Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży traci wsparcie finansowe rządu. Jest apel do Morawieckiego

Codziennie w Polsce czworo dzieci próbuje odebrać sobie życie. Rząd mimo to podjął dramatyczną w wielu opiniach decyzję. Nie będzie współfinansować Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon od kilkunastu lat, apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę decyzji.

Od początku stycznia do końca listopada 2021 roku 1 339 dzieci i nastolatków w wieku 7-18 lat próbowało popełnić samobójstwo - wynika z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji. To prawie 500 prób więcej niż przez cały 2020 rok. Pomimo tak tragicznych statystyk, rząd pozbawił Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, wsparcia finansowego. Linia 116 111 funkcjonowała w Polsce przez ostatnie 13 lat i była formą wsparcia w kryzysowych sytuacjach. 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży bez wsparcia finansowego od rządu 

116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, a prowadzenie linii powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. "Nie rozumiemy tej sytuacji. Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka" - czytamy na profilu facebookowym fundacji. 

W pierwszych latach działania telefonu 116 111 współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie telefonu 116 111.

- tłumaczy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i zwraca się do premiera Morawieckiego: 

Dlatego apelujemy do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, by rząd współfinansował działanie telefonu 116 111, który codziennie odbiera telefony od dzieci w kryzysie!

Jest apel do Prezesa Rady Ministrów

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wyjaśnia, że teraz telefon działa tylko dzięki hojności indywidualnych obywateli, prywatnych fundacji i firm. Jak jednak czytamy w poście na Facebooku, bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa i w obliczu wysokiej inflacji, całodobowe działanie linii nie będzie możliwe. To pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc, także w dramatycznych sytuacjach. 

Apelujemy o współfinansowanie telefonu ze środków budżetu państwa!

- czytamy na Facebooku. Zobacz: Treść apelu i możliwość oddania swojego podpisu

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?
Więcej o:
Copyright © Agora SA