Ciąża: czy to normalne, że...? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

W czasie ciąży mamy zazwyczaj tysiące pytań dotyczących tego, co dzieje się z naszym ciałem i organizmem. Niektóre rzeczy mogą wydawać nam się dziwne, ale czy mamy powody do niepokoju?
ciąża ciąża fot. Shutterstock

...nie mam mdłości?

Poranne mdłości są powszechnie uważane za typowy objaw ciąży. Często wyobrażamy sobie nawet, że to one będą pierwszym znakiem, że zostaniemy mamami. Tymczasem, mimo że około 70 proc. kobiet rzeczywiście zmaga się w ciąży z tą nieprzyjemną przypadłością (niektóre z nas przez cały okres jej trwania, nie tylko w I trymestrze!), całkiem często zdarza się, że ciężarna nie ma ich wcale. I jest to jak najbardziej normalne - żaden powód do niepokoju, jest się z czego cieszyć!

Lekarze odpowiadają na pytania o mdłości w ciąży

ciąża ciąża fot. Shutterstock

...chudnę?

To rzeczywiście zadziwiające, ale w pierwszych miesiącach ciąży zdarza się, że kobieta chudnie o 0,5-2 kg. Najczęstszym powodem utraty wagi na początku ciąży są silne wymioty, ale czasem dzieje się tak również z powodu złej diety. Jeśli spadek wagi jest niewielki, raczej nie ma powodu do obaw, warto jednak zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Jeśli jednak dużo tracisz na wadze (więcej niż 3 kg), koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi! Powinnaś też poinformować go, jeśli w krótkim czasie  mocno przytyłaś lub schudłaś.

Lekarze odpowiadają na pytania o wagę kobiety w ciąży

zgaga zgaga fot. Shutterstock

...często mam zgagę?

Niestety! Zgaga jest częstą przypadłością w ciąży. Powiększająca się macica zaczyna uciskać żołądek, co powoduje cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Możesz bezpiecznie zażywać leki zobojętniające kwasy żołądkowe. Unikaj za to słodyczy, ostrych, kwaśnych, tłustych i smażonych potraw. Pomoże ci za to mleko lub herbata z imbirem. I lepiej nie jedz przed snem!

Zgaga w ciąży - jak sobie radzić? Lekarz odpowiada

ciąża ciąża fot. Shutterstock

...z piersi wypływa mleko?

Mleko wypływające z piersi w trakcie ciąży może wydawać się dziwne i nieco zbijać z tropu, ale nie ma powodu do niepokoju. W drugiej połowie ciąży gruczoły mleczne zaczynają wydzielać niewielkie ilości pokarmu zwanego siarą i przygotowywać się do laktacji. Niektóre kobiety ze względu na dużą produkcję siary już w ciąży muszą używać wkładek laktacyjnych.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

...nie mam żadnych ciążowych zachcianek?

Czy można być w ciąży i nie pochłaniać ogromnych ilości kiszonych ogórków, zagryzać ich śledziami i lodami waniliowymi? Jak najbardziej! Niektóre kobiety w ogóle nie mają szczególnych ciążowych zachcianek, inne mają potrzebę jedzenia dziwnych rzeczy np. kostek lodu, a jeszcze inne jedzą więcej całkiem "zwyczajnych" rzeczy, takich jak chleb, pomidory, ciastka. Każda z tych sytuacji jest całkowicie w normie.

Lekarze odpowiadają na pytania o jedzenie w ciąży

ciążą ciążą fot. Shutterstock

...mam skurcze łydek?

Bolesne skurcze łydek w nocy to niestety jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości drugiej połowy ciąży. Spowodowane są zaburzeniami krążenia w nogach, a często także z niedoborami potasu i magnezu. Ulgę mogą przynieść preparaty magnezu i potasu (poproś lekarza o wskazówkę, które będą dla ciebie najlepsze) oraz dieta bogata w te składniki (banany, orzechy, pomidory, gorzka czekolada). Możesz tez masować łydki przed snem. W trakcie skurczu skieruj mocno palce stopy w kierunku kolana i energicznie rozmasuj bolące miejsce.

Lekarz odpowiada na pytania o skurcze łydek w ciąży

ciążą ciążą fot. Shutterstock

...dziecko ma czkawkę?

Oczywiście! Takie rytmiczne drganie brzucha może trwać nawet przez kilkanaście minut i często zdarza się o tej samej porze dnia. Taka czkawka to zupełnie naturalne zjawisko, wynika z normalnej w tym czasie niedojrzałości układu nerwowego u dziecka. Najprawdopodobniej nawet mu nie przeszkadza i w niczym mu nie zagraża. A co więcej -  jest duża szansa, ze już po narodzinach będzie miewało czkawkę o tej samej porze dnia co teraz!

Lekarz odpowiada na pytania o pierwsze ruchy dziecka

Więcej o:
Copyright © Agora SA