Łysienie poporodowe. Czy można je powstrzymać?

Włosy w ciąży błyszczą, są gęste, moce i zdrowie. Niestety po porodzie, kiedy hormony wracają do stanu sprzed ciąży, włosy słabną, lawinowo wypadają. Spokojnie. Łysienie poporodowe to okres przejściowy. Co można zrobić aby odrastające włosy były zdrowe i mocne.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.plAplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl Łukasz Kmieć Łukasz Kmieć

Estrogeny w dół, włosy wypadają

Zauważyłaś, że w ciąży włosy prawie nie wypadały? To zasługa czynników wzrostu. Powodują one przedłużenie fazy wzrostu włosa, czyli anagenu. Jednak po urodzeniu dziecka cykl włosowy wraca do normy sprzed ciąży i kilka miesięcy po porodzie spada poziom estrogenów, a włosy zaczynają wypadać. Mówimy wówczas o łysieniu telogenowym (łysieniu poporodowym). U niektórych mam, wypadanie włosów po ciąży jest niezauważalne, u innych, bardzo intensywne i widoczne.

- Każdy stres dla organizmu, zarówno psychologiczny jak i fizjologiczny, a takim jest ciąża, może wywoływać wypadanie włosów. Fizjologicznie 90 proc. włosów jest w fazie anagenu, czyli fazie wzrostu, a ok. 10 proc. w fazie telogenu, czyli wypadania. Po ciąży dochodzi do zaburzenia proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Nawet  70 proc. włosów przechodzi w fazę telogenu, czyli zaczynają lawinowo wypadać i ten etap trwa około trzech miesięcy. Ale spokojnie, zachowane zostają komórki macierzyste włosa, które mają zdolność do podziału. Po kilku miesiącach intensywnego wypadania włosów rozpocznie się faza wzrostu, która może potrwać nawet 8 lat. Włosy odrosną, potrzeba jednak czasu  - uspokaja lekarz dermatolog Agnieszka Sura z warszawskiego gabinetu medycyny estetycznej, laseroterapii oraz kosmetologii Boston Clinic.

Dobra dieta nie zaszkodzi

Nie zatrzymasz za wszelką cenę włosów. Jeśli włos wszedł w fazę telogenu, nic nie poradzisz, wypadnie. Żadne suplementy, ani preparaty kosmetycznie nie powstrzymają procesu wypadania włosów. Można jednak nieco wzmocnić włosy, które zaczynają odrastać. Po 6-12 miesiącach po porodzie gospodarka hormonalna reguluje się, pomalutku zaczynają odrastać nowe włosy. Początkowo są cienkie i delikatne jak puszek. Z czasem  wzmocnią się. Aby dostarczyć młodym włosom jak najlepszego budulca zadbaj o dietę. Ta bogata w makro i mikroelementy jest najlepsze. Ważne aby w diecie znalazły się ryby, jaja, owoce morza. Jedzenie to zawiera cynk, miedź i żelazo, a to mikroelementy niezbędne dla włosów. Witaminy z grupy B znajdziesz między innymi w razowym pieczywie i makaronach, gruboziarnistych kasza ch, niełuskanym ryżu.

Dermatolodzy przy problemach z wypadaniem włosów, również przy łysieniu poporodowym, zalecają substytucję wielu składników odżywczych: wit. z grupy B, wit. A, E i C, mikroelementów, kwasów tłuszczowych omega, aminokwasów siarkowych. Jeśli karmisz, ustal z lekarzem które witaminy możesz suplementować.

Kosmeceutyki i lampy

Organizm po ciąży zazwyczaj doskonale radzi sobie z powrotem do równowagi. Przy odpowiedniej diecie i zdrowym trybie życia zdrowe włosy zaczną odrastać.  Jeśli włosy wypadają tylko przy czesaniu, prawdopodobnie ubytków nawet nie zauważysz. Ale może zdarzyć się tak, że włosy będą wychodzić przy najdelikatniejszym dotyku, po nocy zauważysz je na poduszce. Wówczas należy działać. Sięgnij  po kosmetyki. Szampon z odżywka  - nawet te z najwyższej półki - raczej nie zdziałają cudów. Efekt mogą przynieść dostępne na rynku kosmeceutyki wcierane w skórę głowy. Działają ochronnie na komórki macierzyste, wydłużają życie cebulki włosowej, poprawiają ukrwienie, uzupełnią niedobory np. estrogenów. Sprawdzi się masaż mezorollerem, również w pielęgnacji domowej.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

W gabinetach dermatologii estetycznej od niedawna można skorzystać z kuracji lampami diodowymi LED. Podczas zabiegu naświetla się włosy i skórę głowy. Lampa emituje czerwone światło lecznicze, które przenika do wnętrza skóry. Zadaniem kuracji jest pobudzenie mikrokrążenia, stymulacja podziału komórek w mieszkach włosowych. Czerwone światło odbudowuje też strukturę włosów: poprawia ukrwienie ich cebulek, odżywia osłabione komórki. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w serii (pięć zabiegów to koszt około 600-700 złotych).

Koktajl i osocze

- Z doświadczenia wiem, że kobiety bardzo źle znoszą moment, kiedy włosy wychodzą garściami. A tak się czasami niestety po ciąży zdarza. W takiej sytuacji proponuję mezoterapię skóry głowy. To zabieg dzięki któremu można powstrzymać przechodzenie włosów w fazę telogenu czyli wypadania, a te odrastające są grubsze i mocniejsze. Związki zawarte w koktajlu, który wstrzykuje się w skórę głowy, przyspieszają proces tworzenia się korzenia i łodygi włosa - zapewnia dr Sura.

Wieloskładnikowy koktajl który wykorzystuje się podczas mezoterapii to mieszanka przygotowana przez lekarza, najczęściej dostosowana do potrzeb pacjentki. W zależności od kondycji włosów lekarz ustala schemat leczenia. Czasami wystarczą dwa, trzy zabiegi, czasami potrzeba jest seria  np. 8-10 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. (Koszt jednego zabiegu to 200-500 zł, w zależności od użytego preparatu).

Leczenie łysienia poporodowego osoczem bogatopłytkowym to, od kilku lat, zabieg cieszący się niezłą opinią. - Osocze, którym delikatnie obstrzykuję skórę głowy, to preparat sporządzony z pobranej od pacjentki, odwirowanej krwi. Zabieg daje dobre efekty. Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi aktywują i pobudzają uśpione mieszki włosowe do produkcji włosa, zatrzymują i poprawiają jakość włosów - przekonuje dr Sura.

Zabieg z wykorzystaniem osocza najczęściej wykonuje się w serii, minimum 3 zabiegi raz w miesiącu. Koszt zabiegu w zależności od preparatu to od 900 do 1200 zł.

A jeśli nie odrastają?

Dwa, trzy miesiące po porodzie zaważysz wzmożone wypadanie włosów. Taki stan potrwa kilka miesięcy. Najpóźniej rok po porodzie włosy zaczną odrastać.  Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że to nie ciąża jest odpowiedzialna za łysienie. Przyczyną wypadania włosów może też być np. hiperprolaktynemia, anemia (niedokrwistość). Po ustabilizowaniu stężenia prolaktyny czy wyleczeniu niedokrwistości, włosy powinny przestać wypadać i zacząć odrastać.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

- To nie jest tak, że w przypadku młodych mam, tylko ciąża, jest odpowiedzialna za wypadanie włosów. Jest wiele innych zdrowotnych sytuacji, które mogą prowadzić do łysienia np. choroby tarczycy, które często odzywają się po porodzie, zaburzenie wchłaniania żelaza, witaminy B12 itd. Dlatego uważam, że w przypadku, kiedy włosy wypadają dłużej niż kilka miesięcy, należy pacjentkę diagnozować  - doradza dr Agnieszka Sura.

Więcej o:
Copyright © Agora SA