Niebieski Księżyc na niebie już w ten weekend. Co oznacza niebieski Księżyc?

Niebieski Księżyc to bardzo rzadkie astronomiczne zjawisko. Wprawdzie można je podziwiać średnio co 2,5 roku, jednak pełny niebieski Księżyc w październiku ostatni raz był widoczny w 1944 roku! Kiedy dokładnie zobaczymy niebieski Księżyc na niebie? I co oznacza niebieski Księżyc?

Niebieski Księżyc – co to?

Niebieski Księżyc zdarza się raz na 2,5 roku. To rzadkie, nietypowe zjawisko astronomiczne. W tym roku zobaczymy go na niebie 31 października, czyli w najbliższą sobotę. Warto wiedzieć, że pierwsza pełnia Księżyca w październiku miała miejsce na początku miesiąca. Druga w miesiącu przypada właśnie raz na 2,5 roku.

Jednak Niebieski Księżyc, taki jaki będziemy podziwiać właśnie 31 października zdarza się jeszcze rzadziej. Zwykle co 19 lat gdzieś na świecie jest widoczny niebieski Księżyc. Dlaczego najbliższy niebieski Księżyc jest jeszcze bardziej wyjątkowy? Okazuje się, że Niebieski Księżyc wystąpi 31 października niezależnie od strefy czasowej. Będzie na całym świecie widoczny tak samo. I właśnie takie zjawisko wystąpiło 76 lat temu, podczas II wojny światowej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Niebieski Księżyc zaświeci na niebie. To pierwsze takie zjawisko od 76 lat

Co oznacza niebieski Księżyc?

Niebieski Księżyc to termin wywodzący się z astronomii. Naukowcy określają tak drugą pełnię naturalnego satelity Ziemi, która zdarza się w tym samym miesiącu kalendarzowym. Niebieski Księżyc oznacza także, jak nie trudno się domyślić, że Księżyc będzie miał niebieską barwą. Wygląda to bardzo malowniczo!

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Niebieski Księżyc – kiedy?

Niebieski Księżyc będzie widoczny 31 października od godziny 15:51. Najlepiej zjawisko niebieskiego Księżyca będzie widać jednak wieczorem lub w nocy. Zgodnie z najświeższymi prognozami pogody, w nocy z 31 października na 1 listopada w całej Polsce zachmurzenie będzie umiarkowane. Oznacza to, że widok na niebieski Księżyc powinien być naprawdę dobry. Tylko na północy kraju mogą pojawić się opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. A to może bardzo utrudnić widoczność.

Więcej o: