Jak zabawa z klockami wpływa na rozwój dziecka? Ma więcej korzyści, niż ci się wydaje

Zabawa klockami to dla maluszków nie tylko angażujące i ciekawe zajęcie. Taka aktywność wspiera ich rozwój na wielu płaszczyznach m.in. jest treningiem motoryki małej, rozwija kreatywność i wyobraźnię przestrzenną.

Większość dzieci uwielbia zabawę klockami i to już od najmłodszych lat. Niezależnie od płci, czy temperamentu. Nic dziwnego - są kolorowe, mają różne kształty i dają wiele możliwości. A na rynku nie brakuje propozycji klocków dla dzieci w każdym wieku, także niespełna rocznych maluszków. Na początku są to duże klocki, które służą właściwie jedynie do budowania "wieży" i następnie jej burzenia. Potem maluchy zaczynają dostrzegać inne możliwości tej zabawki, pojawiają się pierwsze budowle. Z biegiem czasu dzieci sięgają po coraz bardziej "wymagające" klocki, wymyślają angażujące zabawy z ich wykorzystaniem, tworzą coraz bardziej skomplikowane konstrukcje.

Zabawa klockami wspiera rozwój dziecka

Na początku maluszki za sprawą klocków poznają różne kształty, uczą się dopasowywać do siebie poszczególne elementy, poznają kolory. Badają klocki na wszelkie możliwe sposoby. Układanie, łączenie klocków ze sobą, a potem ich rozdzielanie to także doskonały trening motoryki małej, czyli sprawności rączek. Taka zabawa wspiera także rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, a później również usprawnia inne procesy poznawcze takie jak pamięć, percepcja, uwaga, czy spostrzegawczość. Klocki pomagają wprowadzać pojęcia "mały" i duży", maluszki za ich sprawą uczą się zależności przestrzennych ("coś jest na czymś, za czymś etc."). Nieco później pozwalają organizować pierwsze "lekcje matematyki" - dzieci zaczynają tworzyć zbiory, zliczać poszczególne elementy. Wspólne układanie klocków z rodzicami lub rodzeństwem nie tylko sprawia malcom wiele radości, ale też buduje bliskość i uczy współpracy.

Pierwsze konstrukcje z klocków

Budowa pierwszych konstrukcji z klocków doskonale wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej, uczy planowania i jest wspaniałym treningiem cierpliwości. W końcu, żeby zbudować domek, garaż, czy statek kosmiczny, trzeba najpierw wszystko dobrze obmyślić, a potem swój plan od początku o końca zrealizować. No i nie zawsze wszystko się udaje - pojawiają się pierwsze niepowodzenia, które w rozwoju dziecka także są bardzo ważne. Poza tym cały plan w trakcie zabawy może się zmienić. Tu przydają się także precyzja i umiejętność skupienia uwagi. A gdy w zabawie bierze udział więcej dzieci – maluchy uczą się działania w grupie, dzielenia się i rozwiązywania problemów.

Lekcja kreatywności

Klocki dają dzieciom ogrom możliwości, które często ogranicza jedynie wyobraźnia młodych konstruktorów. A tej zwykle im nie brakuje. Maluchy mogą tworzyć wymyślone przez siebie budowle - nadawać im dowolne kształty i funkcje, ale mogą też budować według określonego wzoru, czyli zgodnie z instrukcją dołączoną do zabawki przez producenta. Drugi wariant jest zdecydowanie bardziej wymagający, bo wymaga cierpliwości i konsekwencji. I to na początku często przydaje się pomoc kogoś starszego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA