Jak wybrać buty dla dziecka, żeby wspierać jego rozwój

W sklepach stacjonarnych i internetowych wybór obuwia dla dzieci jest różnorodny, dlatego przy tak dużej liczbie ofert wybranie idealnych butów jest bardzo trudne. Małe stopy potrzebują odpowiedniego wsparcia i butów wykonanych z jak najlepszych materiałów. Pierwsze niepewne kroki, jakie stawia dziecko, są najważniejszymi krokami w jego całym życiu, dlatego należy wybrać odpowiedzialnie. Znalezienie odpowiednich butów dla dziecka,które wspierają prawidłowy rozwój, wymaga kilku ważnych kroków. Oto, jak wybierać idealne obuwie dla najmłodszych.
Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado materiał promocyjny

Idealne dopasowanie butów dla dziecka

Obuwie dziecięce powinno przede wszystkim umożliwiać stopie oddychanie. Należy zwracać uwagę, z jakich materiałów wykonane są buty. Najlepiej wybierać obuwie bawełniane, a także nowoczesne materiały syntetyczne, które w dobie obecnej technologii, mają właściwości identyczne, jak naturalne. Buty powinny być również lekkie, a ich podeszwy elastyczne, aby zapewnić możliwość jak najwygodniejszego i zdrowego biegania dzieci, zarówno w domu, jak i na spacerze. Właśnie takie są buty Befado - lekkie, wykonane z najwyższej jakości tkanin, uniwersalne i bardzo wygodne. 

Obuwie dostępne jest w pełnej palecie barw i wielu fasonach. Projektowane jest zgodnie z obowiązującymi trendami mody dziecięcej. Buty są bardzo elastyczne i idealnie "pracują" wraz z każdym ruchem dziecka. Dobrze dobrane buty powinny bez większego wysiłku zginać się w dłoni. Jeżeli jedna stopa jest większa od drugiej, buty należy dopasować do większego rozmiaru. Warto pamiętać o wybraniu odpowiedniego materiału, tj. tkaniny tekstylne lub skóry zamiast gumy lub plastiku. Idealne buty dla twojego dziecka powinny zapewnić cyrkulację powietrza i być wykonane z przewiewnych tkanin, aby ograniczyć potliwość stóp. Należy unikać podeszwy z głębokimi rowkami, przez które dziecko mogłoby łatwo się potknąć.

Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado materiał promocyjny

Prawidłowa długość i szerokość butów dla dziecka

Idealne buty powinny być dopasowane do stopy pod względem długości i szerokości. Zbyt ciasne mogą utrudniać chodzenie i powodować różne problemy u twojego malucha, między innymi wrastające paznokcie i wykrzywianie paluszków. Befado od wielu lat dokłada starań, by oferowane obuwie wspomagało prawidłowy rozwój małych stóp. Współpraca z różnymi specjalistami, między innymi ortopedami, fizjoterapeutami, podologami, pozwala na wyszczególnienie najlepszych cech butów dla dziecka. Produkty firmy Befado mają:

 • dużo miejsca na palce,
 • antypoślizgową i elastyczną podeszwę, która zgina się w miejscu zalecanym przez ortopedów,
 • czubek buta szerszy niż piętę, aby dopasować się do kształtu stopy,
 • usztywnione boki i podwyższony zapiętek, aby amortyzować stopę.
Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado materiał promocyjny

Idealny pomiar długości stopy dziecka

Dzieci bardzo szybko rosną i dlatego potrzebują nowych butów. Częstotliwość zmiany i kupna butów jest zależna od tego, jak szybko rośnie Twoje dziecko i jak bardzo jest aktywne. W każdym sklepie obuwniczym znajduje się specjalna miarka. Przy kupowaniu przez Internet można wspomóc się wydrukowaną miarką dostępną na stronie Befado.

Najlepiej poprosić o nią sprzedawcę. Mierzymy dziecku stopę i prosimy o odpowiedni rozmiar buta. Podczas mierzenia butów powinno się być w pozycji stojącej i mieć założone skarpetki takiego samego rodzaju, jak nosi się na co dzień. Należy włożyć kciuk z tyłu buta i upewnić się, że nie jest za ciasny.

Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado Wybieramy pierwsze buty dla dziecka Befado materiał promocyjny

Jak mierzyć stopę dziecka

Oto krótka pomocnicza instrukcja, jak szybko i prawidłowo mierzyć stopę dziecka:

 1. Podczas mierzenia dziecko powinno stać w lekkim rozkroku, obciążając równomiernie obie stopy,
 2. Należy ustawić stopę dziecka na kartce papieru tak, aby pięta lekko dotykała ściany,
 3. Zmierzyć linijką odległość od brzegu kartki do zaznaczonego punktu,
 4. Należy zmierzyć obie stopy, ponieważ zdarza się, że stopy nie są symetryczne, obuwie należy dobrać do dłuższej stopy,
 5. Ze względu na szybki wzrost oraz przesuwanie się stopy dziecka podczas chodzenia, obuwie powinno być nieco dłuższe od stopy dziecka, dlatego dodajmy do otrzymanego pomiaru kilka milimetrów.

Rodzice bardzo często popełniają błąd, kupując za duże buty. Niedopasowane obuwie może być niebezpieczne podczas użytkowania. W zbyt dużych butach dziecko będzie się przewracać oraz może to spowodować opóźnienie nauki chodzenia. Warto pamiętać, że dobrze dobrane buty rokują na przyszłość dziecka.

Wybieramy pierwsze buty dla dziecka, firmy Befado Wybieramy pierwsze buty dla dziecka, firmy Befado materiał promocyjny

Najlepsze buty dla dziecka

Kupując obuwie dla dziecka szukaj butów z:

 • wysokim i szerokim czubkiem, dzięki czemu dziecko będzie miało miejsce na prawidłowe ułożenie palców,
 • usztywnioną piętą, aby wspomagała prawidłowe ustawienie stopy,
 • elastyczną, antypoślizgową podeszwą, która powinna zginać się na linii palców,
 • zapięciem jak najdalej czubka, aby można było je łatwo założyć i zdjąć.
Więcej o: