Czy można mieć okres w ciąży? Plamienie to nie to samo co krwawienie

Kobiety w ciąży wpadają w panikę, gdy tylko pojawi się jakiekolwiek plamienie. A okres w ciąży może do złudzenie przypominać regularną miesiączkę. Ale na pewno nie jest to cykliczne krwawienie. Nie zawsze jest to też powód do niepokoju. Warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy można mieć okres w ciąży? Plamienie a krwawienie

Już kilka kropel krwi wzbudza niepokój u kobiet w ciąży. A to nie zawsze oznacza poronienie. Zazwyczaj nie ma z tym nic wspólnego. Aby zrozumieć lepiej, dlaczego pojawia się plamienie u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, warto poznać różnice między plamieniem a krwawieniem. Mama Ginekolog wyjaśnia:

Plamienie jest to bardzo drobna ilość krwi znajdująca się w innej często prawidłowej wydzielinie z pochwy- plamienie nie przenika przez bieliznę, jedynie nieco ją „brudzi” a najczęściej plamienie obserwujemy na papierze toaletowym po podtarciu. Plamienie może mieć kolor od brązowego do jasno różowego, czasami ma kolor żywo krwisty ale ilości krwi są znikome.
Krwawienia natomiast swoim wyglądem przypominają krew miesiączkową, przenikają przez bieliznę, wymagają użycia podpaski higienicznej. Mogą być wodnistej konsystencji lub zawierać skrzepy krwi. Przy krwawienia kolor wydzieliny jest żywo krwisty do brunatnego.

Okres w ciąży – niemożliwy

Okres w ciąży jest niemożliwy. Po zapłodnieniu cykliczne krwawienie ustaje. Może jednak wystąpić plamienie i zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Określenie „okres w ciąży” to też olbrzymie uproszczenie, które niewiele ma wspólnego z prawdą.

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska-Pela o porodzie

Okres w ciąży - przyczyny

Plamienie w pierwszym trymestrze obserwuje u siebie nawet 40 proc. ciężarnych. Plamienie, które może być nazywane właśnie skąpym okresem w ciąży, to znikoma ilość krwi, która zostawia ślad na bieliźnie lub widać ją po podtarciu się papierem toaletowym. Może mieć intensywnie czerwoną, jasnoróżową albo brunatną barwę. Przyczyn plamienia w ciąży może być kilka. Do najczęstszych zaliczamy:

  • Infekcje pochwy
  • Badanie ginekologiczne
  • Nadżerkę szyjki macicy
  • Stosunek płciowy
  • Pęknięcie niewielkiego naczynka w pochwie, w następstwie np. zaparć.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Okres w ciąży - czy to możliwe?

Obfity okres w ciąży – konieczna natychmiastowa konsultacja lekarska

Jeśli plamienie jest obfite, należy jak najszybciej uda się do lekarza. Obfite krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może być związane na przykład z krwiakiem podkosmówkowym, który powstaje w miejscu, gdzie pierwotne łożysko oddziela się od ściany macicy. Ten problem dotyczy około 35 proc. kobiet.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.