Słodziki, koncerty, depilacja bikini i inne: co wolno w ciąży, a co lepiej odłożyć na później?

Czy w ciąży można wybielać zęby? A robić żelowe paznokcie? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczącego tego, co jest - lub nie jest - bezpieczne podczas 40 tygodni ciąży.
słodzik słodzik fot. Shutterstock

Słodziki

Czy w ciąży można używać słodzików?

Warto zachować pewną ostrożność. Co prawda nawet aspartam i acesulfam K, zdaniem amerykańskich naukowców, nie są szkodliwe, jeśli spożywamy je w umiarze, to niektórzy naukowcy są zdania, że potrzebne są dalsze badania na ten temat. Modna ostatnio stewia uważana jest za bezpieczną w okresie ciąży i laktacji.

paznokcie żelowe paznokcie żelowe fot. Shutterstock

Paznokcie żelowe

Czy w ciąży można robić żelowe paznokcie?

Nie. Składniki żelu mogą być potencjalnie toksyczne dla płodu i chociaż nie wchłaniają się przez płytkę paznokcia, nie można tego samego powiedzieć o macierzy. Eksperci zalecają też trzymanie się z daleka od promieni ultrafioletowych, których używa się przy utwardzaniu żelu UV. Warto też unikać lakierów i odżywek z zawartością formaldehydu i toluenu.

koncert koncert fot. Shutterstock

Głośne koncerty

Czy w ciąży mogę iść na koncert?

Oczywiście! Zapewne boisz się o to, że głośna muzyka może zaszkodzić dziecku, ale to niepotrzebne obawy: dziecko jest chronione przez worek owodniowy, wody płodowe, twoje mięśnie itd. Hałas, który do niego dociera jest mniejszy o ok. 30 decybeli.

Powinnaś jednak zachować ostrożność, jeśli chodzi o tłum. Wybieraj miejsca siedzące, płyta nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeśli masz w zwyczaju stać w pierwszych rzędach. Z pogowaniem oczywiście też musisz zaczekać na czas po porodzie i połogu!

wybielanie zębów wybielanie zębów fot. Shutterstock

Wybielanie zębów

Czy w ciąży można wybielać zęby?

Lepiej zaczekać na okres po ciąży i dotyczy to zarówno profesjonalnych zabiegów, jak i środków do wybielania zębów w domu. Nie ma badań, które z całą pewnością stwierdzałyby, że środki chemiczne zawarte w takich produktach nie mają wpływu na rozwijający się płód.

repelent repelent fot. Shutterstock

Repelenty

Czy w ciąży mogę używać środków odstraszających komary i inne insekty?

To zależy. Lepiej zachować dużą ostrożność w przypadku środków chemicznych, które zawierają substancje potencjalnie szkodliwe dla płodu. Jedną z takich substancji, która w dużych dawkach i przy długotrwałej ekspozycji może być niebezpieczna jest DEET. Badania na zwierzętach wykazały, że DEET może powodować wady serca u płodu.

Zamiast środków chemicznych wybieraj te, które w swoim składzie mają naturalne składniki, np. citronellę. Sięgaj po naturalne produkty, które można stosować u noworodków ? to będzie dobry wybór także dla ciebie.

wosk wosk fot. Shutterstock

Depilacja woskiem (okolice bikini)

Czy w ciąży mogę depilować okolice bikini woskiem?

Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań. Jedyne, co powinnaś wziąć pod uwagę to fakt, że okolice bikini w ciąży są bardziej wrażliwe na ból ze względu na większe ukrwienie skóry.

farbowanie włosów farbowanie włosów fot. Shutterstock

Farbowanie włosów

Czy mogę farbować włosy w czasie ciąży?

Tak, ale niektórzy zalecają wstrzymanie się z zabiegiem koloryzacji do drugiego trymestru ciąży, ze względu na silne zapachy towarzyszące farbowaniu włosów. Ciężarne kobiety są często szczególnie wrażliwe na nieprzyjemną woń amoniaku. Musisz też liczyć się z tym, że ze względu na zmiany hormonalne w twoim organizmie, może okazać się, iż kolor, który wybierzesz będzie mieć na włosach odcień inny od spodziewanego, nawet jeśli używasz go już od jakiegoś czasu.

Więcej o: