Endometrioza dotyka coraz większej ilości kobiet. Jak wygląda leczenie tego bolesnego schorzenia?

Endometrioza to schorzenie związane z żeńskim układem rozrodczym. Z roku na rok widzimy, że dotyczy ona coraz większej ilości kobiet. Skąd się bierze? Jakie są objawy i sposoby leczenia endometriozy?

Endometrioza — jak się ją diagnozuje?

Endometrioza to choroba, z której przez znaczną część życia można nie zdawać sobie sprawy. Często jej objawy są bagatelizowane, a kobiety żyją latami w bólu i cierpieniu. Bolesne miesiączki? Taki twój urok — zwykle słyszą. Tymczasem nieleczona choroba niesie za sobą poważne konsekwencje. Jedną z podstawowych metod diagnostycznych jest wywiad z pacjentką. Ważne jest, by stwierdzić, jak się czuje, jakie miewa objawy, czy w rodzinie były już przypadki endometriozy. Kolejnym, jednym z podstawowych narzędzi pozwalających wykryć chorobę, jest USG wykonane zarówno przez powłoki brzuszne, jak i dopochwowo. Nie można też pominąć podstawowego badania ginekologicznego. Z dodatkowych badań, które zdecydowanie mogą ułatwić diagnostykę, jest rezonans magnetyczny, ale również badanie laparoskopowe. Jeśli zostaną pobrane tkanki, warto wykonać badanie histopatologiczne.

Endometrioza — objawy towarzyszące schorzeniu nie są jednoznaczne

Niestety endometrioza i objawy jej towarzyszące nie są na tyle swoiste, by lekarz z łatwością rozpoznał problem. To niestety w konsekwencji sprawia, że często są one ignorowane lub bagatelizowane. Tym niemniej wymienić tutaj można:

  • silne bóle, gdy zbliża się miesiączka;
  • obfite miesiączki;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • silne, przewlekłe bóle w okolicach miednicy zwłaszcza w czasie miesiączki;
  • ból przy oddawaniu moczu;
  • mdłości, biegunki lub przeciwnie — zaparcia;
  • nieregularne miesiączki;
  • stany depresyjne;
  • drętwienie nóg lub ich ból.

Endometrioza — co to za choroba? Czego dokłanie dotyka?

Endometrioza to poważna choroba, która prowadzi do sytuacji, gdy endometrium, które powinno znajdować się w macicy, pojawia się również poza nią, m.in.: w jamie otrzewnej, na jelitach, jajowodach, jajnikach, czy nawet w samym pęcherzu moczowym. Tkanka ta niezależenie od miejsca, w którym się znajduje, co miesiąc powiększa swoją objętość, a następnie rozpada się i krwawi. Skoro jednak nie znajduje się w macicy, nie opuszcza organizmu, więc powoduje wiele dolegliwości, począwszy od stanów zapalnych. Choroba ta trwać może od pierwszej miesiączki do menopauzy, co z kolei oznacza, że kobieta może cierpieć przez kilkadziesiąt lat. Zwraca się uwagę, że jedną z najcięższych chorób, które mogą nękać kobiety, jest endometrioza. Co to znaczy, gdy jest nieleczona albo niezdiagnozowana we właściwy sposób, z jakimi cierpieniami się wiąże, trudno opisać. Nie można też pomijać tego, że wpływa na płodność.

Endometrioza — co to jest dla kobiet? Endometriozy nie należy się wstydzić!

Wiele kobiet obawia się podzielić swoim problemem i przez lata cierpi, pozostając bez diagnozy. Takim kobietom trudno jest szukać pomocy, zwłaszcza gdy zgłaszając się do lekarza usłyszą, że objawy są normalne, a bardzo krwawe miesiączki są naturalne. Na szczęście tendencja ta się zmienia i coraz częściej mówi się o problemie takim, jak endometrioza. Co to jest za schorzenie można dowiedzieć się z powszechnie dostępnych źródeł, a następnie podjąć próbę walki o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Zobacz wideo Bovska przyznaje, że od lat choruje na endometriozę. "Czasem matki mówią dziewczynkom, że miesiączka ma boleć"

Endometrioza — jak wygląda przebieg choroby? Co się dzieje w organizmie?

Jak już wspomniano, endometrium gromadzi się nie tylko w macicy. To z kolei może powodować powstawanie zrostów i stanów zapalnych. Może też dojść do powstawania guzów. Kobiety, które cierpią na to schorzenie, są też w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwory jajnika czy raka jelita grubego. Istnieje ryzyko wystąpienia torbieli. W większości też dochodzi do bezpłodności przez chorobę w postaci endometriozy. Jak wygląda więc życie kobiet, które chorują i nie są leczone? Wiąże się ono z nieustannym bólem i trudnościami w wielu aspektach życia codziennego.

Czy endometrioza jest groźna?

Należy przyjąć, że tak, ponieważ w zależności od nasilenia, może powodować różne dolegliwości. Można wyróżnić trzy rodzaje tej choroby:

  • endometriozę jajnikową — pojawiać się tutaj mogą torbiele endometrialne, zwane również czekoladowymi. Czasem może skutkować to koniecznością usunięcia jajników i jajowodów albo całkowitego usunięcia macicy;
  • endometrioza otrzewnowa — umiejscowiona jest w otrzewnej, ale również powodować może bezpłodność;
  • endometrioza głęboko naciekająca — pojawia się na innych narządach, jak np. pęcherz moczowy, jelita, moczowody.

Dlatego też na pytanie, czy endometrioza jest groźna, trzeba powiedzieć, że tak, bo prowadzi do wielu powikłań i przysparza ogromnych cierpień przez wiele lat.

Endometrioza — leczenie jest jedynym sposobem walki z bólem

Jedną z bardziej dotkliwych i ciężkich kobiecych chorób jest endometrioza. Leczenie przebiega jednak różnie, ponieważ zależy od wielu czynników, np. stopnia zaawansowania choroby czy wieku pacjentki. Metody farmakologiczne polegają na podawaniu leków, które zmniejszają stan zapalny i czynią objawy mniej dotkliwymi. Leki hamują też wzrost samego endometrium. Natomiast chirurgicznie usuwane są zmiany endometrialne, czyli ogniska choroby. Może być to przeprowadzone laparoskopowo lub tradycyjnie. W szczególnie trudnych przypadkach może się niestety okazać konieczne usunięcie całej macicy i jajników.

Endometrioza i ciąża — jak choroba wpływa na płodność? Czy można mieć dzieci?

Na pewno dla wielu osób będzie to dobra wiadomość, że endometrioza i ciąża się nie wykluczają. Oczywiście wpływa ona na płodność, jednakże przy podjętym leczeniu, możliwe jest posiadanie dzieci. Im szybciej choroba będzie wykryta i wdrożone zostanie leczenie, tym szanse na poczęcie dziecka są większe.

Jakie są pierwsze objawy endometriozy?

U każdej kobiety mogą one być inne. Jako pierwsze objawy endometriozy można wymienić np. bardzo bolesne i obfite miesiączki, ból podczas stosunku, problemy z płodnością. Oczywiście objawy te mogą też świadczyć o innych schorzeniach. Jednakże, zamiast je ignorować, warto udać się do lekarza i wykonać badania, by uzyskać diagnozę i szansę na wyleczenie.

Zobacz też: Endometrioza - co to takiego? Pytanie, które może spędzać sen z powiek wielu kobiet

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.