Rząd zaplanował ogromne zmiany w szkołach. Dotyczą znienawidzonego przez wielu uczniów przedmiotu

Od 1 września roku szkolnego 2023/2024 uczniów czekają bardzo duże zmiany. Co najciekawsze, dotyczą one prowadzenia bardzo nielubianych obecnie zajęć z wychowania fizycznego. Co dokładnie ma się zmienić? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nowy pomysł ministra sportu nt. zwolnień z wf-u? Długie zwolnienia tylko od specjalisty

Zajęcia z wychowania fizycznego, potocznie zwane lekcjami WF nie są obecnie zbyt lubiane przez uczniów. Powodów jest wiele - nieatrakcyjna oferta sportowa szkół, brak pryszniców czy ocenianie, które często prowadzi do upokarzania słabiej wysportowanych. To skutkuje coraz częstszym unikaniem lekcji WF i późniejszą nienawiścią do sportu. Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło to zmienić od roku szkolnego 2023/2024. W jaki sposób? Tłumaczymy.

Duże zmiany w prowadzeniu zajęć WF od września. Co się zmieni?

Jak podaje serwis i.pl, do 22 marca bieżącego roku będą trwały konsultacje publiczne projektu zmian w podstawie programowej lekcji wychowania fizycznego. MEiN chce, aby nauczyciele WF prowadzili zajęcia w inny niż dotychczas sposób, a konkretnie nakładając na ich obowiązek przeprowadzenia corocznych testów sprawnościowych. Projekt zakłada, że w okresie od marca do kwietnia każdego roku szkolnego uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą zobowiązani podejść do następujących testów sprawnościowych:

  • bieg 10 razy po 5 metrów - pomiar zdolności szybkościowo - siłowo - koordynacyjnych,
  • beep-test - 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit - pomiar zdolności wytrzymałościowych w biegu,
  • podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) - pomiar zdolności siłowo - wytrzymałościowych całego ciała,
  • skok w dal z miejsca - pomiar skoczności i siły.

Wszystkie wyniki nauczyciele WF będą umieszczać w systemie teleinformatycznym „Sportowe Talenty", gdzie każdy z nich będzie miał własne, imienne konto. Co ważne, wyniki te nie będą wpływać na ocenę końcową z WF.

Nowy system prowadzenia zajęć WF. Jaki cel miałyby testy sprawnościowe?

Choć zmian w zakresie prowadzenia zajęć WF powinno być dużo i w innych aspektach, to rząd zdecydował się na dodatkowe testy sprawnościowe uczniów. W jakim celu? Jak tłumaczy Europejskie Centrum Rozwoju Kadr, testy te mają służyć do:

  • identyfikacji uczniowskich talentów sportowych,


  • realizacji wskazanych w podstawie programowej zadań wychowawczo-profilaktycznych w kontekście obserwowanego stanu zdrowia i poziomu kondycji fizycznej dzieci młodzieży.
  • zniwelowania negatywnych trendów dotyczących aktywności fizycznej polskich uczniów - poprzez tworzenie optymalnych, celowanych działań do określonych grup odbiorców po określeniu deficytów aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.


Więcej o:
Copyright © Agora SA