Łacina w szkole. Wielki powrót znienawidzonego przedmiotu. Będzie można uczyć się jej w podstawówce

Ministerstwo Edukacji i Nauki przywróciło do szkół nauczanie łaciny. Uczniowie będą mogli się jej uczyć już w starszych klasach szkoły podstawowej. Kiedy w planie zajęć pojawi się nowy przedmiot? Sprawdźcie, co już wiadomo na ten temat.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zdecydował się przywrócić możliwość nauczania łaciny w szkołach. Jak czytamy w serwisie gov.pl, jest to jeden kierunków realizacji polityki oświatowej Polski, który stworzonym w roku szkolnym 2021/2022 i obecnie kontynuowanym. Nowy przedmiot będzie mógł pojawić się w planie zajęć od 1 września 2023 roku. Zobaczcie, co jeszcze wiadomo o lekcjach łaciny w szkole. 

Lekcje łaciny w szkole. Od 1 września 2023 wraca znienawidzony przedmiot

Od 1 września roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klasy I liceów i techników będą mogli wybrać łacinę jako drugi język nowożytny. Oczywiście pod warunkiem, że w ich placówce oferuje nauczanie tego przedmiotu. Co więcej, w przypadku szkół ponadpodstawowych wybór łaciny jako drugiego języka obcego jest niezależny od wcześniejszego wybrania przedmiotu język łaciński i kultura antyczna, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. W planach jest również możliwość zdawania łaciny jako jednego z przedmiotów maturalnych w części obowiązkowej od roku szkolnego 2026/2027. W przypadku poziomu rozszerzonego wciąż będzie można zdawać maturę z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.

Znienawidzony przedmiot wraca do szkół. Uczniowie będą mogli uczyć się łaciny

Powrót do nauczania łaciny już w szkołach podstawowych jest bardzo ważny. Jak wyjaśnia MEiN (za portalem głos.pl):

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych). 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.