Joanna opowiedziała w mediach społęcznościowych o tym, jak zaczęła pozwalać swojemu 21-miesięcznemu synowi oglądać telewizję. Każde dnia dziecko mogło siedzieć przed telewizorem około 10 minut. Była zszokowana rezultatami tego eksperymentu. Na swoim koncie @joanna_sv wyjaśniła: - Oto co właśnie zauważyłam po około dwóch tygodniach.
1. Napady złości osiągnęły najwyższy stopień.
2. Przestał się bawić, gdy się nudzi, biegnie do salonu, gdzie stoi telewizor.
Kobieta dodała: - Do tej pory udało nam się uniknąć ekranu i odkąd wprowadziłam telewizor, widzę różnicę w jego zachowaniu. To nie zmierza w kierunku, w którym chcę. Dodatkowo wyjaśniła, że chłopiec zaczął wpadać w napady złości, szczególnie na myśl o oglądaniu telewizji.
Jej film zyskał ponad 2300 polubień, a ludzie szybko podzielili się swoimi przemyśleniami. Wielu rodziców nie zgodziło się z jej poglądami, a jeden z nich powiedział: - Moje dzieci mają nieograniczony czas przed ekranem i wszystkie bawią się niezależnie. Inna mama dodała: - Odkąd moje dzieci przyszły na świat (obecnie mają siedem i pięć lat), mam włączony telewizor w tle, nie są zainteresowani, ponieważ nigdy go nie ograniczałam Joanna odpowiedziała: - Albo ich mózgi są przez to nadmiernie pobudzone.
Trzecia osoba skomentowała: - Myślę, że dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wprowadziłeś tę technologię tak późno, a teraz jest to całkiem nowatorskie i stymulujące. Joanna pokusiła się o komentarz: - 21 miesięcy to zdecydowanie za wcześnie? Dopiero w tym wieku zaczynają rozumieć pewne rzeczy. - Moje pokolenie przez cały czas oglądało programy telewizyjne, filmy i kreskówki. U nas wszystko w porządku – skomentował ktoś inny. Jednak kilka osób poparło Joannę. - To także moje doświadczenia z moją 21-miesięczną córeczką. Zdecydowanie zauważam pogorszenie zachowania.
Przypomnijmy, eksperci sugerują, że dzieci powinny mieć dni wolne od telewizji lub mieć ograniczony do dwóch godzin czas spędzony przed ekranami. - Ograniczenie ilość czasu dzieciom przed ekranem może mieć charakter edukacyjny, ale ważne jest, aby upewnić się, że treści są odpowiednie dla wieku twojego dziecka – czytamy w zaleceniach.