Babcia plus to nowy dodatek dla seniorów. Komu przysługuje? Babcie (i rodzice) będą zadowoleni

Rząd przyjął dokument "Strategia Demograficzna 2040". Dziennik "Fakt" zauważył, że jest w nim zawarta szansa na wprowadzenie nowego dodatku dla seniorów. Świadczenie Babcia plus zostanie ponownie rozważone.

Babcia plus. Wracamy do tematu

O świadczeniu Babcia plus mówiono już jakiś czas temu. Teraz temat powraca za sprawą nowej "Strategii Demograficznej 2040", którą przyjął rząd. Dokument ma pomóc znaleźć rozwiązania, które zmienią sytuację niskiej dzietności w Polsce.

Dziennik "Fakt" zauważył, że jest tam zapis o możliwości wprowadzenia nowego świadczenia. Mowa właśnie o wielokrotnie już analizowanym programie Babcia Plus.

Babcia plus. Nowe świadczenie?

To pierwszy taki dokument, który ma na celu przeciwdziałanie negatywnym tendencjom demograficznym. Z całością możemy zapoznać się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Głównym celem Strategii Demograficznej 2040 jest zbliżenie naszego kraju do poziomu dzietności, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń

- czytamy.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zdaniem ekspertów dziennika niektóre zapisy otwierają ponownie rozmowę o świadczeniu Babcia Plus.

Kilka lat temu dużo mówiło się o dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało Babcia Plus, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego

- tłumaczył doktor Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z dziennikiem.

Czy rząd będzie chciał wprowadzić nowe świadczenie dla dziadków? Babcie i rodzice będą zadowoleni, nawet jeśli na początek wrócimy do takich propozycji. Czy istnieje szansa na nowe świadczenie w 2023 roku? Będziemy informować o tym na bieżąco.

Więcej o: