Mózg można ćwiczyć na różne sposoby - czytając książki, rozwiązując zagadki, łamigłówki logiczne czy choćby poprzez zabawę iluzjami optycznymi. Te ostatnie wymagają patrzenia na różne sposoby i pod różnym kątem, co jest naprawdę niezłą gimnastyką dla umysłu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeszcze ciekawsze są złudzenia optyczne, które dają inny efekt w zależności od tego, kto nią patrzy tak jak ten obrazek z liniami i kratkami. Wygląda niepozornie, ale jest naprawdę nietuzinkowa, zresztą przekonajcie się sami.
Z pozoru ilustracja opublikowana na Facebooku przez użytkownika Iluzje Optyczne nie różni się specjalnie od innych, które można znaleźć na tym kanale. Jednak to tylko pozory - zależnie od osoby i sposobu patrzenia, każdy człowiek może dostrzec różną liczbę czarnych kropek na przecięciach szarych linii. A kto ma rację i ile ich jest na rysunku naprawdę? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części tekstu.
Ile jest czarnych kropek na powyższym obrazku? 34? 35? 30? Prawidłowa odpowiedź brzmi - zero. Tak, zero, bo w rzeczywistości wszystkie są białe, a te "czarne" są tylko złudzeniem spowodowanym zaburzeniem postrzegania światła przez ludzki mózg, który źle interpretuje kolor. Ta iluzja optyczna nazywana jest siatką lub złudzeniem Hermana i polega na tym, że receptory w oku odpowiedzialne za rozróżnianie mocno kontrastujących barw, blokują się nawzajem. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.