Od kiedy podwyżki dla nauczycieli? Czarnek odpowiada. Pedagodzy: Jesteśmy zszokowani

Od kiedy podwyżki dla nauczycieli? Minister Czarnek po posiedzeniu zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty poinformował, że MEN proponuje: debiurokratyzację, zwiększenie dostępności nauczyciela dla ucznia, podwyżki dla nauczycieli. Nauczycielom jednak nie spodobały się zmiany w systemie wynagrodzeń.

"Jesteśmy mocno rozczarowani, wręcz zszokowani tym, co usłyszeliśmy" - mówił w rozmowie z Radiem Zet Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego o zmianach zaproponowanych przez ministra Czarnka. Dodał, że głównym problemem jest to, że politycy będą określać tak zwaną kwotę bazową, a nie będzie brana pod uwagę średnia pensja w gospodarce. 

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

Podwyżki dla nauczycieli. Co proponuje MEN?

Dariusz Piontkowski poinformował we wtorek, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zajmie się zmniejszeniem biurokracji związanej z awansem zawodowym nauczycieli. Następnie dodał:

Dziś często słyszymy o tym, że płaca nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole jest nieatrakcyjna, niewiele się różni od wynagrodzenia minimalnego, dlatego szczególnie podnosimy wynagrodzenie nauczyciela rozpoczynającego pracę. Dziś ten nauczyciel zarabia niespełna 3 tys. zł wynagrodzenia podstawowego, zasadniczego. Teraz chcemy je podnieść o ponad 1 tys. zł do ponad 4 tys. zł. To jest mniej więcej tyle, ile dziś wynosi stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego

Nauka zdalna. Od kiedy? Nauka zdalna. Od kiedy? "Co za cyrk, szkoda tych uczniów"

Resort edukacji na czele z ministrem Czarnkiem zaproponował wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, które było ustalane na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej każdego roku w ustawie budżetowej. Jak poinformowało ministerstwo edukacji, w przypadku nauczycieli posiadających tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego będą stanowiły dla:

  • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 81 proc. przeciętnego wynagrodzenia
  • nauczyciela mianowanego – 71 proc. przeciętnego wynagrodzenia
  • nauczyciela dyplomowanego – 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
On ma się skupić na doskonaleniu, na pracy z uczniem. To wynagrodzenie przeciętne nauczyciela będzie rosło oczywiście na każdym stopniu awansu zawodowego. Nie chcemy tylko i wyłącznie podnosić wynagrodzeń rozpoczynającym pracę, ale także tym znacznie bardziej doświadczonym

– tłumaczył Piontkowski.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo, nauczyciel stażysta zarabia obecnie 3034 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od września 2022 r. będzie zarabiał o 976 zł więcej, czyli 4010 zł. W przypadku pozostałych nauczycieli wygląda to następująco: 

  • Nauczyciel mianowany: 3445 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 września 2022 r 4540 zł.
  • Nauczyciel dyplomowany ma obecnie 4046 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 września 2022 5040 zł.

Do jakiej szkoły wrócą dzieci? 'Znowu będą pytać, czy mogą iść do toalety, napić się wody'Kiedy zamkną szkoły? "Młodzież mając w nosie przepisy zaraża innych"

Więcej o: