Dzień Ojca, choć obchodzony jest na całym świecie, to w każdym kraju ma swoją wyznaczoną datę na świętowanie. Święto to wpisało się już w tradycję i kalendarz na dobre. Laurki, przedstawienia, piosenki, wierszyki są nieodłącznym elementem tego dnia pomimo upływu lat.
Dzień taty w Polsce obchodzimy od 1965 roku i przypada on na zawsze 23 czerwca. Choć to święto jest obecne w kalendarzu od tylu lat, to nadal nie zdobyło aż tak dużej popularności jak Dzień Mamy czy Dzień Babci i Dziadka. Dlaczego?
Duży wpływ na taki stan rzeczy miała niewątpliwie forma postrzegania roli ojca w społeczeństwie. Skupiali się oni na zapewnieniu rodzinie przychodów, a swój wkład w życie dziecka ograniczali do nauki jazdy na rowerze czy wiązania butów. Rzadko angażowali się w wychowanie w takim stopniu, aby było to zauważalne. Było to z pewnością związane z pewnym modelem rodziny, który istniał na przestrzeni wielu lat, ale który stopniowo zanika na rzecz aktywnego uczestniczenia w życiu pociechy.
Ojcowie nie tylko coraz częściej wychodzą z tradycyjnej roli nieco nieobecnego, jednego żywiciela rodziny i stają się równymi partnerami mam w codziennym wychowaniu dzieci i innych domowych obowiązkach. Dzięki czemu stereotyp powoli zanika, a ojcowie są coraz bardziej doceniani za wkład w życie rodzinne.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Myśląc o dniu ojca, zastanawiamy się, co moglibyśmy ofiarować, kupić lub zrobić. Często szukamy wyjątkowych prezentów, drogich czy wyszukanych jednak aby nie zgubić sensu tego święta, dobrze byłoby zwyczajnie znaleźć czas.
Rodzice nie będą z nami zawsze, kiedyś niestety odejdą, dlatego najcenniejszym co możemy im ofiarować, jest nasz czas. Zabierzmy tatę na kawę i ciacho, pojedźmy na wspólny obiad i spacer. Porozmawiajmy, wyciągnijmy albumy i pooglądajmy zdjęcia z dzieciństwa, a jeśli jesteś ojcem, zarezerwuj czas dla swojego dziecka i łapcie garściami wszystkie wspólne i bezcenne chwile.