Konkurs "Książka Przyjazna Dziecku"

Przed Tobą 15 finałowych pozycji, które wytypowało nasze jury złożone m.in. z psychologa, historyka literatury Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarzy i świadomych rodziców: Odetę Moro-Figurską i Marcina Prokopa.

Zagłosuj na jedną z książek oraz w krótkiej formie uzasadnij swój wybór.

Akapit Press - Matka Polka (autor i ilustrator: Zuzanna Orlińska)

wiek czytelników: 7-11 lat
Matka Polka nie jest typową matką Polką. Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora z gry komputerowej, nie trzyma w piwnicy egipskiego sarkofagu. A matka Polka - owszem. Tam, gdzie się pojawia, dzieją się rzeczy dziwne i ciekawe. Nie pasują do niej żadne zdrobnienia, ani mama, ani mamcia. Jest duża, rudowłosa, piękna. Mówi głośno. Moja matka - mówi o niej Polek, a w jego głosie słychać́ wtedy dumę. Bo nie każda matka, możecie mi wierzyć́, jest taka jak matka Polka.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Dwie Siostry - Miasteczko Mamoko (Aleksandra i Daniel Mizielińscy)

wiek czytelników: 3+
Pomysłowa książka obrazkowa. Każda rozkładówka to bajecznie narysowana panorama fragmentu tytułowego miasteczka. Razem tworzą obraz jednego dnia z życia Mamoko i jego sympatycznych mieszkańców. Uważne dziecięce oko odnajdzie tu kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą rysunków. Pełne najrozmaitszych szczegółów ilustracje można oglądać godzinami, śledząc przygody poszczególnych bohaterów, oglądając zakamarki miasteczka i wyszukując ukryte przedmioty. Miasteczko Mamoko to prawdziwa obrazkowa uczta znakomicie rozwijająca dziecięcą spostrzegawczość. Dzięki sztywnostronicowemu wydaniu mogą się nią cieszyć już najmłodsze dzieci.

 

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Czarna Owca - Straszna Książka... (Małgorzata Strzałkowska; Kacper Dudek)

wiek czytelników: 5+
Bohaterami książki Małgorzaty Strzałkowskiej, kolejnej z serii rymowanych wierszyków-zgadywanek dla dzieci, są różnego rodzaju straszydła, duchy, upiory i inne tzw. groźne postaci, które w trakcie doskonałej zabawy w odgadywanie brakujących słów okazują się poczciwymi i całkiem sympatycznymi stworzonkami. Dzieci z pewnością poczują dreszczyk emocji! Małgorzata Strzałkowska - autorka i ilustratorka. Napisała m.in. Hocki-klocki dla każdego - i małego, i dużego, Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem, Raj na ziemi, Rym cym cym, rym cym cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym, Plaster czarownicy i inne baśnie. Jej wiersze, bajki, zagadki, opowiadania i teksty piosenek można znaleźć w Świerszczyku i Dziecku, a także w programach telewizyjnych dla dzieci.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Czerwony Konik - Pierwsze urodziny prosiaczka (tekst i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska)

wiek czytelników: 0+
Urocza opowieść o prosiaczku, który obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji postanowia urządzić przyjęcie, na które zaprasza swoich przyjaciół. Zaraz pojawią się dzik, pszczoła, żuk, kura, dżdżownica, niedźwiedź, suseł, mrówki. Niestety wśród gości nie ma borsuka - najlepszego przyjaciela prosiaczka... Prosiaczek zwiesza nos na kwintę, aż tu nagle... Pięknie napisana, brawurowo zilustrowana autorska książka Oli Woldańskiej - Płocińskiej.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Debit - Marco Polo (Paulina Kielan; Mariusz Kubica)

wiek czytelników: 8+
Książka wzorowana jest na XIII-wiecznych rękopisach, zdobiona stylowymi bordiurami, barwnymi ilustracjami i rysunkami naśladującymi szkice sporządzane w drodze. Bezpośredniej relacji podróżnika z przebiegu wyprawy towarzyszą obserwacje dotyczące kultury ludów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, opis rzadkich gatunków roślin i zwierząt, bogactw Jedwabnego Szlaku, nieznanych w Europie wynalazków oraz takie ciekawostki, jak produkcja jedwabiu, porcelany i herbaty czy poławianie pereł. Wykonane z rozmachem ilustracje odmalowują przed czytelnikiem potęgę natury, kultury i oręża. Szatę graficzną książki wzbogacają liczne książeczki i klapki oraz oryginalne dodatki, takie jak plakat czy chińska układanka.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Hokus-Pokus - Nóż w palcu. Skaleczenie (Wojciech Feleszko; Ignacy Czwartos)

wiek czytelników: 3+
Druga część edukacyjnej serii pt. Na sygnale jest równie dobra co Przeziębienie, a nawet jeszcze lepsza! Leje się krew, wszak skaleczenie u dzieci to częsty problem. Ale od czego jest dr Orzeszko! W nowej części Nóż w palcu. Skaleczenie Julka Nosek zacina się w palec, bo w pośpiechu robi sobie kanapkę do szkoły. Trzeba zatamować krew i czym prędzej jechać do dr. Orzeszki. W tym samym czasie jesteśmy świadkami akcji, która rozgrywa się w środku palca. Pojawiają się dzielne płytki krwi (w kaskach i z narzędziami godnymi zawodowych budowniczych), które próbują zatamować krwawą powódź, na straży czuwają znani dobrze z pierwszej części Limfocyt i jego pluton, na dogodny moment wtargnięcia do rany czyhają fioletowe paciorkowce... Cała akcja kończy się fachowym szyciem rany przez dr. Orzeszkę. Autor dr Wojciech Feleszko znów wykorzystał swój talent pisarski i wiedzę medyczną, i stworzył barwną opowieść dla małych pacjentów. Właściwie nie tylko dla małych, bo znamy wielu dorosłych fanów pierwszej części Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie. Skaleczenie z wyobraźnią i wirtuozerią zilustrował Ignacy Czwartos: w ruch poszedł rapidograf i kolory. Powstały świetne ilustracje, zabawne wizerunki paciorkowców i limfocytów, dużo fajnych detali. Lubimy to! Ignacy Czwartos za ilustracje do pierwszej części Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie został wyróżniony w konkursie PS IBBY Książka Roku.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Hokus-Pokus - Paproch (Eliza Piotrowska; Maria Ekier)

wiek czytelników: 5+
Chcecie poznać Paprocha, który dzięki przyjaźni z przebojowym Koralikiem odkrył w sobie drzemiące talenty? Albo spragnioną miłości Piłkę, która zakochała się w Księżycu, bo przypominał jej ją samą? A może Ostatnią Kartkę W Zeszycie - marzycielkę i podróżniczkę, która postanowiła zerwać z rutyną i dowiedzieć się, jak wygląda początek zeszytu? Oto trzy współczesne bajki o sprawach uniwersalnych. Napisała je Eliza Piotrowska, a zilustrowała Maria Ekier. Efekt? Intrygujące opowiadania spotkały się z tajemniczymi, malarskimi ilustracjami. Naprawdę piękna książka. Przekonajcie się sami

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Ilustratornia - O zającu, który szukał Swojego Miejsca (tekst i ilustracje: Agata Baranowska)

wiek czytelników: 5+
Opowieść o tym, że choć czasem nie od razu odnajdujemy właściwe miejsce do bycia, to warto go szukać. Że nie trzeba poddawać się przeciwnościom i żałować kolejnych prób, bo wszystkie te doświadczenia złożą się na naszą niepowtarzalną, a przez to bardzo cenną drogę. To pochwała aktywnej postawy w życiu i próba dodania dzieciom odwagi do działania w przyszłości, kiedy przyjdzie czas na podejmowanie przez nie życiowych decyzji. Poprzez nietypowe jak na literaturę dziecięcą tematy ilustracji (min. komin fabryczny, uliczne latarnie) autorka chce rozbudzić w najmłodszych odbiorcach zainteresowanie różnymi motywami, co w przyszłości może zaprocentować ich większą otwartością na sztukę. Użycie klasycznej techniki (akwarele z pastelami) ma stworzyć alternatywę dla generowanych komputerowo obrazków obecnych w literaturze dziecięcej. Zamierzeniem tego ruchu była również chęć zaszczepiania w małych Czytelnikach zainteresowania tradycyjnym malarstwem i uwrażliwieniem ich na nie.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Jedność - Cecylka Knedelek i poletko truskawek (Joanna Krzyżanek; Marcin Ciseł)

wiek czytelników: 4-9 lat
Był pierwszy dzień truskawkowych żniw. Tego dnia poletko truskawek wyglądało naprawdę wyjątkowo... To dopiero początek przygód Cecylki Knedelek i jej sympatycznych przyjaciół, tym razem mieszkańcy Starego Knedelkowa chwycili za koszyczki i ruszyli na poletko truskawek... Kogo tam spotkali, co im się przytrafiło i przed kim musieli uciekać przeczytacie już sami... Możemy tylko zdradzić, że wesołe przygody Cecylki miały swój przepyszny, oczywiście truskawkowy finał!

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Multico - O ptakach (Andrzej Kruszewicz; Monika Żyła-Kwiatkowska)

wiek czytelników: 7+
To autorska opowieść ilustrowana zdjęciami najlepszych fotografów przyrody. Zawiera portrety najważniejszych gatunków ptaków Polski oraz barwne historie o ich życiu i zwyczajach. Andrzej Kruszewicz, jak mało kto, potrafi opowiadać o ptakach. Jego historie o podopiecznych warszawskiego Azylu dla ptaków wzbudzają niezwykłe emocje u czytelników Dr Andrzej Kruszewicz żyje wśród ptaków od wczesnego dzieciństwa. Hoduje je, leczy, wypuszcza na wolność, podpatruje i podróżuje za nimi po świecie. Napisał o nich kilkaset artykułów oraz kilkanaście książek. Ptaki towarzyszą mu w codziennym życiu. Pomaga im w stworzonym w tym celu w warszawskim zoo Azylu dla ptaków, gdzie przyjmuje swoich skrzydlatych pacjentów.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Multico - Tato, a dlaczego? (Wojciech Mikołuszko; Tomasz Samojlik)

wiek czytelników: 7+
Tato, a dlaczego chrupki w mleku się przyciągają?, Jak tworzy się kurz?, Skąd się bierze deszcz?, Jak działa szczepionka?, Co jedzą mrówki?. Zapewne słyszysz setki takich i podobnych, piekielnie trudnych pytań. Świetnie! Twoje dziecko jest ciekawe świata. Ale czy wiesz, co mu odpowiedzieć? Oto książka, która Ci pomoże. Znajdziesz w niej odpowiedzi na 50 ważnych pytań. Autor - ceniony dziennikarz naukowy, a zarazem ojciec dwójki bohaterów książki - znalazł rozwiązanie wielu trudnych zagadek. Zawiłe problemy wyjaśnił w niezwykle barwny, dowcipny, a przy tym prosty sposób. Zabawne rysunki, ilustrujące każdą z odpowiedzi, pomogą dziecku zrozumieć istotę problemu. Sprawią mu też wiele radości i pobudzą jego ciekawość.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Muchomor - Słoniątko (Adam Jaromir; Gabriela Cichowska)

wiek czytelników: 3-6 lat
Zdecydowanie za małe, tyćkę za białe i w ogóle jakieś inne - takie było słoniątko. Za kilka orzeszków postanowiło wyruszyć w świat. Płynęło więc z portu w Mombasie przez morza i oceany, aby znaleźć swoje miejsce w Miśni, na półce, wśród porcelanowych słoni. Dowcipnie napisana, pięknie zilustrowana bajka Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej o tym, jak w życiu znaleźć swoją półkę.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Pascal - Ciotka Klotka i inne historie (Agnieszka Ginko; Kasia Kukla-Puzoń)

wiek czytelników: 3-7 lat
Ciotka Klotka i inne historie to zbiór uroczych wierszowanych bajek autorstwa Agnieszki Ginko, które podobają się małym i dużym. Na ich postawie powstały już przedstawienia teatralne. Wpadajace w ucho wiersze przypominaja dobrego starego Brzechwę. Zabawne, ale jednocześnie edukacyjne. Ogromnym atutem książeczki są piękne rysunki Kasi Kukli. Duży format książki jest przyjazny dla maluchów, ale także dzieci uczących się czytać.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Zielona Sowa - Mikołaj Kopernik (Marcin Przewoźniak; Dorota Szoblik)

wiek czytelników: 9-12 lat
Pierwsza książka o Mikołaju Koperniku dla dzieci. To książka, która w bardzo zabawny, lekki sposób opowiada o życiu, dokonaniach i czasach jednego z najwybitniejszych Polaków. Dzięki niej można nie tylko poznać życiorys i dokonania Kopernika, ale także dowiedzieć się, jak się ubierał, co jadł, jak mieszkał, z kim walczył, gdzie podróżował. Mnóstwo pięknych, poglądowych ilustracji i zdjęć pozwoli poczuć klimat tych niezwykłych czasów. Fantastyczna propozycja dla młodych ciekawskich. Autorem książki jest Marcin Przewoźniak, od lat niezwykle popularny autor dziecięcy, twórca takich bestsellerów jak Wielka encyklopedia krasnoludków, Mali piraci czy Poradnik młodego skauta wyróżnionego w 2009 r. w konkursie Nagroda Donga przyznawanej przez polską sekcję IBBY. Jego książki cechuje lekki styl i ogromna dawka dobrego humoru.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Instytut Wydawniczy Latarnik - Za niebieskimi drzwiami (tekst i ilustracje: Marcin Szczygielski)

wiek czytelników: 8-12 lat
Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia - nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu... Za niebieskimi drzwiami Marcina Szczygielskiego to - podobnie jak Omega i Czarny Młyn (ukaże się w marcu 2011 r.) tego samego autora - książka dla młodzieży. Można ją nazwać powieścią przygodową czy obyczajową, choć znajdziemy w niej też liczne motywy znane z literatury science fiction i horrorów. Niezwykle precyzyjnie jest w niej budowane napięcie - prosta na początku fabuła obfituje w nieoczekiwane zwroty, nic też nie zapowiada zaskakującego finału Równie ważne jak pochłaniająca czytelnika akcja jest jednak to, że książka tak wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków - ich samotności, marzeniach, wyborach - oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną. To także historia poszukiwania ojca, którego Łukasz nigdy nie poznał, a za którym tęsknił przez całe swoje dwunastoletnie życie.

Głosuj teraz przyjaznaksiazka@gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.