500 plus. Rodzice, przed wami ważne terminy. Przegapisz te daty, stracisz świadczenie

Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku o 500 plus, czas się pośpieszyć. - W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu (rozliczeniowego - przyp. red.), po 30 czerwca 2023 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego - przypomina resort rodziny.

500 plus. Świadczenie, które trafia do wielu polskich domów

500 plus to najpopularniejsze świadczenie socjalne w Polsce. Wynosi 500 złotych miesięcznie i jest przyznawane od 2016 roku. Na początku należało się wyłącznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, ale od 2019 roku wprowadzono zmiany. Wystąpić o pieniądze można także wychowując jedynaka. 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, co ważne - bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Celem świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dzieci. To pieniądze, które rodzice dostają przelewem na konto i mogą zagospodarować według własnego uznania. Najlepiej byłoby, gdyby były one przeznaczane na wyżywienie czy zaspokajanie podstawowych potrzeb najmłodszych.

Przypomnijmy, świadczenie 500 plus przysługuje nie tylko rodzicom. Mogą o nie wystąpić także opiekunowie prawni dziecka lub opiekunowie faktyczni dziecka. Słowem wyjaśnienia - opiekunem faktycznym jest ten, kto opiekuje się dzieckiem i dodatkowo wystąpił do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy

500 plus. Czas złożyć wniosek

Świadczenie otrzymujemy tylko na roczny okres rozliczeniowy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina więc o konieczności złożenia wniosku o świadczenie 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy. Trwa on od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku. Termin główny minął. Należało złożyć wniosek do 30 kwietnia. W ten sposób rodzice zachowywali ciągłość wypłat. Dokumentacja złożona w kolejnych miesiącach oznacza opóźnienia w wypłatach. - W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2023 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego - przypomina resort rodziny.

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus? Można zrobić to online za pośrednictwem: portalu PUE ZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia, bankowości elektronicznej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.