Chłopczyk urodził się z "ogonem" na środku brzucha. Choć wygląda zabawnie, to jest groźne schorzenie

oTen chłopczyk na pierwszy rzut oka wygląda zabawnie z ogonem na brzuchu, lecz to błędne wrażenie. Maluch cierpi na poważne schorzenie, które może mieć groźne powikłania w razie zaniedbania. Zobaczcie, jak sobie radzić w takim przypadku.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Użytkownik trixieplus3 opublikował jakiś czas temu filmik, na którym pokazał swojego synka, George'a. Chłopczyk cierpi na nietypową przypadłość - urodził się bowiem z "ogonem na brzuchu". Choć z pozoru wygląda to całkiem niewinnie, to jest to poważne schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje w przypadku zaniedbania. Czym jest ów "ogon" na brzuchu niemowlęcia? Jest to przepuklina pępkowa, która może pojawić się zarówno tuż po porodzie, jak i w wielu późniejszym. Jednak w żadnym wypadku nie można jej ignorować. 

Dziecko z "ogonem" na brzuchu. To przepuklina pępkowa i może być groźna dla zdrowia

Publikujmaluch nie czuje przy tym bólu. Przepuklina pępkowa powstaje, gdy pierścień pępkowy nie zamknie się, mimo przyjścia dziecka na świat. Ta przypadłość dotyka co szóstego malucha na świecie. U części niemowląt przepuklina pępkowa zamyka się samoistnie w ciągu pierwszego roku życia, lecz może to potrwać i do ukończenia przez dziecko piątego roku życia. Jednak gdy wypukłość na brzuchu nie znika samoistnie, konieczna (a przynajmniej zalecana) jest operacja. Ingerencja chirurgiczna jest niezbędna w przypadku wystąpienia obrzęku, zaczerwienienia i bolesności przepukliny pępkowej, a także w momencie, gdy dziecko zaczyna wymiotować. Ignorowanie takich problemów może skończyć się niedrożnością jelit, a nawet śmiercią.

"Ogon" na brzuchu dziecka to przepuklina pępkowa. Jak należy postępować?

U malucha, który przyszedł na świat z przepukliną pępkową, należy bardzo dbać o ową wypukłość. Musi być w całości poza pieluszką, aby nic jej nie uciskało. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczna jest operacja, aby nie doprowadzić do wspomnianej powyżej niedrożności jelit. Z kolei, gdy przepuklina pępkowa samoistnie się zamyka, należy regularnie kontrolować jej stan u pediatry

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.