Opryszczka to nie tylko problem estetyczny. Jak sobie radzić z nieprzyjemną dolegliwością?

Opryszczka to nieprzyjemny stan zapalny, który dotknąć może tak naprawdę każdego. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Nie bagatelizuj opryszczki!

Opryszczka — co to takiego?

Opryszczka kojarzy się z dolegliwością, która powstaje na ustach, ale może ona pojawić się także w okolicach nosa, czy też innych części ciała. Najczęściej spotykana jest opryszczka na ustach i powstaje w wyniku zakażenia wirusem HSV. Potocznie nazywana jest "zimnem". Opryszczka może mieć jednak wiele postaci. I tak na przykład może też pojawić się opryszczka umiejscowiona na narządach płciowych. Wirus wywołujący opryszczkę dzieli się bowiem na HSV-1 i HSV-2. Ten pierwszy powoduje jej pojawianie się głównie na twarzy i w górnych częściach ciała. Ten drugi odpowiada za zaatakowanie narządów płciowych, ale też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Opryszczka na ustach. Co ją wywołuje?

Wirusem odpowiedzialnym za opryszczkę na ustach jest wirus herpes simplex. Wśród charakterystycznych objawów, jakie wywołuje opryszczka na ustach, wymienić można: swędzenie, pieczenie i mrowienie. Na ustach wtedy pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem. Gdy zaczynają pękać, pojawia się też nadżerka. Czasem zakażenie wirusem przebiega też bezobjawowo. Samo schorzenie ma tendencje do nawracania, a przyczyniać się do tego może m.in.:

  • stres,
  • przeziębienie,
  • miesiączka,
  • spadek odporności organizmu.

Choroba jest zakaźna na każdym etapie jej przebiegu.

Czy plaster na opryszczkę jest skuteczny?

Tak i może być stosowany na każdym etapie pojawienia się choroby. Plaster na opryszczkę dyskretnie zakrywa miejsce na ustach, gdzie pojawia się wykwit. Łagodzi on objawy choroby, czyli swędzenie, pieczenie i napięcie skóry. Ma też jeszcze jedno działanie, którego trudno nie docenić. Mianowicie pomaga zapobiegać powstawaniu strupów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też dostarczają kolejnych dolegliwości.

Opryszczka narządów płciowych. Co to takiego?

Opryszczka narządów płciowych przenoszona, jest jak sama nazwa wskazuje, drogą płciową i występuje dość często, a może się to stać zarówno przez stosunek waginalny, jak i oralny czy analny. Wywołuje ją przeważnie wirus HSV-2. Można skutecznie zapobiegać zakażeniu poprzez stosowanie prezerwatyw. Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn może powodować objawy podobne do grypy, czyli bóle głowy, stawów i mięśni, osłabienie i gorączka. Następnie na penisie robią się pęcherzyki wypełnione płynem. Wtedy pojawiają się kolejne dolegliwości w postaci swędzenia i pieczenia, uczucia parcia na pęcherz, bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu. Natomiast u kobiet opryszczka pojawia się w obrębie warg sromowych, po wewnętrznej stronie ud, a także przy szyjce macicy i pochwie. Tutaj dodatkowymi dolegliwościami mogą być: ból i pieczenie, charakterystyczna, śluzowana wydzielina z pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu.

Zobacz wideo Wirus opryszczki w trakcie ciąży bywa bardzo niebezpieczny. Jak postępować i jak wygląda leczenie?

Opryszczka wargowa — jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt. Wirus przenosi się przez wydzieliny organizmu, a więc drogą kropelkową. Dlatego korzystając z tych samych ręczników, czy np. pijąc po kimś z tego samego kubka, można się zarazić. 

Co na opryszczkę? W aptekach znajdziemy całą gamę leków na tę dolegliwość

Najważniejsze, by był to lek o działaniu przeciwwirusowym. Natomiast obojętne jest, jaka będzie jego forma. Można zatem skorzystać zarówno z tabletek, jak i maści, żeli i kremów. Skuteczne są też plastry. Zatem co na opryszczkę? To już zależy od naszego wyboru.

Czy jest maść na opryszczkę?

Obecnie dostępne są różne środki, które pozawalają prowadzić skuteczną walkę z tą chorobą. Maść na opryszczkę powinna być o działaniu przeciwwirusowym. Jej zadaniem jest nie tylko leczyć, ale też łagodzić objawy. Przy wyborze metody leczenia warto pamiętać, że opryszczkę wywołuje wirus, a nie bakteria.

Czy są tabletki na opryszczkę?

Wśród metod leczenia tej choroby można również wymienić właśnie tabletki na opryszczkę. Są one dostępne bez recepty. Mają działanie przeciwwirusowe. Jeśli jednak powszechnie dostępne środki nie będą przynosiły efektów, należy udać się do lekarza.

Opryszczka u dzieci — jak leczyć?

Wywołuje ją dokładnie ten sam wirus, co u dorosłych. W ten sam sposób dochodzi też do zakażenia, czyli drogą kropelkową. U dzieci jednak opryszczka może mieć przebieg w formie ostrego zapalenia błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej. Towarzyszy jej zwykle wysoka gorączka, brak apetytu, złe samopoczucie i powiększone węzły chłonne. W jamie ustnej pojawiają się nadżerki, a dziąsła mogą być opuchnięte. Wszystko to jest bardzo bolesne. Opryszczka u dzieci jest więc bardzo przykrym doświadczeniem, które wymaga wizyty u lekarza i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Opryszczka w ciąży — czy jest groźna dla dziecka?

Opryszczka wargowa na szczęście nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Gorzej, jeśli choruje się na tą, która dotyka narządów płciowych. Wywołujący ją wirus HSV-2 może bowiem zostać przeniesiony w czasie porodu na dziecko. Dlatego też opryszczka w ciąży powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Zobacz też: Domowe sposoby na opryszczkę? Te produkty złagodzą ból natychmiastowo. Znajdziesz je w swojej kuchni

Więcej o:
Copyright © Agora SA