Rodzice często zadają sobie pytanie, czy ich dzieci są już w wieku, który pozwala na rezygnację z korzystania z fotelika samochodowego. Jednak zgodnie z art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku, dziecko o wzroście poniżej 150 cm musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, takim jak specjalna podkładka. Co ciekawe, jego wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Oznacza to więc, że zarówno trzylatki, jak i trzynastolatki, które nie osiągnęły wymaganego wzrostu, muszą nadal korzystać z odpowiedniego zabezpieczenia podczas jazdy samochodem.
Co ciekawe, istnieją pewne odstępstwa od tej zasady. Jak informuje Polska Policja na swojej stronie internetowej, "zgodnie z przepisami prawa dzieci o wzroście powyżej 135 cm i wadze minimum 36 kg mogą podróżować na tylnej kanapie w samochodzie, zapinając tylko pasy bezpieczeństwa, jeżeli nie jest możliwe zapewnienie im odpowiedniego urządzenia".
Ponadto do wyjątków zaliczana jest też sytuacja, w której na tylnym siedzeniu przewożone jest już dwoje dzieci w fotelikach i nie ma miejsca na zamontowanie trzeciego. Bez fotelika można wtedy przewozić trzecie dziecko w wieku co najmniej trzech lat. Należy dodać, że maluch musi być zapięty w pasy bezpieczeństwa. Policja podkreśla jednak, że "przepis ten dotyczy tylko samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony". Niezastosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących przewożenia dzieci może skutkować mandatem w wysokości 300 zł oraz przyznaniem 6 punktów karnych.
Niektórzy decydują się na przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu auta. Przy montażu w tej sytuacji należy zwrócić uwagę na obecność poduszki powietrznej. Przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną jest zabronione. W takiej sytuacji należy dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera.