Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ile wynosi świadczenie? To rodzice mogą zadecydować o wielkości wypłat

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest nowym świadczeniem dla rodziców posiadających co najmniej dwoje dzieci w wieku od dwunastego do trzydziestego piątego miesiąca. Dodatek jest niezależny od dochodów rodziny i wynosi maksymalnie dwanaście tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejne z rozwiązań Polskiego Ładu dotyczące polityki prorodzinnej. Ma ono na celu wspieranie polskich rodzin. Program jest odpowiedzią na realne potrzeby, do których należy m.in. dostęp do odpowiedniej opieki nad maluchami. Sprawa dotyczy również rodzin adopcyjnych.

Zobacz wideo Zostawiają dziecko w samochodzie i idą do sklepu. Adwokat: To może zakończyć się więzieniem

Kiedy przysługuje świadczenie? 

Jest to nowe świadczenie przysługujące rodzicom dzieci od dwunastego do trzydziestego piątego miesiąca życia. Całkowita kwota, jaką mogą otrzymać rodzice wynosi dwanaście tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Nowy dodatek wspiera i ułatwia godzenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Dzięki temu świadczeniu ogranicza się ubóstwo rodzin z dziećmi. Rodzice mogą korzystać z RKO od stycznia 2022. 

Ile można otrzymać z tytułu świadczenia? Miesięcznie rodzice dostaną 500 lub 1000 złotych

RKO jest wypłacane rodzicom w kwocie 500 lub 1000 złotych miesięcznie. To, w jaki sposób będą je otrzymywali zależy od nich samych. Rodzice mogą zdecydować, czy chcą podzielić 12 tys. zł na 12, czy 24 transze wypłacane odpowiednio przez 12 lub 24 miesiące. Warto pamiętać, że świadczenie można dostać niezależnie od dochodu rodziny.

Wniosek należy złożyć do ZUS-u tylko w formie elektronicznej

Aby mieć możliwość otrzymania rodzinnego kapitału opiekuńczego należy złożyć w ZUS-ie wniosek RKO-R w przypadku, gdy osoba wnosząca o dodatek jest rodzicem dziecka. Z kolei, jeżeli wystąpiło się do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka, trzeba złożyć wniosek RKO-O. Należy pamiętać, że wnioski te można składać jedynie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Innymi sposobami na złożenie takiego wniosku jest wysłanie go przez portal Emp@tia albo przez swój bank.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA