Jak wygląda dziecko w czepku urodzone? "Niesamowite, nigdy czegoś takiego nie widziałam"

Dziecko urodzone w czepku to nie tylko przysłowiowe określenie wyjątkowego szczęśliwca, lecz także faktyczne medyczne zjawisko. Kamera uchwyciła niesamowity moment narodzin takiego wyjątkowego malucha.

Większość osób na pewno przynajmniej raz użyło wyrażenia "w czepku urodzony", określając tym mianem  wyjątkowego szczęśliwca. Nie każdy jednak wie, że także lekarze używają terminu "urodzony w czepku". W medycznym rozumieniu tego słowa nie chodzi jednak o życiową pomyślność. Określa się tak noworodka opuszczającego macicę matki w nienaruszonym worku owodniowym. Nie dochodzi przy tym do przerwania błony owodniowej. Jak to wygląda? Pokazał to na swoim Facebooku argentyński ginekolog-położnik dr Ignacio Perez Tomasone.

Wideo wprawiło w zachwyt wielu użytkowników Facebooka. W komentarzach pod filmem wyrażali swoje poruszenie:

Niesamowite, nigdy czegoś takiego nie widziałam 
To takie cudowne móc zobaczyć, jak dzieci wyglądają wewnątrz nas przez te wszystkie miesiące! 
To takie niesamowite! I w dodatku ten pierwszy płacz! Wspaniałe!

W czepku urodzony dawniej

Dziecko w czepku urodzone to rzadkie zjawisko. Co to znaczy dla samego noworodka? Dawniej uważano takie wydarzenie za magiczne, a zarazem zwiastujące pomyślność całej rodzinie. Określenie to było znane już w średniowieczu. W niektórych kulturach wierzono, że czepek, czyli pęcherz płodowy, stanowi doskonałą ochronę przed utonięciem. Z tego powodu rozkładało się go na papierze, by móc zostawić worek dziecku na pamiątkę, jako talizman. Obecnie, aby przyspieszyć akcję porodową, często wykonuje się zabieg amniotomii, czyli przebicia pęcherza płodowego, co dodatkowo zmniejsza liczbę tego typu przypadków. Więcej o tym zjawisku przeczytasz w naszym tekście: W czepku urodzony - co to znaczy i czego dotyczy?

Więcej o: