Jak wygląda siedzenie matek w domach? SPRAWDZAMY I LICZYMY GODZINY "NICNIEROBIENIA"

Matki 500 plus

Matki 500 plus grafika: Marta Kondrusik

Podziel się

Pracodawcy żalą się w mediach, że kobiety rzucają pracę, bo wolą siedzieć w domu na "500 plus". Tomasz Limon z Pracodawców Pomorza powiedział nawet, że "kobiety nie będą pracowały za 1,5 tys. zł, skoro tyle samo dostają na trójkę dzieci z rządowego programu, a mogą siedzieć w domu i nic nie robić". Sprawdzamy, jak wygląda nicnierobienie matek.

Obowiązki domowe to nie praca?

Sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, prasowanie, opiekowanie się dziećmi - to czynności, które muszą być wykonywane codziennie. Inaczej dom i rodzina przestaną istnieć. Podczas gdy pracę zawodową łatwo jest wycenić, tak praca wykonywana w domu często jawi się jako obowiązek. Obowiązek, który należy zwykle do kobiet.

Główny Urząd Statystyczny co dwanaście lat bada tzw. budżet czasu. Dzięki tym badaniom wiemy, ile czasu spędzamy na wykonywaniu różnych czynności. Jeżeli przyjrzymy się młodemu pracującemu małżeństwu z małymi dziećmi bez obowiązków opiekuńczych wobec osób dorosłych, zauważymy, że w takim układzie kobiety pracują o 30 proc. dłużej niż mężczyźni. Oznacza to, że na 100 godzin pracy mężczyzny przypada 130 godzin pracy kobiety.

Żadna gospodarka nie da rady funkcjonować bez nieodpłatnej pracy matek

Za pracę wykonywaną w domu nie ma wynagrodzenia, bo trudno wszystko w życiu postrzegać jako usługi. Czas spędzony z dziećmi, opieka nad nimi wydają się niektórym wyłącznie budowaniem relacji. Wynagrodzeniem za prace domowe ma być wyłącznie szczęście i radość rodziny. Niepracująca zawodowo mama poświęca przynajmniej 40 godzin tygodniowo na opiekę nad dziećmi. Gdyby pokusić się i przeliczyć to na pensje legalnie zatrudnionej niani, trzeba by było jej zapłacić ponad 1000 zł tygodniowo, czyli około 4 tys. miesięcznie.

Ale kobieta w domu zajmuje się nie tylko dziećmi. Na głowie ma jeszcze pranie, sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów. Wartość nieodpłatnej pracy kobiet, w zależności od gospodarki, waha się od 20 do ponad 50 proc. PKB. Według dr Beaty Mikuty, autorki pracy "Studia nad wartością pracy domowej w mieście i na wsi", wartość nieodpłatnej pracy kobiet w naszym kraju to 23 proc. PKB. Żadna gospodarka nie jest w stanie funkcjonować bez darmowej pracy wykonywanej przez kobiety na rzecz rodziny.

Ile godzin tygodniowo (od poniedziałku do piątku) mamy poświęcają na prace domowe i opiekę nad dziećmi? Policzyliśmy. Wynik? Sami zobaczcie.

Czytaj dalej>>>

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (385)
Jak wygląda siedzenie matek w domach? SPRAWDZAMY I LICZYMY GODZINY 'NICNIEROBIENIA'
Zaloguj się
 • Ewa Kochanek

  Oceniono 399 razy 269

  Okey tylko wszystkie kobiety które znam mają i dzieci i pracują i robią ta sama prace ci które siedzą w domu wiec blagam. Nikt w domu do tych prac nikogo nie zatrudnia. Co za idiota ten artykuł pisał ????

 • Anna Borawska

  Oceniono 256 razy 194

  Ania 38 lat :) mam czwórkę dzieci w wieku od 13 lat do 2 miesięcy i własną dobrze prosperującą firmę. masz mąż pracuje na etacie, dość intensywnie i jakoś ogarniamy dom, dzieci, zakupy, urzędy, pranie i inne obowiązki, tak jak połowa ludzi w tym kraju. Nasze dzieci nigdy nie miały niani a my gosposi. My pracujemy dla dzieci i opiekujemy się nimi, a one troszczą się o siebie nawzajem. Czyli normalnie. Chodzą do szkół, przedszkoli, do niedawna do żłobka. Zgadza się że niepracujące mamy robią w domu bardzo dużo, ale te pracujące zazwyczaj robią to samo, tylko szybciej, chodzą później spać i wcześniej wstają.

 • ryza_malpa1

  Oceniono 240 razy 138

  ja czegoś nie rozumiem. Sprzatanie domu ( dwa poziomy) zajmuje mi i meżowi 2 godziny raz w tygodniu. obiad na dwa dni i zakupy - godzina raz na dwa dni. pranie - rozwieszanie i skladanie prania plus ogarnięcie zmywarki to 15 minut. prasuje tylko konieczne rzeczy, ze śniadaniem dla mnie i dziecka wyroję się w 20 minut.....aaaa, może to dlatego, że my jeszcze do roboty chodzimy....I nauczeni jesteśmy nie brudzić i nie bałaganić....

 • radosny_franciszek

  Oceniono 149 razy 123

  wszyscy normalni dobrze zorganizowani rodzice wykonują te czynności OPRÓCZ swojej pracy zawodowej i nie jęczą że muszą sprzątać i gotować bo tak wygląda zwykłe życie

 • ladyrozalia

  Oceniono 115 razy 103

  Żaden heroizm !!!! dokładnie to samo robią żony i matki pracujące zawodowo! zasilając tym samym z wypracowanych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne te nie pracujące pseudo bohaterki. Mam po kokardę propagandy nt. wyjątkowej roli macierzyństwa, uświęcenia kobiet niepracujących i uwielbienia dla "poświęcania" się dla rodziny na koszt pracujących zawodowo frajerek.

 • buenaestrella

  Oceniono 124 razy 92

  Pani której pranie zajmuje trzy godziny w tygodniu polecam zakup pralki :)

 • Michał Nogły

  Oceniono 108 razy 78

  @Iwona Rogeńska
  To co przedstawiasz jest normalnym codziennym zyciem kazdego czlowieka a w dzisiajszych czasach panowie tak samo zajmują sie domem i dziecmi jak kobiety to co piszesz to jest już mitem ze facet lezy i pije piwo ( bo to predstawia zdjęcie postu o którym mowa) a kobieta tyra po domu sprzata i przgotowuje obiad dla tego lebra to może czasy komuny, kiedyś może tak było ale dzisiaj tak nie jest a jezeli jakaś kobieta ma pretensje ze tyra bo ma 3 dzieci prace i jeszcze obowiązki domowe to po co w to wszystko sie wplątywałą jak mogła być panną siedziec samemu i nie wyrychlac sie poza ten zarys nikt jej nie kazal. Ja nie mam do nikogo pretensji że pracuje ciężko bo jestem górnikiem zajmuje się dzieckiem jak żona jest w pracy do tego gotuje obiady, sprzątam i robie zakupy nawet wtegy jak żona jest w domu i więcej "obowiązków domowych należących do kobiety " wykonuje ja plus oczywiście swoje. Do kogoś mam pretensje?

 • Filip Konopi

  Oceniono 104 razy 68

  Proponuje aby wszyscy rzucili prace i zaczęli zajmować się swoimi dziećmi - oczywiście odpłatnie.... Ja widzę że w tym kraju już wszystkich popier..liło. Kobiety które siedzą w domu i mówią że powinny dostawać pieniądze za wychowywanie i opiekę swoich własnych dzieci to zwyczajne nieroby i lenie nauczone tylko brać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX