To najsmutniejszy koniec królowej w Polsce. Zmarła miesiąc po porodzie. Zdążyła pochować córeczkę Elżbietę

Ta polska królowa zmarła cztery tygodnie po porodzie. Przed śmiercią zdążyła jedynie pochować swoją jedyną córeczkę. To jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii władców Polski.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Jadwiga Andegaweńska, częściej zwana królową Jadwigą jest najsmutniejszą władczynią w historii Polski. Zmarła młodo, dokładnie cztery tygodnie po porodzie, wcześniej zdołała jedynie pochować swoje jedyne dziecko - córeczkę Elżbietę Bonitację, która również zmarła krótko po narodzinach. Zobaczcie, co jeszcze warto wiedzieć o tej polskiej władczyni. 

Jadwiga Andegaweńska zmarła tuż po porodzie. Zdążyła tylko pochować swoją jedyną córeczkę

Jadwiga Andegaweńska przyszła na świat w Budzie (zachodnia część Budapesztu) między 3 października 1373 roku a 18 lutego 1374 roku. Była córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Już w 1378 roku została zaręczona z austriackim księciem Wilhelmem Habsburgiem, ale do ślubu nigdy nie doszło. 13 października 1384 roku Jadwiga przybyła do Polski na Wawel. Trzy dni później została koronowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę na króla (a nie królową) Polski. 18 lutego 1386 Jadwiga Andegaweńska została oficjalnie żoną Władysława Jagiełły, wielkiego księcia litewskiego. Doczekali się wspólnego dziecka, które urodziło się 22 czerwca 1399 roku. Dziewczynka dostała na imię Elżbieta Bonitacja, ale dane było jej dorosnąć - zmarła jako niemowlę niespełna miesiąc po narodzinach, 13 lipca 1399 roku. Cztery dni po śmierci dziecka, odeszła też Jadwiga, najprawdopodobniej przez gorączkę połogową.

Królowa Jadwiga mocno zapisała się w historii Polski. Była wręcz czczona przez ludzi

Jadwiga Andegaweńska była mecenaską nauki, między innymi zleciła pierwsze w historii Polski tłumaczenie Księgi Psalmów na język polski, założyła bursę dla polskich i litewskich studentów przy Uniwersytecie Karola w Pradze oraz uzyskała zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii na Akademii Krakowskiej. Królowa Jadwiga była też niezwykle pobożna - zakładała nowe kościoły i finansowała te już istniejące. Dbała też o szpitale. Dzięki jej dokonaniom ludzie czcili ją niemal jak świętą. Kanonizował ją 8 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II podczas mszy świętej na krakowskich błoniach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA