Urlop ojcowski. Czym różni się od tacierzyńskiego? Ile dni wolnych przysługuje po narodzinach dziecka?

Urlop macierzyński przysługuje pracującym mamom już od dawna. Tatowie mają prawo do dni wolnych od pracy ze względu na narodziny dziecka dopiero od nieco ponad dekady. Czym jest urlop ojcowski i kiedy można go wykorzystać?

Obok urlopu macierzyńskiego, już od ponad dziesięciu lat rodzice mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Warto zaznaczyć, że prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tatom niezależnie od uprawnień matki dziecka - nawet jeżeli mama nie może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ojcu dalej należy się prawo do dwóch tygodni wolnego po narodzinach dziecka.

Białystok. W miejskich szkołach pojawiły się poidełkaBiałystok. Zdrowa woda... w szkołach zainstalowano poidełka

Urlop ojcowski - ile trwa i kiedy można go wziąć?

Kobiety w Polsce mają od dawna prawo do urlopu macierzyńskiego, podczas którego otrzymują zasiłek ZUS. Tatowie natomiast mogą korzystać z urlopu ojcowskiego stosunkowo od niedawna. Został on wprowadzony w 2010 roku, wynosi dwa tygodnie i można z niego skorzystać w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka. Po upływie tego czasu nie można już wykorzystać czternastu dni wolnego. Urlop ojcowski można podzielić na dwie części trwające minimalnie tydzień. Więcej przydatnych informacji na temat urlopu ojcowskiego znajdziecie na stronie rządowej.  

Zobacz wideo Rodzice wracają z dzieckiem do domu i się zaczyna. Kamil Baleja: Najgorsze, co można zrobić, to zaufać dobrym radom

Urlop ojcowski a tacierzyńskie. Czym się różnią?

Urlop ojcowski i tacierzyńskie to dwa zupełnie różne pojęcia, które często bywają ze sobą mylone. Tacierzyńskie to potoczna nazwa urlopu rodzicielskiego, nie jest tym samym, co ojcowski - stanowi część urlopu macierzyńskiego, dlatego decyzja o możliwości skorzystania z niego zależy od matki dziecka. Urlop tacierzyński może trwać do sześciu tygodni. Tatowie mogą wtedy przejąć obowiązki w opiece nad dzieckiem. Taka sytuacja zazwyczaj ma miejsce, kiedy kobiecie zależy na wcześniejszym powrocie do pracy. 

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci (zdjęcie ilustracyjne)Szkoła, szkoła, a po szkole? Jakie zajęcia pozalekcyjne są najlepsze dla dzieci

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: