Cukrzyca ciążowa to schorzenie, które w ostatnich latach dotyka dosyć często przyszłe mamy. Co to jest cukrzyca ciążowa i jakie wykazuje objawy?
Z przeprowadzonych badań wynika, że cukrzycy ciążowej doświadcza od czterech do siedmiu proc. mam. Jednak choroba ta nie jest wyrokiem. Przy zachowaniu odpowiedniej diety, mamy mogą prowadzić normalny tryb życia i urodzić zdrowe dziecko.
Cukrzyca ciążowa jest powiązana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Pojawia się w ciąży i w większości przypadków znika od razu po urodzeniu dziecka. Objawami charakterystycznymi dla cukrzycy ciążowej są:
Przyczyny cukrzycy ciążowej mogą być różne. Głównymi powodami pojawienia się cukrzycy tego typu to między innymi:
Cukrzyca ciążowa - jak wygląda leczenie? Najpierw należy wykonać badania, które wykazuje pozytywny wynik. Badanie zazwyczaj jest wykonywane między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, lekarz może zlecić je wcześniej. Badanie wykonuje się z krwi. W pierwszym kroku pobiera się krew, dalej pacjentce podaje się słodki napój, który zawiera 50 g glukozy. Po godzinie ponownie pobiera się krew. Jeśli poziom cukru wynosi mniej niż 140 mg% wynik uznaje się za prawidłowy. W przypadku podwyższonej wartości (więcej niż 140 mg%, a mniej niż 180 mg%) zleca sięwykonanie badania na tolerancję glukozy.
Jak leczyć cukrzycę ciążową, aby było to skuteczne rozwiązanie? Należy podejść do tego na kilku poziomach. Leczenie powinno obejmować zastosowanie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz wykonywania zaleceń lekarskich. Przejdźmy zatem do konkretów w każdej z poszczególnych kategorii.
Mamom, które zmagają się z cukrzycą ciążową, poleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Musimy pamiętać o tym, aby były one dostosowane indywidualnie do potrzeb kobiety. Powinny mieć umiarkowaną intensywność. Ruch fizyczny jest zalecany, ponieważ ćwiczenia regulują poziom cukru we krwi. Ciekawym rozwiązaniem będzie:
Pacjentka, będąca w ciąży, musi pamiętać o regularnym badaniu moczu. W czasie normalizowania cukrzycy w organizmie mogą pojawić się tak zwane ciała ketonowe. Są to szkodliwe substancje, dlatego też należy sprawdzać, czy występują. Na podstawie badań lekarz będzie decydował o kolejnych krokach, które zagwarantują zdrowie mamie i dziecku.
Cukrzyca ciążowa i dieta - to właśnie ona jest kluczowa w przypadku tego schorzenia. Po wykryciu choroby przyszła mama powinna mieć indywidualnie dopasowaną dietę, która pomoże w regulacji poziomu cukru we krwi. Dieta, która jest zalecana w przypadku cukrzycy ciążowej powinna charakteryzować się bogatą ilością węglowodanów złożonych, a niewielką ilością cukrów prostych. Innymi słowy, należy zrezygnować z niezdrowych przekąsek, a wzbogacić jadłospis o warzywa, niektóre owoce oraz produkty pełnoziarniste. Dieta powinna być bogata w błonnik. Warto jest wyeliminować z diety nadmierną ilość tłuszczu.
Jednak sama dieta to nie wszystko. Pozostaje jeszcze sprawa regularności. Posiłki powinny być spożywane o stałych porach. Przeciętnie co kilka godzin. W ciągu dnia przyszła mama powinna spożywać sześć posiłków. Mniej więcej w trybie: 3 posiłki główne i 3 przekąski między daniami. Ważnym jest, aby pacjentka nie doprowadzała do uczucia głodu. W przypadku diabetyków jest to bardzo niewskazane.
Cukrzyca ciążowa nie jest wyrokiem. Jeżeli dowiemy się o chorobie, nie możemy się załamywać ani obawiać. Stosując odpowiednią dietę, w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi, przyszła mama może donosić ciążę i urodzić zdrowego malucha, a w najlepszym przypadku całkowicie wyeliminować chorobę.