u dzieci to ważny element, który stopniowo staje się naturalną częścią ich codziennego życia. Dzięki edukacji finansowej dzieci zyskują świadomość, że pieniądze posiadają wartość i wymagają wysiłku oraz zaangażowania w ich zdobycie. To także sposób na zrozumienie trudu, jaki rodzice wkładają, aby zapewnić stabilność materialną rodzinie.

Zdobycie umiejętności odpowiedzialnego zarządzania finansami już od najmłodszych lat, właściwe planowanie budżetu, czy umiejętność oszczędzania to bardzo przydatne w życiu umiejętności.  Posiadanie świadomości finansowej ułatwia przygotowane do samodzielnego życia, podejmowania mądrych decyzji i radzenia sobie w świecie finansów.

Więcej o projekcie miniciti.pl

MATERIAŁ PROMOCYJNY MARKI MINICITI

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.