Gwiazda "Stranger Things" ma 13 lat i pisze, że jest w poważnym związku. Fanka: "Zawiodłam się na tobie". Za młoda na miłość?

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Przypomniała o tym niedawno Millie Bobby Brown, 13-letnia gwiazda serialu "Stranger Things".
Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? Instagram Millie Bobby Brown

13 lat to za wcześnie?

Znana z serialu "Stranger Things" Millie Bobby Brown ma niespełna 13 lat i już jest zakochana. Od kilku miesięcy aktorka jest w związku z 15-letnim wokalistą, Jacobem Sartoriusem. Jednak nie wszystkim podoba się ta miłość. Pod zdjęciami pary na Instagramie można przeczytać komentarze osób, które twierdzą, że aktorka jest zdecydowanie za młoda na poważny związek:

Przecież ona ma tylko 13 lat!
Zawiodłam się na tobie!

Czy rzeczywiście w wieku 13 lat nie wypada się zakochiwać? Takie opinie wydają się dosyć surowe. Można także powiedzieć, że są nieco oderwane od rzeczywistości.

- Nie da się wyznaczyć jasnej granicy tego, kiedy jest odpowiedni wiek na zakochanie. Naturalne jest, że 10, 11, 12-latki przeżywają swoje pierwsze miłości, zakochują się i łączą w pierwsze pary - mówi Joanna Gruhn-Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju.

Jednak miłość, zakochanie, zauroczenie zdarza się także na wcześniejszych etapach życia. Wie o tym Agnieszka, która zakochała się po raz pierwszy w wieku dwóch lat.

Miłość dwulatki

- Moim wybrankiem był 9-letni syn naszych sąsiadów, Dawid. Podobno cała rodzina się ze mnie śmiała. Rodzice wspominają, że w obecności Dawida robiłam się czerwona i bardzo się denerwowałam. Pewnego razu, gdy pojawił się w naszym mieszkaniu, wylałam ze stresu kompot na biały obrus - opowiada Agnieszka.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, do siódmego roku życia zakochała się jeszcze kilka razy. Obiektami jej westchnień byli zarówno koledzy z przedszkola, jak i dorośli koledzy rodziców. - Gdy poszłam do szkoły, moja nadmierna kochliwość się skończyła - wspomina Agnieszka.

Jak można wytłumaczyć takie dziecięce miłości? Trudno znaleźć badania, które wyjaśniałyby to zjawisko z biologicznego punktu widzenia. Jednak dziecięcą kochliwość można powiązać z nauką pewnych ról społecznych.

- Okres pomiędzy trzecim a siódmym rokiem życia to czas intensywnej zabawy symbolicznej, sprawdzania się w różnych rolach, także roli męża lub żony, i taką funkcję spełniają pierwsze dziecięce fascynacje drugą osobą - tłumaczy Joanna Gruhn-Devantier.

Zobacz także: Mity na temat seksu, w które wierzą nastolatki

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? flickr.com// sarahcstanley// (CC BY 2.0)

Niezrozumiała chemia

Dziecięca miłość jest więc czymś innym niż uczucia nastolatków. Małe dzieci nie myślą jeszcze o seksie i poważnych związkach.

Pierwsza miłość to dla dojrzewającej osoby często bardzo duże zaskoczenie. Karolina wspomina swoje pierwsze uczucie z niedowierzaniem. Jako 12-latka zakochała się w najgorszym uczniu z klasy, Piotrku, który dodatkowo miał opinię rozrabiaki. Ona z kolei była dobrą uczennicą z wzorowym zachowaniem.

 - On także na mnie zerkał i chciał przebywać w moim towarzystwie. Dostałam od niego nawet walentynkę z błędami ortograficznymi - wspomina.

Związek z Piotrkiem nie wchodził w rachubę. Dla Karoliny to uczucie było i nadal jest czymś niezrozumiałym. - Na widok Piotrka biło mi serce, robiłam się ożywiona. Co ciekawe, nie podobał mi się fizycznie i nie mieliśmy zbyt wielu wspólnych tematów do rozmów. Dlatego było to dla mnie ogromne zaskoczenie. Nie wiedziałam, skąd we mnie takie uczucia. Z perspektywy czasu uważam, że to była tylko i wyłącznie kwestia jakichś szalejących hormonów - podsumowuje.

Zobacz także: Współczesne nastolatki wolą zdrowie niż używki. 'Alkohol jest ohydny, nie wiem, czy kiedykolwiek go spróbuję'

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? flickr.com// Courtney Carmody// (CC BY 2.0)

Jak powinni zachować się rodzice?

W wieku nastoletnim miłość i zakochanie są zazwyczaj niezwykle intensywne. Rodziców może niepokoić nagła metamorfoza dziecka, które zaczęło skupiać się głównie na obiekcie swoich uczuć. Jak więc powinni zachowywać się w takich sytuacjach dorośli?

- Aby nadążyć za swoim dzieckiem, rodzic powinien być uważny na wysyłane przez nie sygnały. Poza tym musimy traktować uczucia dziecka poważnie. Warto unikać tzw. dobrych rad, a także umniejszania znaczenia emocji dziecka. Jeśli chcemy, by dorastające nastolatki do nas mówiły, to przede wszystkim musimy ich słuchać - radzi Joanna Gruhn-Devantier.

Jednak młodzieńcze miłości to nie tylko euforia i przyjemne uczucia. Czasem dziecko w tym okresie bywa bardzo zranione. W takich sytuacjach dobrze jest, gdy rodzice rozmawiają z dziećmi o własnych doświadczeniach. - Możemy opowiedzieć na przykład o swoich pierwszych miłościach i niepowodzeniach - radzi ekspertka.

Pierwsza animacja o homoseksualnej miłości nastolatków. 4-minutowy filmik miał już 20 milionów wyświetleń

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą miłość? flickr.com// victoriagrayphoto// CC BY-NC 2.0

Gdy inne sprawy przestają się liczyć

Dorośli powinni pamiętać także o innych zagrożeniach, jakie mogą (chociaż nie muszą) wiązać się z pierwszymi miłościami.

- Nastolatek niezwykle intensywnie przeżywa pierwsze zakochanie. Bywa, że ukochany lub ukochana staje się najważniejszą osobą na świecie, a inne sprawy, takie jak szkoła, przestają mieć znaczenie. Jest to naturalne zjawisko i nie ma sposobu, by zmusić nastolatka do tego, by zajmował się tylko tym, czego oczekują rodzice - komentuje Joanna Gruhn-Devantier.

Co w takiej sytuacji może zrobić dorosły? - Powinien mówić, o tym, co go martwi lub niepokoi. Należy jednak w rozmowach z nastolatkiem unikać oskarżeń - podsumowuje ekspert.

Zobacz także: Nietypowe love story, zabójstwo i sceny przemocy w serialu dla nastolatków. Powinni go obejrzeć także dorośli

Więcej o:
Copyright © Agora SA